Dziś mamy 13 grudnia 2018, czwartek, imieniny obchodzą:

06 marca 2018

Pierwszy dzień pobytu w Słowenii. Uczestnicy zostali bardzo miło przywitani

fot. ZSP Samostrzel

fot. ZSP Samostrzel

30 uczniów z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Samostrzelu wraz z opiekunami #przebywa w Słowenii. Poniżej relacja z pierwszego dnia pobytu.

Pierwszego dnia staży wybraliśmy się do celu naszej mobilności Biotehniski Center Naklo (BC Naklo). Zostaliśmy bardzo miło i serdecznie przywitani przez dyrekcję, grono pedagogiczne i uczniów. Niespodzianką dla nas było niezwykłe wykonanie przez szkolny chór hymnu Polski oraz prezentacja przedstawiająca historię współpracy naszych szkół.

Uczniowie BC Naklo, przygotowali dla nas zajęcia integracyjne przełamujące lody i bariery językowe. W dużej mierze pomogła nam w tym Justyna, uczennica BC Naklo z Polski od pięciu lat mieszkająca w Słowenii. Następnie obejrzeliśmy pracownie i gospodarstwo rolne, gdzie będziemy odbywali staże, a także sklepik szkolny, w którym są sprzedawane wyroby wykonywane własnoręcznie przez uczniów.

Wszystko to zrobiło na nas duże wrażenie, szkoła jest piękna, nowoczesna i funkcjonalna, a niektóre jej rozwiązania chcielibyśmy wprowadzić w Samostrzelu, na przykład zielony ogród wertykalny, nietypowy dzwonek na lekcje, ale już niekoniecznie noszenie kapci w szkole.

Po obiedzie wybraliśmy się na zwiedzanie Kranj, gdzie „kultura i tradycja ma swój dom”. Przewodnik oprowadził nas po Starym Mieście. Jednym z ciekawych miejsc, które odwiedziliśmy był dom słynnego artysty Layera, znanego również z tego, że był fałszerzem pieniędzy. Zatrzymaliśmy się także przy pomniku autora słoweńskiego hymnu France’a Prešeren’a i zobaczyliśmy niezwykłe budowle zaprojektowane przez uznanego słoweńskiego architekta Plečnika.

Szczególnie chłopców zainteresowała wędrówka schronami powstałymi w trakcie II Wojny Światowej, łączącymi kanion rzeki Kokry z rzeką Sawą. Najciekawszym punktem przejścia była symulacja, która miała naśladować bombardowania.

Ciekawostką jest fakt, że flaga miejscowości Kranj jest bardzo podobna do naszej, różni się tylko odcieniem czerwieni.

materiał: Szymon Wójcik i Emilia Kaźmierczak

Autorzy nie wyrażają zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 5 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ciesz się perfekcyjnym makijażem codziennie

Wykonujemy profesjonalny makijaż permanentny oczu, brwi i ust. Zapraszamy do naszego Studia Urody i Odnowy Biologicznej przy ul. Nowej 15 B w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)