Dziś mamy 16 kwietnia 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

27 października 2016

Podróże kształcą. Przekonali się o tym uczniowie SP Dębowo

fot. SP Dębowo

fot. SP Dębowo

W środę, 25.10.2016 r. uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Dębowie wyjechali w #ramach „zielonej szkoły” do Muzeum Ziemi Szubińskiej.

Wyjazd odbył się dzięki projektowi Stowarzyszenia „Michał” z Dębowa, pt. „Mały ekolog-podróżnik", który współfinansowało Starostwo Powiatowe w Nakle nad Notecią. Zajęcia odbyły się przy współpracy z Centrum Kształcenia w Dębowie. Wszystkich przybyłych powitały instruktorki muzeum. W pierwszej części spotkania mali wycieczkowicze „odkryli”, że 25 października jest Dniem Makaronu. Aktywnie uczestniczyli w prezentacji, omówili domowy sposób wytwarzania oraz „podglądali” jego produkcję w fabryce. Dowiedzieli się, że ustanowiono go w 1995 roku, by pokazać, że jest to produkt popularny na wszystkich kontynentach.

Produkty zbożowe, takie jak makaron, powinny stanowić podstawę codziennej diety. Dobrze przygotowany makaron, ze względu na zawartość węglowodanów jest doskonałą podstawą dań, zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Makarony z dodatkiem warzyw, mięs lub ryb to doskonała propozycja na obiad lub lekką kolację dla osób w każdym wieku. Dietetycy zalecają je także sportowcom, dostarczają dużo energii i pozwalają szybko zregenerować się po długotrwałym wysiłku. Najczęściej myślimy, że ojczyzną makaronu są Włochy. Tymczasem na Sycylię produkt ten sprowadzili Arabowie; produkowanie makaronu było dla tego ludu sposobem przechowywania żywności. Suszone na słońcu ciasto można było magazynować i bezpiecznie transportować bez obaw, że się zepsuje. Jedyne na świecie Muzeum Makaronu znajduje się we Włoszech, w Rzymie. Można w nim zobaczyć m.in. urządzenia produkcyjne, a także archiwalne zdjęcia dokumentujące tradycyjne sposoby wyrobu makaronu.

Każdy mógł przyłączyć się do obchodów makaronowego święta np. jedząc tego dnia talerz makaronu. My podzieleni na dwa zespoły „tworzyliśmy” z makaronu korale, bransoletki i ramki do zdjęć. Każdy zabrał swoją pracę do domu i podzielił się z bliskimi „makaronowymi wiadomościami”. Uczniowie obejrzeli też zasoby szubińskiego muzeum.

materiał: W. Olewicz-Chuda, G. Żygas

Autorki nie wyrażają zgody na komentowanie artykułu

Oceń artykuł: 19 17

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Już zakwitły mniszki. Przygotuj smaczny syrop na przeziębienie

Mniszek lekarski to cenna roślina znana #z wielu prozdrowotnych właściwości. Nadszedł właśnie najlepszy moment na zbiór kwiatów. Można z nich przyrządzić miód lub syrop, który przyda się zimą, gdy dopadnie nas przeziębienie. Przepis jest prosty i tani. Wystarczy trochę cierpliwości.

(czytaj więcej)
0

Połowa szkolenia nowo wcielonych Terytorialsów. Wkrótce przysięga

To już połowa szkolenia nowo wcielonych# Terytoriasów w 82 batalionie lekkiej piechoty z Inowrocławia. Jest to bardzo intensywny element szkolenia podstawowego żołnierzy, który zakończy się złożeniem uroczystej przysięgi wojskowej 20 kwietnia br.

(czytaj więcej)
0

Wędrówka wzdłuż Kanału Bydgoskiego. Dużo dobrego humoru

Wczorajszą wędrówkę rozpoczęliśmy #w Bydgoszczy, skąd w piętnastoosobowym składzie wędrowaliśmy wzdłuż Kanału Bydgoskiego.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Światowy Dzień Trzeźwości. Jak alkohol wpływa na nasz organizm?

Co roku 15 kwietnia Światowa Organizacja Zdrowia apeluje#, aby przynajmniej w tym jednym dniu powstrzymać się od spożywania jakichkolwiek produktów alkoholowych. Chce tym samym zwrócić uwagę na problem alkoholizmu oraz zagrożeń zdrowotnych wynikających z nadużywania alkoholu. Według WHO alkohol znajduje się na trzecim miejscu wśród czynników ryzyka dla zdrowia populacji. Większe ryzyko niesie za sobą palenie tytoniu i nadciśnienie tętnicze. Ponad 60 rodzajów chorób i urazów ma związek ze spożywaniem alkoholu.

(czytaj więcej)