Dziś mamy 3 czerwca 2020, środa, imieniny obchodzą:

27 kwietnia 2020

Pożegnanie klasy IV Technikum w ZSP w Samostrzelu. Nie brakowało gratulacji

fot. ZSP Samostrzel

fot. ZSP Samostrzel

Po 4 latach wytężonej pracy nadszedł dzień długo oczekiwanego końca szkoły dla 29 #uczniów klasy IV technikum weterynarii, rolniczego, architektury krajobrazu w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Wincentego Witosa w Samostrzelu.

 W tym roku, z powodu epidemii koronawirusa, rozwiązanie klasy czwartej nastąpiło w niecodziennych okolicznościach. Uczniowie odbierali świadectwa pojedynczo, w rękawiczkach i maseczkach. Mimo niesprzyjających okoliczności była to piękna i podniosła uroczystość.

Dyrektor Małgorzata Ciechanowska oraz wychowawczyni, Małgorzata Piasecka, wręczyły świadectwa i złożyły gratulacje wszystkim uczniom. Ponadto wyróżniły szczególnie zasłużonych: Lidię Wodzińską, która uzyskała średnią ocen 4,88 i otrzymała świadectwo z biało - czerwonym paskiem, Szymona Wójcika, niezwykle zaangażowanego w życie szkoły oraz Jakuba Kokoszewskiego za liczne sukcesy sportowe.

Dyrektor Małgorzata Ciechanowska podkreśliła, że jest dumna z wszystkich uczniów. Dodała także, że jest przekonana, że w ZSP
w Samostrzelu wykształcono dobrych fachowców, również dumnych z tego, że ukończyli dobrą szkołę, kontynuującą wieloletnią, wspaniałą tradycję szkoły rolniczej.

materiał: Małgorzata Ciechanowska

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Nie kupisz już miału do celów grzewczych. Zmiany od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla #gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Zdrowe odżywianie podczas pracy zdalnej. Przepis na sałatkę w stylu toskańskim

Pomimo cyklicznego znoszenia obostrzeń wielu z nas wciąż pracuje w trybie #zdalnym. A to z kolei stanowi nie lada wyzwanie dla naszej codziennej diety. Inaczej bowiem komponujemy menu zabierane do firmy, inaczej podejść należy do planowania posiłków, pracując w domowym zaciszu. W obu jednak przypadkach kluczem jest zbilansowana dieta, zapewniająca siłę i energię na cały dzień intensywnej pracy.

(czytaj więcej)