Dziś mamy 31 maja 2020, niedziela, imieniny obchodzą:

26 czerwca 2019

Pomocna energia. 8 Kujawsko-Pomorska Brygada OT

fot.pow

fot.pow

Było lato 2017 roku, kiedy duża część Borów Tucholskich została dotknięta katastrofalną nawałnicą.# Kilkadziesiąt tysięcy gospodarstw było pozbawionych prądu, nawet najstarsi mieszkańcy nie pamiętali takiego kataklizmu. Pojawienie się takich katastrof w przyszłości jest bardzo prawdopodobne, dlatego, aby się do nich lepiej przygotować wykorzystując rosnący potencjał Wojsk Obrony Terytorialnej, na terenie Kujaw i Pomorza odbyło się ćwiczenie „POMOCNA ENERGIA”.

Wydarzenia sprzed 2 lat, uwzględniono projektując zdolności WOT. W dniach 24-26 czerwca br. na terenie Województwa Kujawsko-Pomorskiego odbyło się ćwiczenie  pk. „POMOCNA ENERGIA”, które realizowała 8 Kujawsko-Pomorska Brygada OT wspólnie z Enea Sp. z.o.o z Bydgoszczy i Chojnic przy wsparciu wójta gminy Lubiewo. W jego ramach, wykorzystując kontenerowe elektrownie polowe, włączyli się w system dystrybucji energii firmy Enea i przez blisko dwie doby zapewnili awaryjne zasilanie w energię elektryczną dla części miejscowości Bysław. Co istotne, w zadanie zostali zaangażowani żołnierze OT, na co dzień mieszkający w dotkniętych kataklizmem terenach.

Ćwiczenie było już kolejnym tego typu wydarzeniem w Wojskach Obrony Terytorialnej. Należy dodać, że było ono praktycznym wymiarem realizacji misji Wojsk Obrony Terytorialnej, którą jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności.

Wstępne wnioski z ćwiczenia są bardzo obiecujące. Działania praktyczne były poprzedzone aktywacją Zespołu Oceny Wsparcia, którego rekomendacje były podstawą do podjęcia decyzji przez dowódcę brygady. Awaryjne zasilanie miejscowości było realizowane już po niespełna 24 godzinach od aktywacji grupy. Nie odnotowano wyzwań o charakterze technicznym.  Już teraz można powiedzieć, że podjęte działania pozytywnie zweryfikowały zdolności 8K-PBOT do wspierania lokalnych społeczności w obszarze zapewnienia źródeł zasilania awaryjnego dużej mocy. Tego typu zdolności są obecnie rozwijane w WOT, równolegle ze wzrostem gotowości formacji w zakresie zadań zarządzania kryzysowego.

Do działań w Bysławiu wykorzystano jeden zespół spalinowo–elektryczny  o mocy 250 kW, a ponadto zestaw do rozbudowy linii energetycznych. Zestawy takie znajdują się na wyposażeniu brygad OT.

Podobne ćwiczenia będą realizowane w kolejnych województwach, obejmą miejscowości wskazywane przez właściwe zakłady energetyczne jako najbardziej zagrożone prawdopodobieństwem wystąpienia długotrwałych przerw w dostępie do energii elektrycznej. Obecnie w WOT służbę pełni już ponad 20 000 żołnierzy, w tym 17 000  ochotników oraz ponad 3 000 żołnierzy zawodowych.

Formacja opiera swój potencjał na żołnierzach ochotnikach, którzy wstępując w jej szeregi nie muszą rezygnować ze swoich dotychczasowych aktywności. Ilość złożonych do tej pory wniosków do służby (37 000 od początku budowy WOT) wskazuje na bezprecedensowe zainteresowanie społeczeństwa projektem.  Formacja cieszy się dużym zainteresowaniem kobiet, które stanowią już 13% . Jest to współczynnik globalny, jednakże ostatnie powołania do służby w WOT pokazują, że nawet co piąty żołnierz jest kobietą.

materiał: por. dr Diana Warchocka - rzecznik prasowy 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Oceń artykuł: 2 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (4)

    Obserwator, w dniu 26-06-2019 13:59:03 napisał:

    Gebels to pisze czy ministerstwo propagandy?

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Elewacje
Lipoliza injekcyjna
Sprawdzanie geometrii kół
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Pokój dzienny / jadalnia/ pokój młodzieżowy
Zestaw wypoczynkowy na stelażu drewnianym
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Sprawdzanie i regulacja ciśnienia w ogumieniu
0

Nie kupisz już miału do celów grzewczych. Zmiany od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla #gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Pielęgnacja włosów w czasie pandemii koronawirusa. O czym warto pamiętać?

Trwająca pandemia jest odczuwalna we wszystkich dziedzinach życia, szczególnie nasze zdrowie jest# obecnie pod specjalnym nadzorem. To czas, kiedy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kondycję całego swojego organizmu. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, że aktualna sytuacja może również negatywnie wpłynąć na nasze włosy.

(czytaj więcej)