Dziś mamy 25 czerwca 2018, poniedziałek, imieniny obchodzą:
06 marca 2018

Pierwszy dzień pobytu w Słowenii. Uczestnicy zostali bardzo miło przywitani

fot. ZSP Samostrzel

fot. ZSP Samostrzel

30 uczniów z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Samostrzelu wraz z opiekunami #przebywa w Słowenii. Poniżej relacja z pierwszego dnia pobytu.

Pierwszego dnia staży wybraliśmy się do celu naszej mobilności Biotehniski Center Naklo (BC Naklo). Zostaliśmy bardzo miło i serdecznie przywitani przez dyrekcję, grono pedagogiczne i uczniów. Niespodzianką dla nas było niezwykłe wykonanie przez szkolny chór hymnu Polski oraz prezentacja przedstawiająca historię współpracy naszych szkół.

Uczniowie BC Naklo, przygotowali dla nas zajęcia integracyjne przełamujące lody i bariery językowe. W dużej mierze pomogła nam w tym Justyna, uczennica BC Naklo z Polski od pięciu lat mieszkająca w Słowenii. Następnie obejrzeliśmy pracownie i gospodarstwo rolne, gdzie będziemy odbywali staże, a także sklepik szkolny, w którym są sprzedawane wyroby wykonywane własnoręcznie przez uczniów.

Wszystko to zrobiło na nas duże wrażenie, szkoła jest piękna, nowoczesna i funkcjonalna, a niektóre jej rozwiązania chcielibyśmy wprowadzić w Samostrzelu, na przykład zielony ogród wertykalny, nietypowy dzwonek na lekcje, ale już niekoniecznie noszenie kapci w szkole.

Po obiedzie wybraliśmy się na zwiedzanie Kranj, gdzie „kultura i tradycja ma swój dom”. Przewodnik oprowadził nas po Starym Mieście. Jednym z ciekawych miejsc, które odwiedziliśmy był dom słynnego artysty Layera, znanego również z tego, że był fałszerzem pieniędzy. Zatrzymaliśmy się także przy pomniku autora słoweńskiego hymnu France’a Prešeren’a i zobaczyliśmy niezwykłe budowle zaprojektowane przez uznanego słoweńskiego architekta Plečnika.

Szczególnie chłopców zainteresowała wędrówka schronami powstałymi w trakcie II Wojny Światowej, łączącymi kanion rzeki Kokry z rzeką Sawą. Najciekawszym punktem przejścia była symulacja, która miała naśladować bombardowania.

Ciekawostką jest fakt, że flaga miejscowości Kranj jest bardzo podobna do naszej, różni się tylko odcieniem czerwieni.

materiał: Szymon Wójcik i Emilia Kaźmierczak

Autorzy nie wyrażają zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 5 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Wydatki, wysokość świadczeń i nie tylko. Emeryci i renciści w statystykach

W 2017 r. wzrosła względem roku 2016 liczba osób pobierających świadczenia emerytalno-#rentowe z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). W tym czasie zmniejszyła się natomiast liczba rolników indywidualnych pobierających emerytury i renty. Jednocześnie odnotowano wzrost zarówno wydatków na świadczenia społeczne, jak i wysokości emerytur i rent.

(czytaj więcej)
0

Zielone światło dla dokumentów w smartfonie i jednego loginu do e-usług

Rząd przyjął projekt tzw. ustawy węzłowej. Przewiduje ona wprowadzenie jednego, spójnego #loginu (login.gov.pl), który docelowo umożliwi korzystanie ze wszystkich cyfrowych usług administracji. Rząd przyjął również regulacje, które będą stanowiły podstawę prawną do funkcjonowania aplikacji mobilnej - „mDokumenty”.

(czytaj więcej)
0

Ciesz się perfekcyjnym makijażem codziennie

Wykonujemy profesjonalny makijaż permanentny oczu, brwi i ust. Zapraszamy do naszego Studia Urody i Odnowy Biologicznej przy ul. Nowej 15 B w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)