Dziś mamy 20 stycznia 2019, niedziela, imieniny obchodzą:

19 kwietnia 2018

Pół tysiąca projektów pozarządówek. Uroczyste wręczenie umów beneficjentom

fot. Łukasz Piecyk

fot. Łukasz Piecyk

Organizacje pozarządowe otrzymają w tym roku środki z budżetu województwa na realizację ponad pół # tysiąca różnego rodzaju projektów z zakresu ochrony zdrowia, spraw społecznych, rozwiązywania problemów uzależnień, a także kultury, sportu i turystyki. Dotacje rozdysponowaliśmy w ramach otwartych konkursów ofert na wykonywanie zadań publicznych. W czwartek, 19 kwietnia w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się uroczyste wręczenie umów beneficjentom.

Tegoroczne wsparcie na wykonywanie zadań publicznych przez organizacje pozarządowe trafiło dotychczas na realizację około 500 inicjatyw wyłonionych w 20 konkursach. Przed nami jeszcze rozstrzygnięcia w części konkursów dotyczących upowszechniania sportu. Suma tegorocznego wsparcia dla ngo-sów to ponad 7 milionów złotych.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele blisko 60 pozarządówek. Umowy beneficjentom wręczyli marszałek Piotr Całbecki oraz członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska.

- Wręczane dziś umowy dotyczą zarówno niewielkich projektów, realizowanych chociażby na terenach wiejskich, jak i dużych przedsięwziąć, takich jak festiwale czy międzynarodowe zawody. Cieszę się, że dzięki środkom samorządu województwa nasze organizacje pozarządowe mogą aktywnie działać. Tym bardziej, że w te przedsięwzięcia angażują się zwykli mieszkańcy regionu – mówi marszałek Piotr Całbecki.

- Spotykamy się dzisiaj z ludźmi, którzy zmieniają nasz region w różnych sferach życia – powiedziała członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska - Naszym zadaniem jest wspierać organizacje pozarządowe w realizacji ich przedsięwzięć i docierać do tych osób, które promują i rozwijają nasz region.

 Przeciwdziałanie uzależnieniom. Trzy konkursy dotyczyły przeciwdziałania narkomanii , rozwiązywania problemów alkoholowych oraz aktywizacji środowisk wiejskich w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom. Suma wsparcia na realizację 64 projektów - działań interwencyjnych i terapeutycznych dla osób wychodzących z nałogów oraz ich rodzin, a także inicjatyw mających zapobiegać uzależnieniom - to prawie 700 tysięcy złotych.

 Zdrowie. W ramach dwóch konkursów dotyczących realizacji przedsięwzięć w zakresie promocji i ochrony zdrowia rozdysponowaliśmy 100 tysięcy złotych. Pierwszy konkurs dotyczył działań w zakresie promocji zdrowia oraz poprawy jakości życia osób chorych. Drugi umożliwił realizację działań informacyjno-edukacyjnych przeciwdziałających dyskryminacji osób z zaburzeniami psychicznymi, a także projektów służących rozwojowi form oparcia społecznego dla tych osób. W kolejnym konkursie wsparcie w wysokości 250 tysięcy złotych trafiło na realizację 20 przedsięwzięć dotyczących organizacji pomocy dla osób przewlekle chorych.

 Rodzina. Wśród konkursów związanych z realizacją działań dotyczących rozwiązywania problemów rodzin znalazły się inicjatywy z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom, patologiom społecznym i przemocy w rodzinie oraz projekty służące wzmacnianiu potencjału rodziny oraz rozwojowi umiejętności wychowawczych i rodzicielskich. W puli środków na realizację tego rodzaju zadań znalazło się 160 tysięcy złotych.

 Wsparcie dla osób niepełnosprawnych. Samorząd województwa przeznaczył też środki na organizację przez pozarządówki szkoleń i warsztatów, grup wsparcia a także imprez i innych inicjatyw, których cel to aktywizacja społeczna i zawodowa osób z niepełnosprawnościami. Suma dofinansowania ze środków PFRON na realizację 30 tego rodzaju projektów to około 250 tysięcy złotych. Kolejny konkurs dotyczył przedsięwzięć z zakresu organizacji specjalistycznej opieki terapeutycznej dla dzieci z niepełnosprawnością. Na realizację 9 tego typu inicjatyw trafiło 100 tysięcy złotych z budżetu województwa.

 Aktywizacja i integracja. Z myślą o aktywizacji seniorów 90 tysięcy złotych wsparcia trafiło na realizację 22 imprez rekreacyjnych, zlotów, spotkań i zajęć edukacyjnych . Kolejne dwa konkursy dotyczyły organizacji ciekawych i atrakcyjnych zajęć dla dzieci i młodzieży. Pierwszy z nich ogłoszono z myślą o młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym. Drugi dotyczył wspierania prac wychowawczych realizowanych przez organizacje młodzieżowe. Suma wsparcia na realizację 64 przedsięwzięć to ponad pół miliona złotych.

 Kultura i turystyka. Na organizację 90 ważnych regionalnych wydarzeń artystycznych: koncertów, festiwali i konkursów trafi w sumie 860 tysięcy złotych. Dotacje skierowano także na organizację imprez turystycznych i krajoznawczych - wśród 43 przedsięwzięć znalazły się różnego rodzaju rajdy i zloty, i wydarzenia skierowane do branży turystycznej.

 Sport. Szereg konkursów dotyczył wspierania inicjatyw realizowanych przez kluby i stowarzyszenia sportowe. Na organizację dziewięciu dużych imprez sportowych trafi 600 tysięcy złotych. Na przygotowanie 84 mniejszych wydarzeń – turniejów, biegów i Mistrzostw Polski w różnych dyscyplinach – trafiło kolejne 450 tysięcy złotych. Wkrótce rozstrzygnięty zostanie też konkurs w ramach którego 1,6 miliona złotych dotacji pomoże klubom w organizacji szkoleń dzieci i młodzieży. W trybie konkursowym Urząd Marszałkowski powierzy też organizacjom pozarządowym realizację Programów Sportu Powszechnego. Chodzi o naukę pływania, szkółki kolarskie oraz upowszechnianie lekkiej atletyki i koszykówki.

 Podczas uroczystości marszałek Piotr Całbecki odebrał dwa ważne wyróżnienia od środowiska sportowego z regionu. Prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacław Krankowski wręczył gospodarzowi regionu medal za wkład w rozwój lekkiej atletyki weteranów. Z rąk prezesa AZS UMK Henryka Bosia marszałek otrzymał medal 70-lecia AZS.

Spośród organizacji pozarządowych z terenu powiatu nakielskiego dofinansowanie na realizowanie projektów otrzymały:

  • Na wykonanie zadań publicznych związanych z realizacją zadań Samorządu Województwa w 2018 r. w zakresie kultury fizycznej i sportu: Międzyszkolny Ludowy Uczniowski Klub Sportowy Orlik Kcynia na Organizację międzywojewódzkich turniejów w piłce ręcznej pn. Orlik Cup II (w kategoriach: młodziczka, młodziczka młodsza oraz juniorka młodsza), turnieju powiatowego w piłce ręcznej pn. V Memoriał im. Jadwigi Woźniak oraz Międzywojewódzkiego Turnieju - 2 000,00 zł; Miejsko-Gminny Ludowy Klub Sportowy Tarpan na Organizację Mistrzostw Polski w Podnoszeniu Ciężarów Juniorek i Juniorów do lat 20-tu - 4 000,00 zł
  • Na wykonywanie zadań publicznych związanych z realizacją zadań Samorządu Województwa w 2018 roku w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom: Towarzystwo Promocji Zdrowia Psychicznego Zacznijmy razem - 5000,00
  • Na wykonywanie zadań publicznych związanych z realizacją zadań Samorządu Województwaw 2018 roku w zakresie działalności na rzecz osób niepełnosprawnych: Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie "Razem Możemy Więcej" - Muzykoterapia - magia, która pobudza zmysły i hamuje negatywne emocje - kontynuacja projektu - 5 000,00
  • Na wykonywanie zadań publicznych związanych z realizacją zadań Samorządu Województwa w 2018 roku w zakresie promocji i ochrony zdrowia: Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie "Razem Możemy Więcej" w Studzienkach - Niepełnosprawność umysłowa to nie wyrok - 4 000,00 zł
  • Na wykonywanie zadań publicznych związanych z realizacją zadań Samorządu Województwa w 2018 r. w zakresie działalności na rzecz osób niepełnosprawnych: Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie "Razem możemy więcej" - Hipoetarapia - jako najchętniej wybierana przez dzieci niepełnosprawne forma terapii 8 000,00.

materiał: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego/red. 


Oceń artykuł: 3 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Sprawdzanie zadymienia i analiza spalin
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Meble kuchenne
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Meble łazienkowe
Spray do loków Joanna 300ml
14PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Nowoczesne zabiegi laserowe
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ciesz się perfekcyjnym makijażem codziennie

Wykonujemy profesjonalny makijaż permanentny oczu, brwi i ust. Zapraszamy do naszego Studia Urody i Odnowy Biologicznej przy ul. Nowej 15 B w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)