Dziś mamy 23 października 2021, sobota, imieniny obchodzą:

23 września 2021

Oszuści znów w natarciu. Jedna z seniorek straciła ponad 100 tys. zł

Kolejne osoby zostały oszukane wczoraj (22.09.2021) przez oszustów. Pamiętajmy, że# policjanci nigdy i pod żadnym pozorem nie zwracają się z prośbą o przekazanie jakichkolwiek kwot pieniędzy. Bądźmy czujni i nie przekazujmy żadnych pieniędzy osobom podającym się za policjantów. To oszuści!

Wczoraj (22.09.2021r.) policjanci z bydgoskich Wyżyn zostali powiadomieni o oszustwie na 86-latce, która straciła ponad 100 tysięcy złotych. Z jej relacji wynika, że mężczyzna dzwoniący na telefon stacjonarny pokrzywdzonej podawał się za jej wnuczka i oznajmił, że miał wypadek i potrzebne są pieniądze albo pójdzie do więzienia. Pokrzywdzona przekazała w rozmowie telefonicznej, że ma w domu 108 000 złotych. Wówczas rozmówca podający się za wnuka oświadczył, że za chwilę do mieszkania przyjdzie adwokat, któremu kobieta ma przekazać pieniądze. Po chwili przyszedł do mieszkania pokrzywdzonej młody mężczyzna, któremu pokrzywdzona wręczyła worek foliowy z pieniędzmi. W wyniku przestępstwa bydgoszczanka poniosła straty w kwocie 108 000 złotych. Po pewnym czasie zorientowała się, że została oszukana. To jednak nie jedyne oszustwa, do których doszło wczoraj w Bydgoszczy.

Na telefon komórkowy 83-letniej mieszkanki naszego miasta zadzwonił nieznany jej mężczyzna i powiedział, że do odbioru są trzy przesyłki polecone, po czym zakończył rozmowę. Po chwili zadzwoniła kobieta z zastrzeżonego numeru przedstawiając się jako funkcjonariusz CBŚP przekazując informację, że poszkodowana ma pomóc w ujęciu oszustów, którzy roznoszą przesyłki, a następnie poleciła kobiecie przygotować pieniądze i wyrzucić w reklamówce przez okno. Bydgoszczanka nie podejrzewając, że może to być oszustwo wyrzuciła w przezroczystej reklamówce 21000zł.

Trzecią ofiarą oszustów jest 86-latka. Sprawcy dzwoniąc na jej telefon stacjonarny podawali się za funkcjonariuszy Policji oraz prokuratora. Przekazali kobiecie informacje o rzekomej grupie przestępczej, która stoi pod klatką i ma dokonać kradzieży w mieszkaniu pokrzywdzonej. Sprawcy w trakcie rozmowy wypytali o posiadane w miejscu zamieszkania pieniądze i kosztowności. Pokrzywdzona przekazała, że posiada w domu pieniądze w kwocie 10700 zł. Następnie sprawca podający się za policjanta kazał wyrzucić pieniądze przez balkon. Pokrzywdzona wykonała polecenie, wyrzucając przez okno balkonowe pieniądze w kwocie 10700 zł.

Tym sposobem trzy bydgoszczanki utraciły swoje oszczędności. Żadna z nich nie podejrzewała, że ma do czynienia z oszustami.

Pamiętajmy, że POLICJANCI nigdy i pod żadnym pozorem nie zwracają się z prośbą o przekazanie jakichkolwiek kwot pieniędzy. Tego rodzaju sytuacje są dowodem na to, że mamy do czynienia z oszustami. Niestety dopiero po wszystkim ofiara orientuje się, że została oszukana, bardzo często wcześniej przekazując oszustom oszczędności swojego życia, a nawet zaciągając kredyty.

Oszustwa „na wnuczka” i „na policjanta”, to oszustwa, w których ofiarami są przeważnie osoby starsze. Metoda działania przestępców w takich przypadkach za każdym razem jest bardzo podobna. Najczęściej wyszukują osobę, jej adres i numer telefonu w książce telefonicznej, po czym nawiązują kontakt. Podają się za członka rodziny: wnuczka, kolegę, przyjaciela, a ostatnio najczęściej policjanta. W tym ostatnim przypadku informują najczęściej, że prowadzą akcję przeciwko przestępcom, którzy okradają ludzi z oszczędności ich życia. Do tego prowadzą rozmowę w taki sposób, że osoba pokrzywdzona jest przekonana, że rozmawia z prawdziwym policjantem.

Apelujemy również do bliskich osób starszych - zadbajcie Państwo o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, uczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o czyhających na nich zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie Państwo na osoby starsze, by kontaktowały się z Wami i pytały o radę.

Pamiętajmy!! Policjanci nigdy nie dzwonią w takich przypadkach jak opisują to oszuści podający się za policjantów i nigdy nie żądają wypłaty pieniędzy.

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości zawsze możemy zadzwonić na Policję. 997 lub 112 to numery alarmowe, pod którymi mogą Państwo uzyskać pomoc.

Materiał: kom. Lidia Kowalska - Zespół Prasowy KWP Bydgoszcz

Oceń artykuł: 1 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

  • 8 (8)

  kpiny, w dniu 23-09-2021 13:07:45 napisał:

  Kwoty zwalają z nóg. 108 000 złotych, 21 000 złotych, 10 700 złotych. Seniorzy w wieku 80+ taką gotówkę mają w domach, no jaja

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -1 (11)

  Gnojokok, w dniu 23-09-2021 13:45:38 napisał:

  To tylko świadczy o tym,że Państwo PiS-władza,jej Służby bezpieczeństwa są bezradne na zjawisko cyberprzestępczości. Lawinowo rośnie skala przestępstw w cyberprzestrzeni.Ofiarami padają niestety najczęściej seniorzy-wykluczeni cyfrowo a Państwo Polskie to kompletnie lekceważy,lub nie jest w stanie przeciwdziałać.Ogranicza się do bilbordów i komunikatów.Słabe to.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 4 (4)

  łukasz, w dniu 23-09-2021 20:12:58 napisał:

  Do mojej teściowej nieznana kobieta zadzwoniła do drzwi w bloku, że ma paczkę do sąsiada z góry a że go nie ma chciała zostawić mu wiadomość i poprosiła o kawałek papieru. Gdy teściowa przyniosła kartkę, nieznajoma oświadczyła, że jest Czeszką i nie umie pisać po Polsku. Poprosiła aby teściowa sama napisała, więc siłą rzeczy weszła do mieszkania gdzie było najbliżej do kuchni. Tam wyjęła tabletki i poprosiła o szklankę wody. Gdy wypiła wodę pokazała jakie ma jeszcze obrusy na sprzedaż, aby zasłonić co dzieje się za nią. A w tym czasie jej wspólniczka wśliznęła się do mieszkania i je szybko splądrowała, po operacji kobieta pożegnała się i opuściła mieszkanie. Następnego dnia gdy teściowa wróciła z miasta przypadkowo zorientowała się, że w szafie jest bałagan i z torebki zniknęło 9 tys. Policji nie udało sie namierzyć oszustek, mimo, że podobne sygnały napływały z całej polski o tym samym sposobie okradania. Morał z tego jest taki, że pod żadnym pozorem nie wolno wpuszczać nikogo obcego do domu!

  odpowiedz

  • 1 (1)

  wolność, w dniu 24-09-2021 09:56:59 napisał:

  Wystarczy stosować prostą zasadę - zasadę ograniczonego zaufania. Dzwoni ktoś z banku? Rozłącz się i zadzwoń sam na numer podany na stronie. Jeśli sprawa jest pilna to pracownik z pewnością będzie wiedział o co chodzi. Dostajesz SMS z linkami? Nie otwieraj. Bardzo ważnych spraw NIE załatwia się przez SMS, a jeśli to nie jest ważna sprawa to po co ryzykować? Dzwoni ktoś z rodziny i prosi o pieniądze? Zweryfikuj go. W omawianym przypadku wystarczyło odezwać się do rodziców chłopaka - 1 telefon kosztował 108k.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Golonka wieprzowa tylna
6,99PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Cytryna
3,99PLN
Konstrukcje stalowe
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
0

Gęsina na talerzu. Narodowe Święto Niepodległości

Listopad nieodłącznie wiąże się z dumnym celebrowaniem# Narodowego Święta Niepodległości. W naszym województwie udało się zbudować tradycję oficjalnych obchodów w połączeniu z rodzinnymi spotkaniami przy stole i serwowaną na nich gęsiną jako głównym daniem. Rozpoczynamy kampanię ,,Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina”.

(czytaj więcej)
0

Co siódmy młody Polak może być uzależniony od uczenia się

Co siódmy młody Polak może być uzależniony od uczenia się – wynika z# badań psychologa dra Pawła Atroszko. Stosunkowo bardziej narażone są kobiety. Problem dotyka też dzieci, które "znajdują się pod ogromną presją nieustannej nauki pod testy i niepopełniania błędów".

(czytaj więcej)
0

Umowa na wesele. Na te szczegóły musisz zwrócić uwagę

Jak wynika z danych BIQdata.pl, w 2020 r. zawarto w# Polsce 145 tys. Małżeństw. To o 20% mniej niż rok wcześniej. Wiele Par Młodych przełożyło wesele w związku z sytuacją pandemiczną. W jej efekcie zmienił się także sposób planowania wesel - z długoterminowego na krótkoterminowy, ograniczający się do 2-4 miesięcy. Nadal jednak organizacja wesela to zwykle spore przedsięwzięcie, w które zaangażowanych jest wiele podmiotów. By się w tym wszystkim nie pogubić, warto spisywać umowy. Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

(czytaj więcej)
0

Psychiatrzy są zaniepokojeni kondycją Polaków. Wpływ na to miała pandemia?

W tegoroczną jesień wchodzimy z# kiepskim samopoczuciem. Psychiatrzy podkreślają, że coraz więcej osób zwraca się do nich po pomoc - przychodzą ze stanami lękowymi, zaburzeniami depresyjnymi i szeregiem powikłań psychiatryczno-neurologicznych po przebyciu COVID-u.

(czytaj więcej)