Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

27 lipca 2021

Przed nami dożynki wojewódzkie. Wiemy, gdzie się odbędą

fot. Daniel Pach dla UMWKP

fot. Daniel Pach dla UMWKP

Wielki korowód dożynkowy ulicami starego# miasta, przegląd kapel ludowych, kiermasze z dobrym jedzeniem i ludowym rękodziełem, a do tego Golec uOrkiestra, L.U.C. i Rebel Babel oraz party pod chmurką na plenerowej scenie na Jordankach – tegoroczne dożynki wojewódzkie odbędą się tym razem w Toruniu. Rozpoczynamy odliczanie do ostatniego weekendu wakacji!

Obchody wojewódzkiego święta plonów organizujemy tym razem wspólnie z diecezją toruńską. Chcemy, by miały szczególny charakter, podkreślający więzi miasta z wsią. Jako samorząd województwa, w którym rolnictwo jest jedną z wiodących gałęzi gospodarki, pragniemy, by przekaz o tym, że to wieś nas żywi, zakorzenił się w świadomości społecznej – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Wydarzenia zostały zaplanowane na 28 i 29 sierpnia (sobota i niedziela).

Gwiazdami pierwszego dnia będą raper L.U.C. i grupa muzyczna Rebel Babel, którzy koncertować będą najpierw na toruńskiej starówce, a potem na plenerowej scenie na Jordankach. Finałem dnia będzie wieczorne party pod chmurką, które poprowadzi DJ Martinez.

Tego samego dnia w Teatrze Horzycy odbędzie się gala Nagród Marszałka Województwa Agricola – Syn Ziemi.

W niedzielę 29 sierpnia przedpołudnie upłynie pod znakiem oficjalnych uroczystości, a wieczór zakończy się wielkim koncertem grupy braci Golców.

O poranku w toruńskim Parku Pamięci zostanie odsłonięta instalacja poświęcona mieszkańcom wsi, chłopom i ziemianom, zamordowanym w ramach, określanej obecnie jako zbrodnia pomorska, ludobójczej akcji „odpolszczania” północno-zachodniej części polskich ziem, przyłączonych wkrótce po napaści Niemiec na Polskę w 1939 roku do III Rzeszy. Uroczysta msza dożynkowa odbędzie się w katedrze śś. Janów, a po niej wielki korowód dożynkowy przejdzie ulicami starego miasta na Jordanki, gdzie przewidziane jest ogłoszenie konkursów na najpiękniejszy wieniec dożynkowy i najciekawsze stoisko promocyjne, wystawione przez wspólnoty powiatowe lub lokalne grupy działania.

A potem już tylko Golcowie i całe zielone Jordanki dla ich publiczności!

W programie także piknik w Muzeum Etnograficznym i wystawa maszyn rolniczych (28 i 29 sierpnia).

O szczegółach będziemy informować.

Materiał: Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Ramka wodna na zdjęcie
25,90PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)