Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

06 stycznia 2022

Poznaliśmy patronów 2022 roku. Przedstawiamy ich sylwetki

fot. sejm.gov.pl

fot. sejm.gov.pl

Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, jak co roku, wybrał na patronów roku kilka# znaczących postaci , które są ważne dla naszej historii i kultury.

Wśród nich znalazło się sześć osób:

Maria Konopnicka – najwybitniejsza pisarka w polskiej historii, która za pomocą swoich utworów wyrażała sprzeciw wobec ustroju oraz niesprawiedliwości społecznej. 23 maja będzie przypadać 180 rocznica jej urodzin.

Józef Mackiewicz – pisarz, urodzony 1 kwietnia 1902 roku. Jeden z największych pisarzy polskich, który w swoim dorobku literackim wspierał idee niepodległości Polski oraz wolności i przyjaznego współistnienia narodów Europy Środkowo-Wschodniej, a także wyrażał opór przeciw komunizmowi.

Józef Wybicki – autor polskiego hymnu narodowego, jeden z inicjatorów Konfederacji Barskiej, uczestnik prac wdrażających Konstytucję 3 maja. W 2022 roku we wrześniu przypada jego 275 rocznica urodzin, a także 200 rocznica śmierci oraz mija 225 lat od napisania „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech” i 95 lat od ustanowienia pieśni „Jeszcze Polska nie zginęła” hymnem narodowym.

Maria Grzegorzewska – naukowiec i pedagog specjalny, działaczka społeczna. Jako pierwsza tworzyła szkoły specjalne dla osób z niepełnosprawnościami. W 2022 roku mija 100 rocznica założenia Państwowego Instytutu Pedagogiki Specjalnej (obecnie Akademii Specjalnej i Marii Grzegorzewskiej w Warszawie), którego była założycielką.

Ignacy Łukasiewicz – twórca światowego przemysłu naftowego. W marcu będziemy obchodzić 200 rocznicę jego urodzin oraz 140 rocznicę śmierci. Była wynalazcą lampy naftowej. Angażował się w walkę niepodległościową, był filantropem i działaczem społecznym, szczególnie dbał o pracowników.

Wanda Rutkiewicz – himalaistka, pierwsza Polka i trzecia kobieta na świecie, która zdobyła najwyższy szczyt świata – Mount Everest. W 2022 roku mija 30 lat od jej zaginięcia w drodze na Kanczendzongę – jej dziewiąty ośmiotysięcznik. Była orędowniczką kobiecego himalaizmu, wspierała kobiece ekspedycje i sam brała w nich udział. Należała do „Solidarności” i działała w opozycji demokratycznej.

Rok 2022 został także ogłoszony Rokiem Polskiego Romantyzmu, który jako okres literacki ukształtował kolejne pokolenia Polaków. W tym roku mija 200 rocznica opublikowania w Wilnie dzieła „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

Materiał: Katarzyna Hass PiMBP w Nakle nad Notecią – Filia w Paterku

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 3 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)