Dziś mamy 20 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

16 listopada 2022

Poród zabiegowy? Jak pielęgnować po nim noworodka

fot. powierzone

fot. powierzone

Są porody w których z różnych przyczyn rodząca nie ma siły przeć. I kiedy nie można wykonać# też cięcia cesarskiego, bo na przykład poród siłami natury jest na tyle zaawansowany, że główka dziecka znajduje się w dolnym odcinku kanału rodnego i noworodek musi urodzić się drogami natury. Wtedy lekarz podejmuje decyzję o porodzie zabiegowym z wykorzystaniem kleszczy położniczych lub próżnociągu. To właśnie przyrządy, których używa się podczas porodów zabiegowych.

Pytania, które mogą się naturalnie pojawić; jak wygląda poród zabiegowy, czego można się spodziewać i jak potem opiekować się tak urodzonym noworodkiem? Odpowiedzi postara się udzielić położna Urszula Piskorska, zdobywczyni drugiego miejsca w ostatniej edycji konkursu Położna na medal.

Poród z użyciem próżnociągu

Próżnociąg to narzędzie, które działa na zasadzie wytwarzania próżni między przyssawką a główką dziecka. Nowe modele są zrobione z miękkich, plastycznych czasz (przyssawek), które działają mniej urazowo na główkę płodu. Nowoczesne próżnociągi mają elektryczny napęd i umożliwiają regulację ciśnienia na określonym poziomie.

Jakie są wskazania do użycia próżnociągu?

● przedłużający się drugi okres porodu;
● zagrażająca zamartwica wewnątrzmaciczna płodu w II okresie porodu, czyli jego niedotlenienie;
● choroby rodzącej, które wymuszają skrócenie porodu np.: wady serca, nadciśnienie tętnicze, wady wzroku;

Dobrze wiedzieć, że żeby została podjęta decyzja o zastosowaniu próżnociągu, muszą być spełnione pewne warunki. Są nimi: prawidłowa budowa miednicy, wykluczona niewspółmierność płodowo – miedniczna i odpowiednie ułożenie główki. Płód musi być donoszony, a pęcherz moczowy rodzącej opróżniony. Wskazaniem do skorzystania z próżnociągu jest też przebity lub pęknięty pęcherz płodowy.

Próżnociągu używa się do urodzenia główki, po czym zdejmuje się przyssawkę z główki płodu i dalej kobieta rodzi tułów dziecka zgodnie z mechanizmem porodu.

Pielęgnacja po porodzie z próżnociągiem

Podczas porodu zabiegowego część przodująca – główka – narażona jest na różne urazy. Są to najczęściej otarcia i uszkodzenia skóry, które nie wymagają leczenia. Ale trzeba pamiętać, że mogą stanowić wrota zakażenia. To dlatego bardzo ważne jest zachowanie zasad aseptyki i antyseptyki podczas pielęgnacji noworodka. Warto też wiedzieć, że wybroczyny nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Natomiast do zadań pielęgnacyjnych należy obserwacja wybroczyn w kierunku powstawania nowych.

Poród kleszczowy

Po pierwsze, taki poród wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Przed nałożeniem kleszczy krocze jest dość głęboko nacinane. Robi się to po to, żeby narzędzie mogło być prawidłowo użyte i żeby jak najlepiej spełniło swoją funkcję. Dodatkowo, za pomocą cewnika opróżniany jest pęcherz moczowy rodzącej. Następnie lekarz wprowadza do kanału rodnego jedną z łyżek, a później drugą i obejmuje nimi główkę dziecka. Potem kleszcze są zaciskane, a lekarz podczas skurczów macicy przesuwa dziecko, pomagając mu przedostać się przez kanał rodny.

Na główce noworodka w wyniku porodu kleszczowego mogą pojawić się otarcia i krwiaki podokostnowe. Krwiaki te zwykle ustępują około 2 – 3 tygodniach życia dziecka i rzadko wymagają interwencji chirurgicznej. Krwiak, w zależności od wielkości, może skutkować hiperbilirubinemią. W takiej sytuacji należy kontrolować poziom bilirubiny i możliwie wcześnie stosować fototerapię. Inną ważną kwestią jest kontrolowanie obwodu główki noworodka, który przy krwiakach może ulec powiększeniu.

Co po porodzie zabiegowym?

W każdym przypadku po porodzie zabiegowym należy u noworodka wykonać USG przezciemiączkowe, czasem RTG główki w celu wykluczenia krwawienia wewnątrzczaszkowego. Istotna jest również wnikliwa obserwacja i monitorowanie parametrów życiowych noworodka.

Noworodek po porodzie zabiegowym obowiązkowo zasługuje na delikatną pielęgnację. Ważne jest, żeby zredukować wszystkie dodatkowe bodźce, szczególnie te bólowe. Jeśli istnieje podejrzenie, że dziecko cierpi, konieczne jest podawanie leków przeciwbólowych. Pielęgniarka i położna mają obowiązek zgłaszać lekarzowi takie objawy jak bladość powłok skórnych (krwawienie wewnątrzczaszkowe) czy spadek ciśnienia tętniczego (wstrząs).

Kolejnym powikłaniem jakie może wystąpić podczas porodu jest dystocja barkowa, czyli zatrzymanie porodu po urodzeniu się główki płodu na skutek niemożliwości urodzenia się barków. Jakie czynniki ryzyka mogą to powodować?

● cukrzyca ciążowa
● otyłość
● ciąża po terminie
● wielorodność
● niski wzrost matki

Podczas zaklinowania dochodzi do ucisku na klatkę piersiową płodu i sznur pępowinowy, rośnie napięcie podstawowe macicy i zmniejsza się perfuzja krwi przez łożysko. Może to skutkować płodową hipoksemią z następstwami w postaci uszkodzeń narządowych w tym OUN do zgonu włącznie.

Powikłania u noworodka – uszkodzenie splotu ramiennego.

1. Najczęściej występującym uszkodzeniem jest porażenie typu Erba, spowodowane porażeniem korzeni od C5 do C7. Porażone są mięśnie barku i zginacze przedramienia, ręka zwisa odwiedzona i zrotowana do wewnątrz.
2. Porażenie Klumpkego pojawia się, gdy uszkodzeniem objęte są ponadto korzenie od C7 do C8 oraz Th 1 i charakteryzuje się ono wystąpieniem ręki szponiastej.
3. Czasami występuje zespół Homera, który jest spowodowany uszkodzeniem szyjnego łańcucha współczulnego.
4. Występujące niekiedy oderwanie nerwu przeponowego od korzeni szyjnych od C3 C5 prowadzi do jego porażenia, co pociąga za sobą różne komplikacje, takie jak zmniejszenie pojemności płuc, nawracające zapalenie płuc i przewlekły refluks żołądkowo - przełykowy.

Pomimo dołożenia przez zespół porodowy należytej staranności i braku błędów w postępowaniu nie można wykluczyć trwałych poporodowych uszkodzeń neurologicznych noworodka. Dystocja barkowa pozostaje jedną z najtrudniejszych nagłych sytuacji położniczych.

Literatura:
1. Bałanda A.: Opieka nad noworodkiem. Wyd Lekarskie PZWL Warszawa 2009
2. Salamończyk M., Łozińska – Czerniak, Dmoch - Gajzerska E.: Praktyczne umiejętności w praktyce nad noworodkiem. Wyd lekarskie PZWL 2014
3. Włodzimierz M. Borkowski: Opieka pielęgniarska nad noworodkiem. Medycyna praktyczna Kraków 2007

Materiał: Monika Majcher

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!



Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Dziękujemy za dodanie opinii. Niebawem pojawi się na stronie.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Konstrukcje stalowe
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Budowa hal
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia strażaków w Szczecinie. Doskonały obiekt do nauki

W ramach zawartego porozumienia o współpracy #z Politechniką Szczecińską ratownicy OSP JRS wzięli udział w ćwiczeniach zorganizowanych w Akademickim Centrum Szkoleniowym MUSTC.

(czytaj więcej)