Dziś mamy 25 listopada 2020, środa, imieniny obchodzą:

15 września 2019

Rodziny radzą sobie coraz lepiej. Mniej osób korzysta z pomocy społecznej

Komu przysługuje pomoc społeczna i ile osób otrzymało ją w ubiegłym roku? Z jakich powodów # najczęściej przyznawana jest pomoc społeczna mieszkańcom gminy Sadki?

Świadczenie pomocy tym, którzy jej najbardziej potrzebują jest zadaniem własnym gminy w części dotowanym przez państwo. Opiera się o oferowanie pomocy w formie świadczeń pieniężnych i niepieniężnych. Prawo do świadczeń przysługuje w oparciu o uzyskiwane dochody przez osoby, które o nią wnioskują. W przypadku osób samotnych jest to 701 zł, a w przypadku osób w rodzinie dochód na osobę nie może przekraczać 528 złotych. Do świadczeń pieniężnych należą: zasiłek stały, okresowy, celowy i specjalny zasiłek celowy oraz zasiłek celowy na zakup żywności. Świadczenia niepieniężne to: praca socjalna, bilet kredytowany, składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, sprawienie pogrzebu, poradnictwo specjalistyczne, oferowanie posiłków i niezbędnej odzieży, a także kierowanie na warsztaty pomocy zajęciowej czy pobyt w domu pomocy społecznej.

W ubiegłym roku w gminie Sadki pomoc społeczną ze względu na określone powody przyznano 474 osobom. To mniej niż w 2017 r., kiedy przyznano ją 906 osobom. Z tego aż 52 rodziny skorzystały z zasiłku z powodu klęski żywiołowej lub ekologicznej. W sierpniu 2017 roku przez powiat nakielski przeszła nawałnica, a to w jej wyniku udzielano pomocy mieszkańcom, którzy zostali poszkodowani. Najczęściej jednak pomoc społeczna mieszkańcom gminy Sadki jest udzielana ze względu na ubóstwo, niepełnosprawność, bezrobocie czy przez długotrwałą chorobę. Powody, dla których Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sadkach podejmuje decyzję o przyznaniu pomocy zostały ujęte w zestawieniu.

Z zebranych danych wynika, że z pomocy społecznej w 2018 roku z różnych powodów skorzystało o ponad połowę mniej osób niż analogicznie w 2017 r. Pomoc społeczna to nie tylko wypłata świadczeń rodzinnych, ale także wiele innych bardziej zróżnicowanych działań o niematerialnym charakterze. Z roku na rok zmniejsza się liczba osób, które kwalifikują się do udzielenia im pomocy ze względu na ubóstwo czy bezrobocie. Przede wszystkim wynika to z faktu dobrej sytuacji na rynku pracy, ogólnego spadku bezrobocia w skali ogólnokrajowej oraz ze względu na fakt przyznawania pieniędzy w ramach rządowego Programu Rodzina 500+. Rodziny radzą sobie coraz lepiej, o czym świadczy chociażby bardzo duży spadek przyznawania pomocy społecznej z uwagi na fakt bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych czy trudności w prowadzeniu gospodarstwa domowego. Gorzej sytuacja wygląda w przypadku osób przewlekle chorych czy niepełnosprawnych, które są często skazane na korzystanie z różnych form pomocy oferowanych przez GOPS w Sadkach.

Powody przyznawania pomocy społecznej 2017 rok 2018 rok
Liczba rodzin Liczba osób w rodzinach Liczba rodzin Liczba osób w rodzinach
Ubóstwo 60 119 48 83
Bezdomność 1 1 2 2
Potrzeba ochrony macierzyństwa 2 10 4 19
Wielodzietność 2 10 2 10
Bezrobocie 55 137 45 101
Niepełnosprawność 55 89 49 74
Długotrwała lub ciężka choroba 72 117 71 114
Bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i w prowadzeniu gospodarstwa domowego 85 250 11 28
Przemoc w rodzinie 2 3 2 6
Alkoholizm 13 23 12 19
Trudności w przystosowaniu do życia po opuszczeniu zakładu karnego 1 1 0 0
Zdarzenie losowe 2 3 4 16
Klęska żywiołowa lub ekologiczna 52 143 1 2
Razem 402 906 251 474
Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • -2 (10)

    kiebieskie karty, w dniu 15-09-2019 20:28:50 napisał:

    Przemoc w rodzinie jest najciekawsza. Niektórzy z gminy mogli by się w tej kwestii wypowiedzieć. Odwagi

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Botox i kwas hialuronowy
Narożniki
Pokój dzienny/ jadalnia/ sypialnia/ biuro
Zabieg parafinowy
MEBLE PIOTR PASIEKA
Narożnik z funkcją spania, możliwość wyboru tkanin
Fotokubek z kolorowym uchwytem w kształcie serca
24,90PLN
0

e-Senior, czyli pomału do celu. Wystarczy przełamać opór

Już jutro, 14 listopada Ogólnopolski Dzień Seniora. W tym roku prezent może być# tylko jeden – pomóc możliwie najbezpieczniej przetrwać ten trudny dla wszystkich czas. I tu zjawiamy się my ze sporą dawką internetowej wiedzy.

(czytaj więcej)
0

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dlaczego warto je jeść?

Aż 83 proc. Polaków zaczyna dzień od śniadania: 75% na pierwszy posiłek w ciągu #dnia wybiera kanapki. Jak przygotować pełnowartościowe śniadanie i dlaczego ten posiłek jest tak ważny dla naszego zdrowia?

(czytaj więcej)
0

Nowoczesne technologie w służbie czystości. Precz z zarazkami w łazience!

Szeroko rozumiana czystość jest dziś ważniejsza niż kiedykolwiek. Podwójnie zwracamy #uwagę na to, by wszystko co nas otacza było dla nas bezpieczne. Bezpieczeństwo w łazience to systematyczne pozbywanie się z niej wszelkich zarazków, bakterii, drobnoustrojów i grzybów. Na pomoc w codziennych obowiązkach przychodzą producenci, którzy poprzez stosowanie w swoich produktach nowoczesnej technologii sprawiają, że sprzątanie łazienki jest łatwe, szybkie i nie wymaga stosowanie silnych detergentów. Korzystajmy z dobrodziejstw technologicznych - dla naszego zdrowia.

(czytaj więcej)
0

Polacy unikają regularnych wizyt u stomatologa. Strach przed bólem

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez SW Research na zlecenie #Grupy LUX MED, jedynie 39 proc. Polaków między 25. a 60. r.ż. deklaruje wizyty u stomatologa przynajmniej raz na pół roku. Zlekceważony problem stomatologiczny, może prowadzić do poważnych chorób nie tylko zębów i jamy ustnej, ale także całego organizmu. Bakterie wywołujące stany zapalne mogą przedostawać się do innych narządów i przyczyniać się nawet do udarów mózgu czy zawałów.

(czytaj więcej)