Dziś mamy 27 czerwca 2019, czwartek, imieniny obchodzą:

12 czerwca 2019

Praktyki uczniów Żeglugi. Doskonalenie umiejętności zawodowych

fot. Paweł Ciereszko

fot. Paweł Ciereszko

Od 20 maja b.r. zgodnie ze szkolnym planem nauczania, realizowane są indywidualne praktyki # zawodowe uczniów klasy III oraz części klasy II Technikum Żeglugi Śródlądowej w Nakle nad Notecią.

Zakończenie praktyk indywidualnych i zejście z jednostki ostatniego ucznia planowane jest na 8 sierpnia. W większości praktyki zawodowe odbywają na jednostkach śródlądowych pływając po wodach Europy Zachodniej, głównie Holandii, Belgii i Niemiec.

Praktykanci z Nakła pogłębiają swoją wiedzę i umiejętności pływając na bardzo nowoczesnych jednostkach śródlądowych zawijając często do największych portów na świecie jakimi są Rotterdam czy Antwerpia. Klasa III TŻŚ praktyki odbywa na barkach motorowych, tj.: masowiec m/s „Taz” (flaga Belgia), kontenerowiec m/s Aqua-Myra” (Holandia) oraz masowiec m/s „Nelly” (Polska).

Uczniowie klasy II TŻŚ pływają na jednostkach floty pchanej z firmy „Navigar” ze Szczecina, z którą szkoła prowadzi stałą współpracę. Praktyka odbywa się na rzekach Odra i Łaba oraz kanałach Odra-Havela, Odra-Sprewa, Łaba-Havela. Praktyki zagraniczne są bardzo atrakcyjne dla uczniów, w tym finansowo, ponieważ najbardziej zaangażowani w pracę na statkach praktykanci potrafią zarobić nawet 500 Euro.

Poza Europą Zachodnią kl. III odbywa praktykę na statkach wycieczkowych pływających po Mazurach i należących do armatora „Żegluga Mazurska”. Są to jednostki: m/s „Bełdany”, m/s „Tałty” i m/s „Wigry”. Poza tym praktyka odbywa się w Toruniu na wycieczkowcu m/s „Wanda”.

Ponadto kolejni praktykanci znajdą się na pokładach: pchacza m/s „Tur-W-01”, który pływa w porcie Gdańsk oraz pchacz-holownik m/s „Hetman”, który często przewozi towary ponadgabarytowe na Wiśle, czy też pływa po Zalewie Wiślanym. Jeszcze inna grupa uczniów klasy III Technikum Żeglugi Śródlądowej odbywać będzie praktyki morskie. Jeden z uczniów pływać będzie cały czerwiec na katamaranie m/s „Jantar” na trasie Kołobrzeg – Bornholm.

Kolejna grupa zamustruje się na statku szkolno-badawczym Akademii Morskiej w Szczecinie m/s „Nawigator XXI”. Praktyka rozpocznie się 1 lipca i potrwa 2 tygodnie. Statek pływa po Morzu Bałtyckim, zawijając m. in. do portów w Kołobrzegu, Gdyni, Gdańsku, odwiedza tez często niemieckie Kilonię i Lubekę oraz duńską wyspę Bornholm.

Odbycie praktyki na statku morskim jest koniecznością przy ubieganiu się o wydanie świadectwa motorzysty wachtowego w żegludze morskiej. Absolwenci Technikum Żeglugi Śródlądowej z Nakła, zgodnie z międzynarodową konwencją STCW, taki dokument mogą otrzymać po odbyciu 2 miesięcy praktyki morskiej.

Podczas praktyki uczniowie doskonalą umiejętności:
- nadzorowania i kontroli załadunku i wyładunku towarów;
- wykonywania komend na statku;
- rozpoznawania oznakowania nawigacyjnego oraz sygnałów nadawanych przez statki;
- manewrowania statkiem z wykorzystaniem napędu i steru;
- wykonywania prac związanych z eksploatacją zestawów pchanych;
- posługiwania się przenośnymi środkami radiowymi oraz obsługiwania środków sygnalizacji;
- wykonywania prac konserwacyjnych silników głównych oraz urządzeń pomocniczych;
- obsługi i kontroli pracy systemów siłowni statkowych oraz urządzeń pomocniczych i mechanizmów pokładowych;
- zastosowania w praktyce języków „zawodowych” (j. angielski i j. niemiecki).

materiał: mgr inż. Paweł Ciereszko/Pełnomocnik dyrektora d.s. realizacji postanowień konwencji STCW

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 8 3

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ciesz się perfekcyjnym makijażem codziennie

Wykonujemy profesjonalny makijaż permanentny oczu, brwi i ust. Zapraszamy do naszego Studia Urody i Odnowy Biologicznej przy ul. Nowej 15 B w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)