Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

15 września 2019

Rodziny radzą sobie coraz lepiej. Mniej osób korzysta z pomocy społecznej

Komu przysługuje pomoc społeczna i ile osób otrzymało ją w ubiegłym roku? Z jakich powodów # najczęściej przyznawana jest pomoc społeczna mieszkańcom gminy Sadki?

Świadczenie pomocy tym, którzy jej najbardziej potrzebują jest zadaniem własnym gminy w części dotowanym przez państwo. Opiera się o oferowanie pomocy w formie świadczeń pieniężnych i niepieniężnych. Prawo do świadczeń przysługuje w oparciu o uzyskiwane dochody przez osoby, które o nią wnioskują. W przypadku osób samotnych jest to 701 zł, a w przypadku osób w rodzinie dochód na osobę nie może przekraczać 528 złotych. Do świadczeń pieniężnych należą: zasiłek stały, okresowy, celowy i specjalny zasiłek celowy oraz zasiłek celowy na zakup żywności. Świadczenia niepieniężne to: praca socjalna, bilet kredytowany, składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, sprawienie pogrzebu, poradnictwo specjalistyczne, oferowanie posiłków i niezbędnej odzieży, a także kierowanie na warsztaty pomocy zajęciowej czy pobyt w domu pomocy społecznej.

W ubiegłym roku w gminie Sadki pomoc społeczną ze względu na określone powody przyznano 474 osobom. To mniej niż w 2017 r., kiedy przyznano ją 906 osobom. Z tego aż 52 rodziny skorzystały z zasiłku z powodu klęski żywiołowej lub ekologicznej. W sierpniu 2017 roku przez powiat nakielski przeszła nawałnica, a to w jej wyniku udzielano pomocy mieszkańcom, którzy zostali poszkodowani. Najczęściej jednak pomoc społeczna mieszkańcom gminy Sadki jest udzielana ze względu na ubóstwo, niepełnosprawność, bezrobocie czy przez długotrwałą chorobę. Powody, dla których Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sadkach podejmuje decyzję o przyznaniu pomocy zostały ujęte w zestawieniu.

Z zebranych danych wynika, że z pomocy społecznej w 2018 roku z różnych powodów skorzystało o ponad połowę mniej osób niż analogicznie w 2017 r. Pomoc społeczna to nie tylko wypłata świadczeń rodzinnych, ale także wiele innych bardziej zróżnicowanych działań o niematerialnym charakterze. Z roku na rok zmniejsza się liczba osób, które kwalifikują się do udzielenia im pomocy ze względu na ubóstwo czy bezrobocie. Przede wszystkim wynika to z faktu dobrej sytuacji na rynku pracy, ogólnego spadku bezrobocia w skali ogólnokrajowej oraz ze względu na fakt przyznawania pieniędzy w ramach rządowego Programu Rodzina 500+. Rodziny radzą sobie coraz lepiej, o czym świadczy chociażby bardzo duży spadek przyznawania pomocy społecznej z uwagi na fakt bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych czy trudności w prowadzeniu gospodarstwa domowego. Gorzej sytuacja wygląda w przypadku osób przewlekle chorych czy niepełnosprawnych, które są często skazane na korzystanie z różnych form pomocy oferowanych przez GOPS w Sadkach.

Powody przyznawania pomocy społecznej 2017 rok 2018 rok
Liczba rodzin Liczba osób w rodzinach Liczba rodzin Liczba osób w rodzinach
Ubóstwo 60 119 48 83
Bezdomność 1 1 2 2
Potrzeba ochrony macierzyństwa 2 10 4 19
Wielodzietność 2 10 2 10
Bezrobocie 55 137 45 101
Niepełnosprawność 55 89 49 74
Długotrwała lub ciężka choroba 72 117 71 114
Bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i w prowadzeniu gospodarstwa domowego 85 250 11 28
Przemoc w rodzinie 2 3 2 6
Alkoholizm 13 23 12 19
Trudności w przystosowaniu do życia po opuszczeniu zakładu karnego 1 1 0 0
Zdarzenie losowe 2 3 4 16
Klęska żywiołowa lub ekologiczna 52 143 1 2
Razem 402 906 251 474
Oceń artykuł: 4 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • -2 (10)

    kiebieskie karty, w dniu 15-09-2019 20:28:50 napisał:

    Przemoc w rodzinie jest najciekawsza. Niektórzy z gminy mogli by się w tej kwestii wypowiedzieć. Odwagi

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Konstrukcje stalowe
Pamiątka A4
20,00 zł PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
0

Podstawowe szkolenie łączników i zwiadowców. Zajęcia w Kowalewku

W ramach rocznego planu pracy zatwierdzonego przez #Komendę Jednostki w Kowalewku trwają zajęcia z zakresu budowy i obsługi motocykli typu Honda 125 SL, a także qadów Yamaha Grizzly 550.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Chorych na Hemofilię. Zaburzenia krzepnięcia krwi

Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień# Chorych na Hemofilię.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)
0

Wskoczył do rzeki, by ratować nastolatkę. Ryzykował własnym życiem (film)

Starszy aspirant Łukasz Grabowski z Komendy #Miejskiej Policji w Toruniu, ryzykując własne życie, uratował młodą kobietę. Nie zważając na silne prądy i niską temperaturę wody, funkcjonariusz ruszył na pomoc 16-latce, która tonęła w nurcie Wisły.

(czytaj więcej)