Dziś mamy 22 marca 2018, czwartek, imieniny obchodzą:
06 marca 2018

Pierwszy dzień pobytu w Słowenii. Uczestnicy zostali bardzo miło przywitani

fot. ZSP Samostrzel

fot. ZSP Samostrzel

30 uczniów z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Samostrzelu wraz z opiekunami #przebywa w Słowenii. Poniżej relacja z pierwszego dnia pobytu.

Pierwszego dnia staży wybraliśmy się do celu naszej mobilności Biotehniski Center Naklo (BC Naklo). Zostaliśmy bardzo miło i serdecznie przywitani przez dyrekcję, grono pedagogiczne i uczniów. Niespodzianką dla nas było niezwykłe wykonanie przez szkolny chór hymnu Polski oraz prezentacja przedstawiająca historię współpracy naszych szkół.

Uczniowie BC Naklo, przygotowali dla nas zajęcia integracyjne przełamujące lody i bariery językowe. W dużej mierze pomogła nam w tym Justyna, uczennica BC Naklo z Polski od pięciu lat mieszkająca w Słowenii. Następnie obejrzeliśmy pracownie i gospodarstwo rolne, gdzie będziemy odbywali staże, a także sklepik szkolny, w którym są sprzedawane wyroby wykonywane własnoręcznie przez uczniów.

Wszystko to zrobiło na nas duże wrażenie, szkoła jest piękna, nowoczesna i funkcjonalna, a niektóre jej rozwiązania chcielibyśmy wprowadzić w Samostrzelu, na przykład zielony ogród wertykalny, nietypowy dzwonek na lekcje, ale już niekoniecznie noszenie kapci w szkole.

Po obiedzie wybraliśmy się na zwiedzanie Kranj, gdzie „kultura i tradycja ma swój dom”. Przewodnik oprowadził nas po Starym Mieście. Jednym z ciekawych miejsc, które odwiedziliśmy był dom słynnego artysty Layera, znanego również z tego, że był fałszerzem pieniędzy. Zatrzymaliśmy się także przy pomniku autora słoweńskiego hymnu France’a Prešeren’a i zobaczyliśmy niezwykłe budowle zaprojektowane przez uznanego słoweńskiego architekta Plečnika.

Szczególnie chłopców zainteresowała wędrówka schronami powstałymi w trakcie II Wojny Światowej, łączącymi kanion rzeki Kokry z rzeką Sawą. Najciekawszym punktem przejścia była symulacja, która miała naśladować bombardowania.

Ciekawostką jest fakt, że flaga miejscowości Kranj jest bardzo podobna do naszej, różni się tylko odcieniem czerwieni.

materiał: Szymon Wójcik i Emilia Kaźmierczak

Autorzy nie wyrażają zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 5 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Działka od południa? To nie problem!

Za najwygodniejsze do zagospodarowania uchodzą działki z wjazdem od strony północnej. Ale nie każdy ma tyle szczęścia, żeby nabyć taką właśnie nieruchomość. Podpowiadamy, jaki projekt wybrać i jak następnie usytuować go na działce o mniej korzystnej lokalizacji.

(czytaj więcej)
0

To był pracowity rok dla strażaków. Wiele interwencji podjęto po nawałnicy

Ponad 31 tysięcy interwencji odnotowali w 2017 roku strażacy w województwie kujawsko-#pomorskim – to o 25 procent więcej niż w roku poprzednim. Jedna piątą strażackich akcji (ponad 6 tysięcy zdarzeń) stanowiły wyjazdy związane z usuwaniem skutków sierpniowej nawałnicy.

(czytaj więcej)
0

Ciesz się perfekcyjnym makijażem codziennie

Wykonujemy profesjonalny makijaż permanentny oczu, brwi i ust. Zapraszamy do naszego Studia Urody i Odnowy Biologicznej przy ul. Nowej 15 B w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)