Dziś mamy 22 października 2021, piątek, imieniny obchodzą:

15 września 2021

Płaca minimalna w górę. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie

fot. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

fot. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie minimalnego# wynagrodzenia za pracę w 2022 roku. W przyszłym roku minimalne pensje wzrosną do poziomu 3010 zł, a stawka godzinowa wyniesie 19,70 zł.

Płaca minimalna w górę.
Rząd na przyjęcie rozporządzenia w sprawie minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2022 roku miał czas do 15 września. Wcześniej, na forum Rady Dialogu Społecznego, partnerom społecznym nie udało się dojść do porozumienia w tej kwestii, co nałożyło na Radę Ministrów obowiązek ustalenia wysokości minimalnej pensji właśnie w formie rozporządzenia.

Płaca minimalna w 2022 roku
We wtorek Rada Ministrów ustaliła, że w 2022 roku minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wynosiło 3010 zł. To 210 zł więcej, niż wynosi minimalna pensja w bieżącym roku (2800 zł), co oznacza wzrost o 7,5 proc.

Z kolei powiązana z wysokością minimalnej pensji stawka godzinowa została ustalona na poziomie minimum 19,70 zł. Oznacza to wzrost o 1,40 zł względem roku 2021.

Podwyższenie minimalnego wynagrodzenia za pracę pozytywnie wpłynie na sytuację finansową gospodarstw domowych, podnosząc dochody pracowników wymagających szczególnej ochrony, zwłaszcza w czasie pandemii – tłumaczy minister Maląg.

W przyszłym roku płaca minimalna stanowić będzie 50,8 proc. prognozowanego na 2022 rok przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej (5922 zł).

Podwyższenie minimalnego wynagrodzenia nastąpi z dniem 1 stycznia 2022 roku.

Materiał: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

Oceń artykuł: 3 9

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (9) Zgłoś naruszenie zasad

  • 11 (13)

  obserwatory, w dniu 15-09-2021 13:00:03 napisał:

  i zus pójdzie w górę, będzie trzeba kogoś zwolnić

  odpowiedz

  • 13 (17)

  se mła, w dniu 15-09-2021 13:04:58 napisał:

  Ale że inflacja skoczyła w górę i będą ludzie na minusie zamiast na plusie to już zapomniał wspomnieć

  odpowiedz

  • 0 (4)

  Tomek, w dniu 15-09-2021 14:57:10 napisał:

  I pracodawcą to się podoba widać. A jak pytają na rozmowie o pracę ile chcesz zarobić i powiesz że 3000 na rękę to jest problem ale jak zarządza 3000 brutto to spoko nie ważne że koszty pracodawcy się zwiększą.

  odpowiedz

  • -2 (4)

  Konrad, w dniu 15-09-2021 16:28:34 napisał:

  Kiedy podwyżki wynagrodzeń dla rolników. Dodam należne podwyżki za pracę. Rolnik za PRL-lu był lepiej wynagradzany niż obecnie i nie pracował za darmo. W Polsce nie tylko mamy lekarzy, nauczycieli czy mundurowych. Są też rolnicy i inne grupy zawodowe i społeczne. Kiedy podwyżki wynagrodzeń dla rolników, dla tych co żywią i bronią. Jak by co do czego przyszło to ci pozostali pouciekają przez "Zaleszczyki" a naród zostawią. Zostaną do obrony tylko ci co żywią i bronią bo Polskę, Polską Matkę ziemię mają w głębokim poszanowaniu, są faktycznie sola ziemi tej, choć sami są nieszanowani, wyzyskiwani okradani ze swojej pracy. Dość wieloletniego pomijania rolników w podwyżkach wynagrodzeń. Dodam należnych wynagrodzeń za pracę tym co żywią. Dość okradania rolników z ich pracy.

  odpowiedz

  • 6 (6)

  Hehe, w dniu 15-09-2021 21:24:10 napisał:

  Są tylko dwie możliwości. Zapłacicie za to Wy szanowni klienci albo gospodarka padnie (a padnie) i zostaniecie z tym gnojem po ***** *** bo ja nie zamierzam. Tyle już tu zarobiłem że zwijam manele i jadę myć gary do Anglii

  odpowiedz

  • 7 (9)

  zwykły człowiek , w dniu 15-09-2021 21:42:32 napisał:

  Patrzę na te komentarze i nie wierzę :) Same nakielskie biznesmeny - walą na wakacje w Alpy lub Kanary a ludziom najniższą :) I w imię programu jedynego słusznego **** *** to znajdą się osoby je popierające :)

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 5 (5)

  Witos Wincenty, w dniu 16-09-2021 01:21:42 napisał:

  Ciekawie prowadzi Pan redaktor portal, pod ziazdem PSL'u komentarzy dodawać nie można, podobnie zresztą innych partii jak również 90% artukułów związanych z policją, strażą miejską lub urzędami. W kontraście takich działań pozwalanie na komentowanie wielu tragedii z naszej okolicy jest co najmniej kontrowersyjne.

  odpowiedz

  • 1 (1)

  mieszkaaniec, w dniu 20-09-2021 11:40:45 napisał:

  Mam w d....podwyżki pensji płacy minimalnej,rent,emerytur,trzynastek,czternastek,tego zas.....socjalu oraz 1.5 mln długu,który będzie spłacać kolejne pokolenie.Zaczęła Suchocka,która zdjęła kilkadziesiąt procent z emerytur. O podwyżkach czynszu, prądu,gazu,paliwa i podatkach lokalnych nie mówiąc. Sympatykom PiS-u gratuluję,Przekażcie informację dalej.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
0

Dlaczego warto jeść polskie warzywa zgodnie z kalendarzem sezonowym?

W październiku obchodziliśmy Światowy Dzień Owoców i Warzyw. Z tej okazji warto# przypomnieć, że sezonowe produkty lokalne to gwarancja najwyższej jakości, zdrowia i smaku w najlepszych cenach.

(czytaj więcej)
0

Co siódmy młody Polak może być uzależniony od uczenia się

Co siódmy młody Polak może być uzależniony od uczenia się – wynika z# badań psychologa dra Pawła Atroszko. Stosunkowo bardziej narażone są kobiety. Problem dotyka też dzieci, które "znajdują się pod ogromną presją nieustannej nauki pod testy i niepopełniania błędów".

(czytaj więcej)
0

Umowa na wesele. Na te szczegóły musisz zwrócić uwagę

Jak wynika z danych BIQdata.pl, w 2020 r. zawarto w# Polsce 145 tys. Małżeństw. To o 20% mniej niż rok wcześniej. Wiele Par Młodych przełożyło wesele w związku z sytuacją pandemiczną. W jej efekcie zmienił się także sposób planowania wesel - z długoterminowego na krótkoterminowy, ograniczający się do 2-4 miesięcy. Nadal jednak organizacja wesela to zwykle spore przedsięwzięcie, w które zaangażowanych jest wiele podmiotów. By się w tym wszystkim nie pogubić, warto spisywać umowy. Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

(czytaj więcej)
0

Psychiatrzy są zaniepokojeni kondycją Polaków. Wpływ na to miała pandemia?

W tegoroczną jesień wchodzimy z# kiepskim samopoczuciem. Psychiatrzy podkreślają, że coraz więcej osób zwraca się do nich po pomoc - przychodzą ze stanami lękowymi, zaburzeniami depresyjnymi i szeregiem powikłań psychiatryczno-neurologicznych po przebyciu COVID-u.

(czytaj więcej)