Dziś mamy 30 września 2022, piątek, imieniny obchodzą:

13 sierpnia 2022

Ranking najbogatszych gmin. Wyniki mogą zaskoczyć

fot. archiwum

fot. archiwum

Ministerstwo Finansów podało wskaźniki dochodów podatkowych na mieszkańca gmin w Polsce. # Gminy w powiecie nakielskim wypadły poniżej średniej dla całego kraju.

Co roku podawane są wskaźniki dochodów podatkowych gmin. Wskaźnik ten nie świadczy o gospodarności gmin publicznymi pieniędzmi, ale pokazuje, jakimi wpływami dysponuje dany samorząd. Na ich podstawie wyliczana jest też subwencja dla samorządu. Wskaźnik oblicza się na podstawie dochodów podatkowych do budżetów. Dotyczy to podatków od nieruchomości, leśnego, od środków transportowych, od czynności cywilnoprawnych, podatku od osób fizycznych, opłacanego w formie karty podatkowej; wpływów z opłaty skarbowej; wpływów z opłaty eksploatacyjnej; udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych oraz udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych, które obowiązują w roku poprzedzającym. Dzieli się tę kwotę przez liczbę mieszkańców. Uzyskane dane obrazują w skrócie, która z gmin jest najbogatsza, a która najbiedniejsza. Wskaźnik na ten rok dla gmin wynosi 2 tys. 122 zł. Jednak samorządy w naszym powiecie wykazują wskaźniki dochodów niższe niż ta średnia.
Na ten rok najwyższy wskaźnik ma gmina Nakło –  to kwota 1 tys. 546 zł. Gmina ta zajmuje 1117. miejsce w Polsce. Na drugim miejscu jest gmina Szubin, z kwotą 1 tys. 504 zł „na głowę” i 1192. miejscem. Sporym zaskoczeniem może być pozycja najmniejszej w powiecie gminy Sadki, w która zajęła trzecie miejsce wśród gmin powiatu pod względem dochodów na mieszkańca. To ponad 1 tys. 264 zł, co daje tej gminie 1688. miejsce w kraju. Przedostatnie miejsce i 1954. pozycję zajęła gmina Kcynia, gdzie na mieszkańca przypada 1 tys. 129 zł. Na samym końcu jest gmina Mrocza z 1 tys. 38 zł na głowę i 2123. miejscem w rankingu. W całym kraju jest 2477 gmin więc tylko gmina Nakło i Szubin są powyżej połowy tej stawki.

Tylko w jednej gminie rośnie
Wspomniane wskaźniki ustalane są corocznie. Z perspektywy dwóch ostatnich lat można zauważyć, że dochód na mieszkańca spadł w samorządach. W gminie Nakło na głowę w 2020 roku było 1461 zł, w 2021 roku ponad 1610 zł, a więc na ten rok wartość ta spadła. Podobnie było w gminie Szubin i Sadki. W gminie Mrocza wskaźnik spada od dwóch lat. W 2020 roku na głowę przypadało 1296 zł, a obecnie jak wspomniano to 1038 zł i jest to najwyższy spadek dochodów. Jedynie gmina Kcynia od wspomnianego okresu notuje systematyczny wzrost dochodów na mieszkańca. W 2020 roku wskaźnik wynosił 1004 zł, rok później 1102 zł, a kwota ta wzrosła na ten rok o 27 zł.
Warto dodać, że wspomniane wpływy z podatków, które służą do wyliczenia tego wskaźnika to nie są jedyne dochody, jakie mają gminy w swoich budżetach. Składają się na to także na przykład pieniądze ze sprzedaży gminnych nieruchomości, dotacje i dofinansowania ze źródeł zewnętrznych.

Oceń artykuł: 3 7

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

  • 0 (4)

  działaczka, w dniu 14-08-2022 11:05:34 napisał:

  Powiat nakielski powiatem powszechnej szczęśliwości. Tak trzymać chłopcy i dziewczęta.

  odpowiedz

  • 2 (2)

  były ormowiec, w dniu 16-08-2022 01:04:47 napisał:

  Za Tuska paliwo ciekło z kranu, a jak sprzedałem świniaka w skupie to kupiłem se Ferrari.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Ramki urodzinowe
39,90PLN
Obraz (wym. 42x56)
39,90PLN 20,00PLN
Album na zdjęcia 10x15
17,90PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Ramka na zdjęcia
13,90PLN 8,90PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
0

„Toksyczna agentura”. Bezpieka i jej tajni współpracownicy

Kolejna książka doktora Adama Węsierskiego pt. #„Toksyczna agentura”, t. 3, Toruń 2022, która prezentuje ponad 200 biogramów TW komunistycznego aparatu bezpieczeństwa oraz ich szkodliwość.

(czytaj więcej)
0

Czym ogrzejemy domy zimą? Perspektywy cenowe surowców energetycznych

Nagły wrześniowy spadek temperatur sprawił, że jednym z kluczowych# tematów stała się kwestia bezpieczeństwa energetycznego. Rządzący uspokajają, że nie zabraknie energii elektrycznej ani ciepła dla odbiorców indywidualnych. Z kolei eksperci alarmują, że węgla opałowego – z którego to korzystają głównie elektrownie i elektrociepłownie miejskie do wytworzenia energii cieplnej – nie wystarczy, a jeśli zostanie pozyskany, może być niskiej jakości. Czy społeczeństwu grożą częste wyłączenia energii i galopująca podwyżka cen?

(czytaj więcej)
0

"Bezpieczeństwo energetyczne nie ma ceny". Rozmowa z Jerzym Gawędą

Od kilku miesięcy mówi się o kryzysie energetycznym w Europie. Wysokie #ceny energii, surowców, problem z dostępem do nich jest niezwykle ważny i trudny. O możliwościach jego rozwiązania rozmawiamy z Jerzym Gawędą, radnym Sejmiku Wojewózdtwa Kujawsko-Pomorskiego z klubu radnych PiS.

(czytaj więcej)