Dziś mamy 21 lipca 2019, niedziela, imieniny obchodzą:

08 kwietnia 2019

Regionalne konsultacje z KGW. Koła będą mogły zarabiać!

fot. MM

fot. MM

8 kwietnia w hali widowiskowo-sportowej w Mroczy zorganizowano regionalne konsultacje # przeznaczone dla członków i członkiń Kół Gospodyń Wiejskich. W rolę konferansjera po raz kolejny wcielił się dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji Marian Wiśniewski.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. poseł do Parlamentu Europejskiego Kosma Złotowski, burmistrz Leszek Klesiński, przedstawicielka Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju Maria Kordowska, naczelnik Urzędu Skarbowego w Nakle Mirosław Stypczyński oraz kierownik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Nakle Adam Tchórzewski, którzy słowami wstępu przybliżyli zebranym na sali zapisy w ustawie o Kołach Gospodyń Wiejskich. Przedstawiono m.in. korzyści, jakie może uzyskać każde Koło wpisując się do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich prowadzonego przez ARiMR.

Po części informacyjnej, przyszedł czas na dyskusję. Delegatki poszczególnych kół z naszego regionu mieli okazję do zadawania pytań zaproszonym gościom. Chyba najważniejsze pytanie w imieniu pań z KGW zadał sam Leszek Klesiński. – Poważnym problemem było zawsze rozliczanie, tj. pobieranie środków finansowych z tytułu wykonywania swoich zadań statutowych., czyli np. sprzedawanie różnych dań i potraw. Chciałbym zadać fundamentalne pytanie, które pozostawało do tej pory bez odpowiedzi, czy mogą panie z KGW sprzedawać swoje produkty i nie będą miały żadnych konsekwencji podatkowych z tego tytułu? Czy muszą się one rozliczać w jakikolwiek sposób? - pytał burmistrz. Jak się okazało, zarejestrowane koła nie muszą już posiadać kasy fiskalnej. - Wystarczy, że określą cenę danego produktu i będą wypisywały, ile danego ciasta/rękodzieła sprzedały w danym czasie. Z kolei Koła „nieformalne”, które nie są wpisane do rejestru - z takiego przywileju skorzystać jednak nie mogą – powiedział pracownik nakielskiego urzędu skarbowego Marcin Ciepłuch.

Tym samym zgodnie z prawem majątek każdego zarejestrowanego koła będzie mógł być budowany zarówno ze składek członkowskich, jak i z własnej działalności gospodarczej – w tym sprzedaży żywności. Po zakończeniu konsultacji, goście zostali zaproszeni na poczęstunek oraz występ zespołu „Sadkowianie”.

Oceń artykuł: 10 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (9) Zgłoś naruszenie zasad

  • 6 (6)

  uczestnik , w dniu 08-04-2019 22:55:44 napisał:

  Szkoda tylko, że w tak pięknym budynku i wśród takich gości nie było przedstawicielek KGW z gminy Mrocza a w szczególności przewodniczącej gminnej rady KGW

  odpowiedz

  • 4 (4)

  mroczek, w dniu 08-04-2019 23:22:41 napisał:

  o co chodzi? Mrocza organizuje spotkanie z KGW, przejeżdżają członkinie z KGW nawet z Inowrocławia, a z Mroczy nikogo niema?

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 0 (2)

  Pablo, w dniu 08-04-2019 23:39:07 napisał:

  bo to było tajne spotkanie i później nie się co dziwić że przewodniczący rady miasta grzmi o braku informacji

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 8 (8)

  Gość, w dniu 09-04-2019 09:41:24 napisał:

  Hehe, to takie oczywiste. Mroteckie koła podlegają pod kółka rolnicze którym płacą składki. Jeśli koła się zarejestrują w agencji to będą samodzielnie i nie muszą już płacić składek. Komuś więc zależy aby mroteckie koła się nie rejestrowały.

  odpowiedz

  • -1 (1)

  Buźka, w dniu 09-04-2019 22:18:50 napisał:

  Z tego co mi wiadomo to wszystkie KGW zaproszen nie dostały a dlaczego? Nie ładnie tak oceniać inne koła KGW jak wyżej obrażać przewodniczące honoru zero

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Stoły i krzesła - różne wzory i kolory
Meble kuchenne - na zamówienie
Jadalnia / pokój dzienny
Nowoczesny styl
Zabiegi dla panów
Kasy fiskalne Datecs
1414PLN PROMOCJAPLN
Konstrukcje stalowe
Sprawdzanie świateł
GratisPLN
0

Odwołany lot podczas wakacji. Czy turystom przysługuje odszkodowanie?

Podróże samolotem uchodzą za pewny i szybki sposób przemieszczania się, dlatego są chętnie # wybierane jako środek transportu w czasie urlopów.

(czytaj więcej)
0

Jak w ciąży przetrwać upały. Co przyszłe mamy powinny zrobić?

Od kilku lat w naszym kraju letnie miesiące są coraz bardziej gorące. Bywają dni trudne do # przetrwania dla każdego z nas, a zwłaszcza dla przyszłych mam.

(czytaj więcej)
0

"500+" za granicą? Czy rodziny otrzymają świadczenie?

Czy jeśli wraz z rodziną mieszkamy za granicą, ale jesteśmy zameldowani w # Polsce, przysługuje nam świadczenie wychowawcze „500+”?

(czytaj więcej)
0

Kierunek wakacje. Dlaczego warto wybrać lot czarterowy?

Coraz więcej osób interesuje się lotami czarterowymi. Przeloty organizowane przez # biura podróży potrafią kosztować znacznie mniej, niż te wykupione bezpośrednio u przewoźnika.

(czytaj więcej)