Pilotażowa edycja Kursu Walki w Mieście. Ćwiczyli obronę

fot. powierzone
Z początkiem czerwca w Centrum Szkolenia #Wojsk Obrony Terytorialnej rozpoczęła się pilotażowa edycja Kursu Walki w Mieście. Szkolenie realizowane było zarówno na obiektach szkoleniowych w Grudziądzu jak i Toruniu, a w samym kursie udział wzięło kilkudziesięciu żołnierzy z różnych Brygad Obrony Terytorialnej z terenu całego kraju.
- Jest to pierwsza pilotażowa edycja tego szkolenia, w której to liczymy na bardzo dużo zwrotnych informacji od samych kursantów. Ideą organizacji Kursu Walki w Mieście były wnioski płynące z naszych obserwacji z wojny na Ukrainie. Po zakończeniu szkolenia jego przydatność zostanie poddana analizie przez Dowództwo WOT. Jeśli ocena wypadnie dobrze, najpewniej kurs ten zostanie wprowadzony na stałe w kalendarzu szkoleniowym naszego Centrum – powiedział płk Przemysław Żukowski komendant Centrum Szkolenia WOT.
Kurs Walki w Mieście podzielony został na dwie części. W pierwszej uczestnicy szkolenia poznawali teoretyczne zagadnienia dotyczące działalności bojowej w ośrodkach zurbanizowanych, planowania, przygotowania i prowadzenia obrony pododdziałów lekkiej piechoty czy też planowania działań przeciwpancernych w warunkach miejskich. Ponadto kursanci zapoznani zostali tematami dotyczącymi zabezpieczenia inżynieryjnego czy też techniki działania strzelców wyborowych i snajperów.
- Uważam, że pomysł organizacji i przygotowania Kursu Walki w Mieście jest bardzo dobry. W czasie szkolenia było też wiele praktycznych i nowych elementów chociażby związanych z zabudowami inżynieryjnymi jakich na co dzień nie ćwiczymy w czasie realizowanych rotacji. Kurs ten był pilotażową edycją więc po jego zakończeniu usiądziemy z organizatorami szczegółowo omówimy wszystkie pytania oraz ewentualne elementy jakie w naszej ocenie warto byłoby udoskonalić - powiedział uczestnik szkolenia z Szkoły Podoficerskiej SONDA.
Drugą, praktyczną część szkolenia Centrum Szkolenia WOT realizowało pod koniec czerwca we współpracy z instruktorami Mobilnych Zespołów Szkoleniowych Dowództwa WOT. W tej części kursanci w praktyce wykorzystywali dotychczas zdobytą wiedzę przy planowaniu działania, a następnie prowadzeniu obrony przez plutony lekkiej piechoty w terenie zurbanizowanym. Działania te podejmowane były na terenie kompleksu wojskowego CSWOT przy ulicy polnej w Toruniu, który na potrzeby kursu został przygotowany do realizacji działań obronnych w wykonaniu pododdziałów lekkiej piechoty.
- W czasie kursu mieliśmy możliwość zapoznania się z procesem planowania, a finalnie przećwiczenia obrony wielokondygnacyjnego budynku. Uważam, że sama idea organizacji Kursu Walki w Mieście i nauka żołnierzy w jaki sposób realizować taką obronę jest jak najbardziej słuszna i potrzebna ponieważ wszyscy widzimy co obecnie dzieje się u naszego sąsiada na Ukrainie gdzie kluczowa stała się właśnie obrona miast - dodał kursant z 11 Małopolskiej Brygady OT.
Materiał: por. Krzysztof Wójcik / Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego w Toruniu
Galeria





Czytaj również
- Millo. Pierwszy singiel solowego projektu Kamila Patera
- Z Bydgoszczy na Hel. Będzie wakacyjne połączenie kolejowe
- Aktywność fizyczna ma ogromne znaczenie. Nie czekaj - rusz się po zdrowie!
- Zwaloryzowane emerytury i renty. ZUS wypłacił pierwsze przelewy
- Karnawał dobiega końca. Dziś Tłusty Czwartek (sonda)
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Millo. Pierwszy singiel solowego projektu Kamila Patera

Dzielimy się pierwszym singlem solowego projektu #MILLO Kamila Patera - muzyka, producenta, kompozytora, współzałożyciela Sadki Rec, który od lat współtworzy nasze muzyczne światy.
(czytaj więcej)To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat odnotowano w # Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.
(czytaj więcej)100 lat działalności RDLP w Toruniu. Świętowano jubileusz

1 lutego 2025 roku minęło równo 100 lat od powstania # Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. To niezwykły jubileusz, który zgromadził licznych gości – przedstawicieli władz, instytucji, leśników oraz wszystkich, którym bliska jest idea ochrony i zrównoważonego gospodarowania lasami
(czytaj więcej)Spotkanie poświęcone weteranom. Ich doświadczenie jest nieocenione

W 8 K-PBOT odbyło się dwudniowe spotkanie poświęcone# weteranom misji poza granicami państwa. Brygada wyróżnia się liczbą weteranów – służy w niej ponad 80 osób, z których wiele brało udział w misjach kilkukrotnie, nawet ponad pięć razy. Wśród nich znajduje się również weteran poszkodowany na misji w Afganistanie.
(czytaj więcej)
Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad
Ja, w dniu 30-06-2024 05:42:40 napisał:
odpowiedz
Cb, w dniu 02-07-2024 05:55:30 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!