Dziś mamy 11 lipca 2020, sobota, imieniny obchodzą:

24 maja 2020

Ponad 140 mln zł wsparcia dla lotnisk. Bydgoskie także z niego skorzysta

fot. Ministerstwo Infrastruktury

fot. Ministerstwo Infrastruktury

Wiceminister infrastruktury Marcin Horała przekazał Prezesowi Rady Ministrów projekt #rozporządzenia, który gwarantuje wsparcie finansowe dla polskich portów lotniczych w związku z pandemią koronawirusa.

Z pomocy będzie mogło skorzystać 14 lotnisk na łączną kwotę 142,2 mln zł.

– Rok 2019 zakończyliśmy bijąc kolejne rekordy liczby obsłużonych podróżnych. Z polskich lotnisk skorzystało prawie 49 mln pasażerów. Czas pandemii zatrzymał ten dynamiczny rozwój, ale mamy nadzieję, że dzięki nowemu instrumentowi wsparcia polskie lotniska będą mogły wrócić na pierwotną ścieżkę wzrostu - powiedział wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.

Ministerstwo Infrastruktury przygotowało projekt Rozporządzenia w sprawie lotnisk użytku publicznego, na których należy zapewnić utrzymanie minimalnej gotowości operacyjnej. Zostaną nią objęte wszystkie lotniska, które przed wybuchem epidemii prowadziły regularną działalność operacyjną. Są to:

 1. Lotnisko Chopina w Warszawie,
 2. Kraków – Balice,
 3. Gdańsk im. Lecha Wałęsy,
 4. Katowice – Pyrzowice,
 5. Wrocław – Strachowice,
 6. Warszawa – Modlin,
 7. Poznań – Ławica,
 8. Rzeszów – Jasionka,
 9. Szczecin – Goleniów,
 10. Bydgoszcz,
 11. Lublin,
 12. Łódź,
 13. Olsztyn – Mazury,
 14. Zielona Góra – Babimost.
– W ten sposób dajemy narzędzie wsparcia dla wszystkich najważniejszych lotnisk w Polsce, wbrew zarzutom, które były w naszą stronę formułowane. Robimy to bez względu na to, czy port lotniczy jest prowadzony wyłącznie przez samorząd, czy ma w nim udział podmiot państwowy -  zaznaczył wiceminister Marcin Horała.

Rządowa pomoc trafi również do lotnisk, które są prowadzone przez władze samorządowe i to one ponoszą odpowiedzialność za prowadzenie obiektu, a także zapewnienie bezpieczeństwa jego funkcjonowania. Decyzja o finansowym wsparciu została podjęta ze względu na znaczenie systemu infrastruktury lotniczej dla bezpieczeństwa i stabilności gospodarki państwa.

Na mocy rozporządzenia porty lotnicze będą mogły otrzymać dotację z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Będą zobowiązane do utrzymania minimalnej gotowości operacyjnej w stanie zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii. Dotacja będzie przyznawana na pokrycie kosztów, których katalog zostanie zawarty w projekcie rozporządzenia.

Szacuje się, że na wsparcie zostanie przeznaczonych 142,2 mln zł w ciągu najbliższego roku. Oprócz tego wsparcia, wszystkie lotniska – tak jak każdy inny podmiot gospodarczy – mogą skorzystać z rządowej pomocy w formie Tarczy Antykryzysowej, Tarczy Antykryzysowej 2.0 czy Tarczy Finansowej.

Materiał: Ministerstwo Infrastruktury

Oceń artykuł: 8 21

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad

  • -50 (136)

  mariusz, w dniu 24-05-2020 13:02:50 napisał:

  pis=zło

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -48 (72)

  mariusz, w dniu 24-05-2020 16:12:37 napisał:

  zło=pis

  odpowiedz

  • -52 (68)

  mariusz, w dniu 24-05-2020 19:25:36 napisał:

  czas się obudzić Drodzy Rodacy

  odpowiedz

  • 12 (12)

  Pilot, w dniu 25-05-2020 08:50:09 napisał:

  Jak to można nazywać lotniskiem? Pracowników z kontroli bezpieczeństwa wysłać na 1 dzień na terminale gdzie ruch jest duży i jakoś takich kolejek jak na bydgoskim terminalu nie ma.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Narożnik z funkcją spania, 6 kolorów do wyboru
Lipoliza injekcyjna
Szampon wiśniowy do włosów farbowanych Joanna 1l
15PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Nowe stylizacje
Elewacje
Sypialnia - jasny dekor i ryflowane uchwyty
Baterie
od 0,90PLN
0

Postaw na grafit. Ciesz się komfortem domu niezależnie od pory roku

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych#, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Kto stawia kropkę nad i? Wprost czy między wierszami?

Każdego dnia komunikujemy się z innymi ludźmi. Na kształt wiadomości wpływ# ma nie tylko mówiący, ale również słuchacz. To, co słyszy adresat, ale przede wszystkim to, jak odbiera on daną wypowiedź, oddziałuje znacznie na jego reakcję. Jak zatem mówić, by zostać właściwie zrozumianym?

(czytaj więcej)
0

Kolorowo na talerzu. Siła warzyw w codziennej diecie

Istotna rola warzyw w codziennej diecie nie wydaje się nowym i zaskakującym #tematem. Świadomość to jedno, ale co z praktyką?

(czytaj więcej)