Dziś mamy 20 lutego 2019, środa, imieniny obchodzą:

08 lipca 2018

Radni przeciwni zabezpieczeniu pieniędzy. Posterunku nie będzie?

fot. arch.

fot. arch.

Najprawdopodobniej zapowiadana od miesięcy reaktywacja posterunku policji w Sadkach #nie dojdzie do skutku.

Przypomnijmy, posterunek policji zniknął z Sadek w połowie 2015 roku. Początkowo decyzja budziła spory opór wśród lokalnej społeczności. Podobne nastroje panowały w radzie. Głośno o konieczności jego reaktywacji mówiła m.in. radna Irena Dondziak. Radni obecnej kadencji przyjęli nawet uchwałę intencyjną, dającą wójtowi legitymację do czynienia starań o przywrócenie posterunku.

- W roku 2015 zmieniły się tendencje i dążenia, w związku z tym pojawiła się szansa przywrócenia posterunku. Działania zostały podjęte - przypomniał wójt Dariusz Gryniewicz. I od początku tego roku wyglądało na to, że sprawa zmierza do szczęśliwego finału. - Szczegółowe uzgodnienia, dotyczące wykonania niezbędnych prac adaptacyjnych w budynku, w którym posterunek ma funkcjonować oraz formuła korzystania z tego budynku, zostały uzgodnione podczas spotkania w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy w dniu 20 marca br. - informował jakiś czas temu zastępca wójta Piotr Hemmerling. Mówiło się wówczas o tym, że dostosowanie budynku kosztowałoby około ćwierć miliona złotych. - Planujemy wykonać większość prac siłami własnymi, tak aby obniżyć koszty remontu – informował Piotr Hemmerling. Optymistyczny wariant zakładał, że funkcjonariusze policji wrócą do Sadek jesienią Kilka tygodni temu KPP Nakło zorganizowała nawet konsultacje społeczne z udziałem mieszkańców gminy (nie cieszyły się one dużym zainteresowaniem). Wszystko wyglądało więc na „dopięte na ostatni guzik”. Zostało tylko wykonanie prac adaptacyjnych, wyposażenie budynku i obsadzenie stanowisk. By ten ciąg zdarzeń zainicjować, konieczne jednak było zabezpieczenie w budżecie gminy pieniędzy. A to leży w kompetencjach rady gminy, która uchwałą zabezpiecza pieniądze na poszczególne przedsięwzięcia. I na tym etapie sprawa upadła. Jak poinformował Dariusz Gryniewicz, wójt Sadek, w sprawozdaniu z działalności międzysesyjnej, radni nie wyrazili zgody na zmiany w budżecie gminy. - Na komisji większość radnych nie zgodziła się, żeby przygotować budynek pod posterunek policji. Dziwi mnie to - skomentował podczas ostatnich obrad.

- To jest ostatnia szansa na to, żeby Sadki nie były zaściankiem. Dziś, opowiadając się przeciwko przywróceniu posterunku, opowiadacie się za tym, żeby mieszkańcy czuli się mniej bezpiecznie, opowiadacie się za tym, żeby Sadki, które już dziś mogłyby pretendować do tego, żeby stać się małym miasteczkiem, były zaściankiem, żeby było jak najmniej instytucji. Jeśli nie chcecie, to nie, ja całą pracę wykonałem, Z czystej złośliwości i marazmu mówicie "nie". Robicie to na złość wójtowi - skomentował wójt Dariusz Gryniewicz, wskazując, że jeśli nie na posterunek, budynek mógłby być wykorzystywany na świadczenie usług medycznych. - Budynek jest świetnie pod to osadzony, a na karb waszego sumienia złożę nie tylko naszą pracę, ale również to, że po raz kolejny pokazaliście, że jesteście beznadziejni - podsumował wójt.

Jakie argumenty legły u podstaw decyzji większości sadkowskiej rady? - Na spotkaniu konsultacyjnym, organizowanym przez Komendę Powiatową Policji w Nakle, 30 maja, było około 20 osób. W tym radni, sołtysi, 4 mieszkańców budynku, gdzie ma być posterunek i kilku mieszkańców Sadek. Poza sołtysami, nikt spoza terenu Sadek nie wziął w nim udziału. Nie narzekamy na brak bezpieczeństwa. Wójt uważa, że jeśli policja przyjeżdża z Mroczy i działa straż gminna to mieszkańcy czują się mniej bezpiecznie, a jakby posterunek powstał, bezpieczeństwo podniosłoby się znacząco, podczas gdy współpraca z policjantami z Mroczy odbywa się wzorcowo. Wobec tego uważamy, że nie ma sensu wyrzucania 260 tys. zł na adaptację budynku - skomentował radny Andrzej Cebula.

Oceń artykuł: 4 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (22) Zgłoś naruszenie zasad

  • 47 (59)

  Milka, w dniu 08-07-2018 14:07:27 napisał:

  Panie wójcie przeciez wystarczyło powiedziec ze nie chce pan reaktywacji posterunku a napewno radni chcieliby jego powrotu

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -41 (61)

  Mieszkaniec, w dniu 08-07-2018 15:29:00 napisał:

  Zaścianek to pan zrobił z Sadek panie wójcie. To przez pana jesteśmy wyśmiewani w innych gminach...

  odpowiedz

  • 43 (53)

  Heh, w dniu 08-07-2018 16:05:06 napisał:

  Co Ty Andrzej opowiadasz !?

  odpowiedz

  • 42 (54)

  wkurwiony sadkowian , w dniu 08-07-2018 16:29:32 napisał:

  Powiem tak, jak Pan Wójt chcę coś zrobić dla Sadek to "Szanowni Radni" (czujecie ten sarkazm? ) chcą na przekór i twierdzą że tak jest źle, a jak Pan Wójt podejmuje działania w innych wioskach to "nasi kochani Radni " Głośno się bulwersuja, że Pan wójt nie robi nic dla Sadek. Dopóki Radni będą w takim składzie jak sąi będą sobie dalej w du** wchodzić i tylko szukać kolejnych sytuacji jak "udupic" Pana Wójta to Sadki będą Zasciankowe. Nie rozumiem tej nienawiści, no co został wójtem okej, nie robi nic nielegalnego, podejmuje działania, zmienił się co idzie zauważyć nie tylko wizualnie a także ze sposobu bycia ale jak ktoś jest idiotom to nie zauważa tego że ten człowiek się stara. Jestem mieszkańcem Sadek i w dupie mam całą tą sytuacje i sprawy polityczne ale ludzie ile kur**** można.

  odpowiedz

  • -31 (59)

  bravo TY, w dniu 08-07-2018 16:34:34 napisał:

  Polecam zajrzeć na stronkę SADKI2018.pl a dowiecie się jak ta rozmowa przebiegała naprawdę i do końca.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -38 (52)

  Sadkowianin Jeden, w dniu 08-07-2018 16:35:25 napisał:

  Nie podoba mi się próba przyrównania Sadek do zaścianka. Najbardziej gdy mówi to ktoś kto tu nie mieszka. Sadki nigdy nie były i nie będą zaściankiem, nawet jeżeli ktoś by tak nam życzył. W pewnych momentach trzeba powiedzieć : kończ Waść...

  odpowiedz

  • -35 (49)

  Mieszkaniec, w dniu 08-07-2018 17:39:52 napisał:

  Pieniądze w budżecie zostały przeznaczone na inny cel co się z tym wiąże trzeba było z czegoś zrezygnować o tym się nie mówi głośno.

  odpowiedz

  • -34 (52)

  Gromadno pl., w dniu 08-07-2018 18:11:35 napisał:

  Posterunek funkcjonował bez ćwierć miliona złotych ,wystarczy wziąść klucze i wysłać kilku pracowników z gminy niech kurze powycieraja no i jeszcze łącze Internetu parę komputerów i można zacząć działać. Wystarczy dobra wola .Później remontować i szukać pieniądze na to żeby jakiś ( szwagier) wygrał przetarg na remont .....Banda złodziei i darmozjadów przepycha się i kłóci za moje pieniądze

  odpowiedz

  • -30 (48)

  obserwator, w dniu 08-07-2018 21:26:57 napisał:

  Nadal nie widac oświadczen majatkowych kilku pracownikow moze trzeba zadzwonic do Bydgoszczy?

  odpowiedz

  • 38 (42)

  SAD 2, w dniu 08-07-2018 22:43:57 napisał:

  Może mieszkańcy powinni wypowiedzieć się w sprawie posterunku bo Ja jestem oczywiście za.

  odpowiedz

  • 33 (47)

  Sołtys, w dniu 09-07-2018 13:05:58 napisał:

  Sadki jeszcze nie miały tak beznadziejnej i zacofanej rady z przewodnicząca na czele. Jeśli w wypowiedzi radiowej martwi się o straż gminną, która ma mniejsze możliwości jak policja i jest przeciwna reaktywacji posterunku. To czas się podać do dymisji Pani Barbaro to i reszta oszołomów którzy idą za Panią też się poda do dymisji i wreszcie zapanuje spokój w naszej Gminie. Całym motorem zła to jest pani przewodnicząca, która ma za nic dobro Gminy ,a tylko swoją prywatę i zawziętość bo ktoś kiedyś zwolnił jej przyjaciół. Na szczęście niedługo wybory i zawzięta rada pójdzie w niepamięć, a Wójt ma szansę wygrać ponownie tak jak wygrał ranking na najlepszego Wójta w regionie.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -22 (54)

  Zbulwersowany , w dniu 09-07-2018 15:27:17 napisał:

  Polecam sadki2018, wreszcie ktoś napisał jak naprawdę wygląda sesja w Sadkach. Zastanawiam się czy te nieskładne zdania wypowiadane przez wójta to jego styl czy braki stylistyczne? Czy ciągłe obrażanie innych to sposób na ukrycie swoich zaniedbań w każdej dziedzinie? Panie wójcie polecam casting do serialu "Ranczo" a nie etat w urzędzie.

  odpowiedz

  • 27 (33)

  Analizator, w dniu 10-07-2018 11:30:12 napisał:

  Ta strona ponura jak jej autor. Swoją drogą to ciekawe bo autorzy tych wypocin jakoś nie chcą się podpisać pod tym co tworzą. Można jedynie wywnioskować , że to ludzie którzy mają coś wspólnego z nieszczęsnym pomysłem zmiany ul. Wyzwolenia na ul. Tomyślaka.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -13 (19)

  Trzeźwo myślący, w dniu 10-07-2018 22:51:23 napisał:

  Pan Wójt kolejny raz działa pod publikę. W perfidny sposób krytykuje poczynania Rady. Nie ma zielonego pojęcia o pracy policji i potrzebach etatowych na takim posterunku. Panie Wójcie przy obsadzie 4 policjantów nie jest Pan w stanie zabezpieczyć obstawy podczas procesji Bożego Ciała a co dopiero poprawić bezpieczeństwo społeczeństwa Sadek i całej gminy. Myślę, że środki które chce Pan przeznaczyć na ten cel wystarczą na wysprzątanie i pomalowanie posterunku. A co z dalszym wyposażeniem????

  odpowiedz

  • 14 (14)

  fakty, w dniu 12-07-2018 08:40:34 napisał:

  No ręce opadają co Ty wypisujesz człowieku?. Andrzej daj już spokój!!!!. Z radą jest coś nie tak?. Najpierw podejmuj uchwałę intencyjną za przywróceniem posterunku a potem nie dają kasy na remont pomieszczeń,. z tego co wiem w każdej takiej sytuacji gminy dają tylko n remont, wyposażenie i etaty opłaca policja. Poczytaj sobie ustawę o policji żadne organy samorządowe nie utrzymują policji bo nie mogą!! Policja to jeden z organów niezależnych to gwarantuje konstytucja. Jeśli jeden z radnych wygaduje, że posterunek nie zwiększy poczucia bezpieczeństwa oznacza to , ze jego mózg nie pracuje w pełni sprawnie.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 10 (12)

  Zuzia, w dniu 12-07-2018 10:59:33 napisał:

  Gratulacje dla Pana wójta Najlepszy w Metropolii!!!

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Bindowanie dokumentów
od 6,00PLN
Stoły i krzesła - różne wzory i kolory
Nowoczesne zabiegi laserowe
Drukarki kodów kreskowych
1352PLN 985PLN
Kalkulatory
od 6,90PLN
Test amortyzatorów
Budowa hal
Gimnastyka korekcyjna
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ciesz się perfekcyjnym makijażem codziennie

Wykonujemy profesjonalny makijaż permanentny oczu, brwi i ust. Zapraszamy do naszego Studia Urody i Odnowy Biologicznej przy ul. Nowej 15 B w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)