Dziś mamy 18 kwietnia 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

23 września 2021

Oszuści znów w natarciu. Jedna z seniorek straciła ponad 100 tys. zł

Kolejne osoby zostały oszukane wczoraj (22.09.2021) przez oszustów. Pamiętajmy, że# policjanci nigdy i pod żadnym pozorem nie zwracają się z prośbą o przekazanie jakichkolwiek kwot pieniędzy. Bądźmy czujni i nie przekazujmy żadnych pieniędzy osobom podającym się za policjantów. To oszuści!

Wczoraj (22.09.2021r.) policjanci z bydgoskich Wyżyn zostali powiadomieni o oszustwie na 86-latce, która straciła ponad 100 tysięcy złotych. Z jej relacji wynika, że mężczyzna dzwoniący na telefon stacjonarny pokrzywdzonej podawał się za jej wnuczka i oznajmił, że miał wypadek i potrzebne są pieniądze albo pójdzie do więzienia. Pokrzywdzona przekazała w rozmowie telefonicznej, że ma w domu 108 000 złotych. Wówczas rozmówca podający się za wnuka oświadczył, że za chwilę do mieszkania przyjdzie adwokat, któremu kobieta ma przekazać pieniądze. Po chwili przyszedł do mieszkania pokrzywdzonej młody mężczyzna, któremu pokrzywdzona wręczyła worek foliowy z pieniędzmi. W wyniku przestępstwa bydgoszczanka poniosła straty w kwocie 108 000 złotych. Po pewnym czasie zorientowała się, że została oszukana. To jednak nie jedyne oszustwa, do których doszło wczoraj w Bydgoszczy.

Na telefon komórkowy 83-letniej mieszkanki naszego miasta zadzwonił nieznany jej mężczyzna i powiedział, że do odbioru są trzy przesyłki polecone, po czym zakończył rozmowę. Po chwili zadzwoniła kobieta z zastrzeżonego numeru przedstawiając się jako funkcjonariusz CBŚP przekazując informację, że poszkodowana ma pomóc w ujęciu oszustów, którzy roznoszą przesyłki, a następnie poleciła kobiecie przygotować pieniądze i wyrzucić w reklamówce przez okno. Bydgoszczanka nie podejrzewając, że może to być oszustwo wyrzuciła w przezroczystej reklamówce 21000zł.

Trzecią ofiarą oszustów jest 86-latka. Sprawcy dzwoniąc na jej telefon stacjonarny podawali się za funkcjonariuszy Policji oraz prokuratora. Przekazali kobiecie informacje o rzekomej grupie przestępczej, która stoi pod klatką i ma dokonać kradzieży w mieszkaniu pokrzywdzonej. Sprawcy w trakcie rozmowy wypytali o posiadane w miejscu zamieszkania pieniądze i kosztowności. Pokrzywdzona przekazała, że posiada w domu pieniądze w kwocie 10700 zł. Następnie sprawca podający się za policjanta kazał wyrzucić pieniądze przez balkon. Pokrzywdzona wykonała polecenie, wyrzucając przez okno balkonowe pieniądze w kwocie 10700 zł.

Tym sposobem trzy bydgoszczanki utraciły swoje oszczędności. Żadna z nich nie podejrzewała, że ma do czynienia z oszustami.

Pamiętajmy, że POLICJANCI nigdy i pod żadnym pozorem nie zwracają się z prośbą o przekazanie jakichkolwiek kwot pieniędzy. Tego rodzaju sytuacje są dowodem na to, że mamy do czynienia z oszustami. Niestety dopiero po wszystkim ofiara orientuje się, że została oszukana, bardzo często wcześniej przekazując oszustom oszczędności swojego życia, a nawet zaciągając kredyty.

Oszustwa „na wnuczka” i „na policjanta”, to oszustwa, w których ofiarami są przeważnie osoby starsze. Metoda działania przestępców w takich przypadkach za każdym razem jest bardzo podobna. Najczęściej wyszukują osobę, jej adres i numer telefonu w książce telefonicznej, po czym nawiązują kontakt. Podają się za członka rodziny: wnuczka, kolegę, przyjaciela, a ostatnio najczęściej policjanta. W tym ostatnim przypadku informują najczęściej, że prowadzą akcję przeciwko przestępcom, którzy okradają ludzi z oszczędności ich życia. Do tego prowadzą rozmowę w taki sposób, że osoba pokrzywdzona jest przekonana, że rozmawia z prawdziwym policjantem.

Apelujemy również do bliskich osób starszych - zadbajcie Państwo o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, uczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o czyhających na nich zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie Państwo na osoby starsze, by kontaktowały się z Wami i pytały o radę.

Pamiętajmy!! Policjanci nigdy nie dzwonią w takich przypadkach jak opisują to oszuści podający się za policjantów i nigdy nie żądają wypłaty pieniędzy.

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości zawsze możemy zadzwonić na Policję. 997 lub 112 to numery alarmowe, pod którymi mogą Państwo uzyskać pomoc.

Materiał: kom. Lidia Kowalska - Zespół Prasowy KWP Bydgoszcz

Oceń artykuł: 5 7

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

    • 8 (8)

    kpiny, w dniu 23-09-2021 13:07:45 napisał:

    Kwoty zwalają z nóg. 108 000 złotych, 21 000 złotych, 10 700 złotych. Seniorzy w wieku 80+ taką gotówkę mają w domach, no jaja

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • -1 (11)

    Gnojokok, w dniu 23-09-2021 13:45:38 napisał:

    To tylko świadczy o tym,że Państwo PiS-władza,jej Służby bezpieczeństwa są bezradne na zjawisko cyberprzestępczości. Lawinowo rośnie skala przestępstw w cyberprzestrzeni.Ofiarami padają niestety najczęściej seniorzy-wykluczeni cyfrowo a Państwo Polskie to kompletnie lekceważy,lub nie jest w stanie przeciwdziałać.Ogranicza się do bilbordów i komunikatów.Słabe to.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 4 (4)

    łukasz, w dniu 23-09-2021 20:12:58 napisał:

    Do mojej teściowej nieznana kobieta zadzwoniła do drzwi w bloku, że ma paczkę do sąsiada z góry a że go nie ma chciała zostawić mu wiadomość i poprosiła o kawałek papieru. Gdy teściowa przyniosła kartkę, nieznajoma oświadczyła, że jest Czeszką i nie umie pisać po Polsku. Poprosiła aby teściowa sama napisała, więc siłą rzeczy weszła do mieszkania gdzie było najbliżej do kuchni. Tam wyjęła tabletki i poprosiła o szklankę wody. Gdy wypiła wodę pokazała jakie ma jeszcze obrusy na sprzedaż, aby zasłonić co dzieje się za nią. A w tym czasie jej wspólniczka wśliznęła się do mieszkania i je szybko splądrowała, po operacji kobieta pożegnała się i opuściła mieszkanie. Następnego dnia gdy teściowa wróciła z miasta przypadkowo zorientowała się, że w szafie jest bałagan i z torebki zniknęło 9 tys. Policji nie udało sie namierzyć oszustek, mimo, że podobne sygnały napływały z całej polski o tym samym sposobie okradania. Morał z tego jest taki, że pod żadnym pozorem nie wolno wpuszczać nikogo obcego do domu!

    odpowiedz

    • 1 (1)

    wolność, w dniu 24-09-2021 09:56:59 napisał:

    Wystarczy stosować prostą zasadę - zasadę ograniczonego zaufania. Dzwoni ktoś z banku? Rozłącz się i zadzwoń sam na numer podany na stronie. Jeśli sprawa jest pilna to pracownik z pewnością będzie wiedział o co chodzi. Dostajesz SMS z linkami? Nie otwieraj. Bardzo ważnych spraw NIE załatwia się przez SMS, a jeśli to nie jest ważna sprawa to po co ryzykować? Dzwoni ktoś z rodziny i prosi o pieniądze? Zweryfikuj go. W omawianym przypadku wystarczyło odezwać się do rodziców chłopaka - 1 telefon kosztował 108k.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
0

Już zakwitły mniszki. Przygotuj smaczny syrop na przeziębienie

Mniszek lekarski to cenna roślina znana #z wielu prozdrowotnych właściwości. Nadszedł właśnie najlepszy moment na zbiór kwiatów. Można z nich przyrządzić miód lub syrop, który przyda się zimą, gdy dopadnie nas przeziębienie. Przepis jest prosty i tani. Wystarczy trochę cierpliwości.

(czytaj więcej)
0

Połowa szkolenia nowo wcielonych Terytorialsów. Wkrótce przysięga

To już połowa szkolenia nowo wcielonych# Terytoriasów w 82 batalionie lekkiej piechoty z Inowrocławia. Jest to bardzo intensywny element szkolenia podstawowego żołnierzy, który zakończy się złożeniem uroczystej przysięgi wojskowej 20 kwietnia br.

(czytaj więcej)
0

Tydzień dla serca. Wykonuj badania profilaktyczne

Zaczynamy Tydzień dla Serca. Pragniemy zwrócić uwagę #na problem chorób układu sercowo-naczyniowego, ponieważ jest to główna przyczyna zgonów w Polsce.

(czytaj więcej)
0

Kolorowanki profilaktyczne dla najmłodszych. Pobierz plik do wydruku

Komendant Wojewódzki Policji #w Bydgoszczy insp. Jakub Gorczyński podpisał dzisiaj umowę z panią Alicją Werner o przeniesienie autorskich praw majątkowych do przygotowanych przez nią grafik, które znajdą się w kolorowance promującej szeroko rozumiane bezpieczeństwo. Funkcjonariusze będą rozdawali te książeczki podczas spotkań z dziećmi w przedszkolach, szkołach, ale także na imprezach plenerowych. Bardzo dziękujemy za wsparcie i zaangażowanie w troskę o małych mieszkańców naszego województwa.

(czytaj więcej)