Dziś mamy 5 czerwca 2020, piątek, imieniny obchodzą:

12 lutego 2020

Pierwsze spotkanie w nowym roku. Panie dyskutowały o nowościach

fot. Aneta Rózga

fot. Aneta Rózga

W czytelni GBP w Sadkach 30 stycznia odbyło się pierwsze ponoworoczne #spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych.

Przybyłe na spotkanie Panie dyskutowały o pozycjach, które pojawić się mają w roku 2020. Zdradziły nam, że z wyczekiwaniem czekają na premierę trzeciej części cyklu "Wojna i miłość" autorstwa J.M Kalety. Również wyglądają ze zniecierpliwieniem zakończenie Trylogia Zimowej Nocy autorstwa Katherine Arden.

Po wspólnej dyskusji przeszłyśmy do książki, którą omawiać będziemy na kolejnym spotkaniu DKK. W związku ze zbliżającym się świętem zakochanych wybór padł na powieść autorstwa Cecelia Ahern pt. "Zakochać się". Pani bibliotekarka przygotowała dla przybyłych gości niespodziankę, a mianowicie panie miały okazję naszyć na torby płócienne piękne kwiatowe wzory. Torby oczywiście przydały się paniom przy zapakowaniu wypożyczonych książek. Na następne spotkanie zapraszamy już w lutym.

Materiał: Aneta Rózga

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 2 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Nie kupisz już miału do celów grzewczych. Zmiany od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla #gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Środowiska. Ochrona zasobów wodnych to konieczność

Kwestia dostępności wody jest obecnie jednym z największych wyzwań #dotyczących zrównoważonego rozwoju. Nie tylko w odległych zakątkach świata, ale także w Polsce. Obchodzony 5 czerwca z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych Światowy Dzień Środowiska to dobry moment, by zastanowić się, co każdy z nas może zrobić w kontekście ochrony tego życiodajnego zasobu.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Zdrowe odżywianie podczas pracy zdalnej. Przepis na sałatkę w stylu toskańskim

Pomimo cyklicznego znoszenia obostrzeń wielu z nas wciąż pracuje w trybie #zdalnym. A to z kolei stanowi nie lada wyzwanie dla naszej codziennej diety. Inaczej bowiem komponujemy menu zabierane do firmy, inaczej podejść należy do planowania posiłków, pracując w domowym zaciszu. W obu jednak przypadkach kluczem jest zbilansowana dieta, zapewniająca siłę i energię na cały dzień intensywnej pracy.

(czytaj więcej)