Dziś mamy 19 stycznia 2018, piątek, imieniny obchodzą:
07 stycznia 2018

Radni byli zgodni. Ustalono wysokości opłat za usuwanie i przechowywanie pojazdu

fot. arch.

fot. arch.

Zdecydowanie lepiej jest parkować tylko w miejscach do tego przeznaczonych. Na pewno #przekonali się o tym ci, których pojazd został usunięty z drogi na koszt właściciela. Ci, którzy nadal ryzykują, stając gdzie popadnie, powinni zapoznać się z „cennikiem” usunięcia pojazdu i przechowywania go na parkingu niestrzeżonym.

Uchwała w sprawie wysokości opłat weszła w życie 1 stycznia 2018 roku. Została przyjęta przez radnych powiatowych jednogłośnie.

Kiedy pojazd może zostać usunięty?

To określa prawo o ruchu drogowym, a dokładniej artykuł 130a. Powodów, przez które pojazd może zostać usunięty jest wiele: pozostawienie go w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu, brak obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej lub dowodu opłacenia składki, przekroczenie wymiarów dopuszczalnej masy lub nacisku osi, pozostawienie pojazdu nieoznakowanego kartą parkingową w miejscu przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych, pozostawienie pojazdu w miejscu obowiązywania znaku wskazującego, że pojazd zostanie usunięty na koszt właściciela, kierowanie pojazdu przez osobę nieposiadającą uprawnień (gdy nie ma możliwości przekazania go osobie z uprawnieniami). Pojazd może także zostać usunięty na koszt właściciela, gdy kieruje nim osoba w stanie nietrzeźwości, gdy kierowca nie posiada dokumentów uprawniających do kierowania lub użytkowania pojazdu, gdy stan techniczny zagraża bezpieczeństwu czy środowisku.

Jakie są koszty?

Koszty są zależne od rodzaju pojazdu. Prezentuje je poniższa tabela.

Rodzaj pojazdu Koszt usunięcia Dobowy koszt przechowania na parkingu
Rower, motorower 60 zł 10 zł
Motocykl 115 zł 14 zł
Pojazd do 3,5t 250 zł 20 zł
Pojazd od 3,5 do 7,5t 310 zł 26 zł
Pojazd od 7,5 do 16t 750 zł 38 zł
Pojazd powyżej 16t 900 zł 68 zł
Pojazd przewożący materiały niebezpieczne 1 000 zł 100 zł

Od usunięcia pojazdu z drogi można odstąpić, ale tylko wtedy, jeżeli przed wydaniem dyspozycji usunięcia lub w trakcie usuwania ustaną przyczyny tego usunięcia. Jeżeli jednak spowodowało to naliczenie kosztów, właściciel jest zobowiązany zapłacić 50% wysokości opłaty.

Gdy już usuną pojazd...

Decyzję o usunięciu pojazdu z drogi może podjąć policja, straż miejska lub dowódca akcji ratowniczo-gaśniczej. Co zrobić w sytuacji, gdy pojazd zniknie z miejsca, w którym się go pozostawiło? Fakt ten zgłasza się na policję. Jeżeli został usunięty z drogi na koszt właściciela, poinformuje o tym dyżurny - powiadomi, na jakim parkingu należy szukać pojazdu oraz jaką kwotę i gdzie należy wpłacić. Po uiszczeniu odpowiedniej kwoty, pojazd można odebrać.

W całym powiecie nakielskim jest tylko jeden parking służący do przechowywania pojazdów usuniętych z drogi. Znajduje się w Sucharach (gm. Nakło nad Notecią).

Oceń artykuł: 7 11

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (19) Zgłoś naruszenie zasad

  • 24 (36)

  GUZ, w dniu 07-01-2018 16:00:48 napisał:

  pierwsze pojazdy powinny byc odholowane z parkingow urzedow wszystkich pracownikow kazdego urzedu w nakle gdzie maja zaparkowac peteci n placu poznanskim a urzedasy pod oknami gdzie jest tu respektowane prawo i kary pytam

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 10 (10)

  Gang kulsona , w dniu 07-01-2018 17:12:25 napisał:

  Dokładnie, "smar" z suchar ma wazelinowe układy z komandosami, w ogóle skąd ksywa?

  odpowiedz

  • 8 (14)

  mm, w dniu 07-01-2018 20:44:34 napisał:

  jeśli mieszkają w Nakle to mały spacerek by nie zaszkodził- po 8 godzinach nasiadówki spacerek wskazany. No i zakupy po drodze można zrobić, dzieci odebrać z przedszkola - spacer zaliczony i to wszystko dla zdrowia.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 6 (12)

  Tomek, w dniu 07-01-2018 21:08:20 napisał:

  do Suchar wszystkich urzedasow i radnych wyslac!

  odpowiedz

  • 1 (5)

  Pola(k), w dniu 08-01-2018 00:17:51 napisał:

  Kiedy radni ustalali? w czasie święta Trzech Króli? też mi nowości!!! Oj mieszacie Redakcjo, mieszacie...

  odpowiedz

  • 1 (3)

  nikuś, w dniu 08-01-2018 09:51:50 napisał:

  Jestem za, a czasami przeciw!

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Miejski łazęga, w dniu 08-01-2018 16:16:20 napisał:

  Rzeczywiście czy to jest " transparentne " -? Jak na moją ocenę aby wyzbyć się wszelkich podejrzeń należałoby taki przetarg zweryfikować i od strony formalno-prawnej zbadać czy dochowano należytej staranności przy wyborze podmiotu do realizacji wskazanego zadania.Po drugie lokalna władza ma wyjątkową alergię społeczną na zagadnienia związane ze strefą PP i tego wszystkiego co wokoło tego się dzieje.Sami sobie stanowili dni i decydowali jaki jest dniem wolny a jaki świąteczny. Całe szczęście,że to już jej ostatnie miesiące.

  odpowiedz

  • 3 (3)

  harnas, w dniu 08-01-2018 16:21:06 napisał:

  Kiedy parkometry przed marketami wyłączając Lidla bo tam teraz można zrobić zakupy

  odpowiedz

  • 1 (3)

  obserwator, w dniu 09-01-2018 17:40:41 napisał:

  jesli tak ma byc to usunac pojazdy pracowników blokujące parkingi przy urzędach ,samochody blokuja przez 8 godz. miejsce postojowe a petent urzedu musi szukac miejsca i za płacic lub daleko od urzędu tak jest przy UMiG I Starostwie

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Pieczątki Colop
Rolery - mezoterapia skóry
Oczyszczanie twarzy
Czytniki kodów kreskowych
Zabiegi dla panów
Sypialnia Orzech Włoski/ Czarny lub Dąb Denver
Pomoc drogowa
Tonery Directions
27PLN
0

Piękna na mikołajki – oczaruj go swoim wyglądem!

Mikołajki to przede wszystkim dzień obdarowywania najbliższych podarunkami. Możesz jednak sprawić, by ukochany zapamiętał ten moment na dłużej za sprawą Twojego niebanalnego wizerunku. Zadbaj o odpowiednią stylizację oraz piękny makijaż!

(czytaj więcej)
0

Jest śnieg, więc lepimy bałwana! Czekamy na zdjęcia zimowych stworów

Chociaż wiele osób narzeka na zimę i związane z nią utrudnienia, to jednak ta pora roku ma #także swoje plusy. Zabawa na śniegu to szczególnie duża frajda dla dzieci. Gdy za oknem robi się biało, najmłodsi ochoczo wychodzą na dwór.

(czytaj więcej)
0

Świąteczne bony podarunkowe do Studia Urody Lidii Gwóźdź

Nie masz pomysłu na prezent dla kogoś bliskiego? Nasz salon proponuje zakup specjalnego zaproszenia za dowolną kwotę, na usługi w naszym gabinecie.

(czytaj więcej)
0

Ciesz się perfekcyjnym makijażem codziennie

Wykonujemy profesjonalny makijaż permanentny oczu, brwi i ust. Zapraszamy do naszego Studia Urody i Odnowy Biologicznej przy ul. Nowej 15 B w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)