Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

29 listopada 2019

Policzyliśmy wszystkich Andrzejów w Polsce! Przedstawiamy kilka ciekawostek

fot. archiwum

fot. archiwum

Z okazji nadchodzących andrzejek, specjalnie dla Was, podjęliśmy się # nie lada zadania. Policzyliśmy wszystkich polskich Andrzejów! Wyszukaliśmy też kilka innych andrzejowych ciekawostek…

Czy jest w Polsce jakakolwiek osoba, która nie zna żadnego Andrzeja? Tata, dziadek, wujek, brat, szef, kolega kolegi, znajomy rodziców, szwagier, zięć… No właśnie.

Trzeci, ale jutro pierwszy

Przed nami jedne z najpopularniejszych męskich imienin w Polsce. Nie wiemy jak Panowie Andrzejowie będą jutro świętować, ale wiemy ilu będzie czekało na życzenia.

Prawdziwą skarbnicą wiedzy na ten temat jest nasz portal www.dane.gov.pl. To tam znajdziecie informacje o najpopularniejszych w Polsce imionach i nazwiskach. Jeśli poklikacie dłużej traficie na inne ciekawostki. My tak zrobiliśmy…

Zanim przejdziemy do polskich realiów, najpierw nieco… greki. Bo Andrzej to imię greckiego pochodzenia. Wiele źródeł tłumaczy je jako „dzielny, mężny”. Nam jeszcze przypadło do gustu polskie przysłowie ludowe: „Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście”. I tego się trzymajmy.

Przejdźmy jednak do konkretów. Co też o Andrzejach wyszukaliśmy na dane.gov.pl?

Po pierwsze - i tu zdziwienia nie będzie - Andrzej to jedno z trzech najpopularniejszych imion męskich w Polsce. Nosi je aż 578 355 Panów. I tylu właśnie będzie jutro czekało na Wasze życzenia i prezenty.

Andrzejów wyprzedzają jedynie Piotrowie (700 289) i Krzysztofowie (659 470). Natomiast tuż za Andrzejami plasują się Tomasze (541 283), Janowie (516 599) i Pawłowie (512 682).

Tego za to większość z Was na pewno nie wiedziała - w języku polskim istnieje żeńska forma imienia Andrzej. Andrzeja. Nosi je obecnie 46 pań.

Andrzej Andrzejewski z Andrzejewa

Nieco inaczej ma się popularność Andrzejów, jeśli weźmiemy pod lupę imiona nadawane nowo narodzonym dzieciom. W pierwszej połowie 2019 r. imię Andrzej znalazło się dopiero na 96. miejscu – nazwano tak 122 dzieci.

Nasz Andrzej przegrywa z popularnymi od lat imionami takimi jak: Antoni (1. miejsce/4247 dzieci), Jakub (2./4050), Jan (3./3979), czy Szymon (4./3584).

Na dane.gov.pl znajdziecie też dane dotyczące występujących w Polsce nazwisk (lista nazwisk występujących w rejestrze PESEL). Ją również przeszukaliśmy w poszukiwaniu Andrzejów. Czego się dowiedzieliśmy?

Na przykład tego, że 12 200 mężczyzn i 12 481 kobiet nosi nazwisko - odpowiednio Andrzejewski lub Andrzejewska. Inne nazwiska z Andrzejem?
- Andrzejczak –  nosi je 4102 mężczyzn i 4211 kobiet,
- Andrzejak – nazywa się tak 1758 panów i 1805 pań,
- Andrzejczyk – to nazwisko 1168 mężczyzn i 1176 kobiet,
- Andrzejczuk – takie nazwisko nosi 545 panów i 536 kobiet,
- Andrzejuk – 477 mężczyzn i 492 kobiet ma tak na nazwisko,
- Andrzejewicz – to nazwisko 116 panów i 114 pań.

A słyszeliście kiedyś o miejscowościach z Andrzejem w nazwie? Andrzejewo znajdziecie m.in. w Wielkopolsce i na Mazowszu. Z kolei na Lubelszczyźnie możecie odwiedzić malowniczy Stary Andrzejów. Sprawdźcie inne ciekawe lokalizacje w naszym wykazie nazw miejscowości, oczywiście na dane.gov.pl.

Kopalnia danych

Baza imion i nazwisk to tylko niektóre z ponad 14 000 zasobów dostępnych na naszym portalu www.dane.gov.pl. Znajdziecie tam również wiele innych przydatnych i interesujących danych z zakresu gospodarki, turystyki, czy socjologii.

- Udostępniamy je wszystkie za darmo, do ponownego wykorzystywania, również do celów komercyjnych – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Otwarte dane to świetny impuls dla rozwoju gospodarki. Dzięki udostępnianym na naszym portalu informacjom powstało już wiele użytecznych aplikacji, produktów i usług. Czekamy na kolejne – dodaje szef MC.

Co ważne, niektóre – dostępne na naszym portalu - zasoby są udostępniane przez API - tj. oprogramowanie używane przez komputery do komunikacji i wymiany danych. A to oznacza nieograniczone możliwości dla przedsiębiorców.

Wyprzedzamy Estonię

Polska od kilku lat realizuje Program Otwierania Danych Publicznych. W najnowszym rankingu OECD (organizacji skupiającej 36 wysoko rozwiniętych i demokratycznych państw) badającym dostęp i otwartość danych oraz rządowe wsparcie dla możliwości ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego, Polska zajęła 14. miejsce na 32 badane kraje. Tym samym awansowaliśmy o 6 miejsc w stosunku do klasyfikacji z 2018 r. Wyprzedzamy dziś m.in. takie kraje jak Wielka Brytania, Finlandia, czy - uznawana za lidera cyfrowej transformacji - Estonia.

- Pracujemy nad tym, aby pozycja Polski w rankingu OECD z roku na rok była coraz wyższa - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Chcecie poznać inne ciekawostki dostępne na portalu Dane.gov.pl? Zajrzyjcie tam.

materiał: Wydział Komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji 

Oceń artykuł: 15 9

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Fotoksiążka A4 28 stron
51,00PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Kubek biały ze zdjęciem
24,90PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)