Dziś mamy 24 lutego 2020, poniedziałek, imieniny obchodzą:

05 stycznia 2020

Rok 2019 rodziny zapamiętają na długo. Co zmieniło się w zeszłym roku?

fot. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

fot. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

1 lipca 2019 roku to niezwykle ważna data i wielkie święto polskich rodzin. Tego dnia # program „Rodzina 500+” został rozszerzony na każde dziecko, również pierwsze i jedyne w rodzinie, niezależnie od dochodów. – To jedna z najbardziej oczekiwanych społecznie zmian – mówi minister Marlena Maląg. Ale to niejedyne działania MRPiPS na rzecz rodzin w minionym roku.

Od samego początku w centrum działań rządu Prawa i Sprawiedliwości była rodzina. Pierwszym i najważniejszym działaniem, które na to wskazuje, było uruchomienie 1 kwietnia 2016 r. programu „Rodzina 500+”. Programu, który całkowicie zmienił postrzeganie i rozumienie polityki rodzinnej w Polsce.

Mamy to, „500+” na każde dziecko!

Kropką nad i było 1 lipca 2019 r. rozszerzenie programu na każde dziecko, również pierwsze i jedyne w rodzinie, bez kryterium dochodowego. Przed rozszerzeniem programu świadczenie przysługiwało 3,6 mln dzieci. Po zmianach ich liczba wzrosła niemal dwukrotnie – do 6,8 mln.

– To jedna z najbardziej oczekiwanych społecznie zmian. W przeszłości wielokrotnie słyszeliśmy głosy, że program „Rodzina 500+” dzieli dzieci na lepsze i gorsze. Prawda jest taka, że w 2016 r. kondycja budżetu nie pozwalała na objęcie świadczeniem wszystkich dzieci bez kryterium dochodowego. Po trzech latach rządów Prawa i Sprawiedliwości sytuacja się zmieniła i rozszerzenie programu było możliwe. Spotykamy się z rodzinami i słyszymy, jak ważne i potrzebne było to działanie – mówi minister Marlena Maląg.

Nowy plecak? To nie problem

Inną formą finansowego wsparcia rodzin z dziećmi jest uruchomiony w 2018 r. program „Dobry start”. To 300 zł na wyprawkę szkolną przysługujące na każde uczące się dziecko do 20. roku życia.

Od 2019 r. świadczenie przysługuje wszystkim uczniom, niezależnie od rodzaju szkoły, do jakiej uczęszczają, czyli również uczniom szkół dla dorosłych i szkół policealnych.

W roku 2018 wnioski online można było składać poprzez kanały bankowości elektronicznej oraz portal Emp@tia. W zeszłym roku możliwe jest to również za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS).

– Początek roku szkolnego i związane z nim wydatki to duże obciążenie dla domowego budżetu. Nowy plecak, przybory papiernicze, strój czy buty na zajęcia sportowe – to wszystko kosztuje. Program „Dobry start” powstał po to, by nieco odciążyć rodziców w tym okresie – zaznacza minister Marlena Maląg.

Po zmianach świadczenie „Dobry start” przysługuje ok. 4,5 mln uczniów.

Więcej miejsc opieki nad maluchami

Pieniądze to jedno, ale bardzo ważne jest też wspieranie powstawania nowych i dofinansowanie już istniejących miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi. To spokojna głowa rodziców i dziecko pod dobrą opieką.

Dzisiaj w Polsce funkcjonuje ok. 6,2 tys. placówek opieki nad dziećmi do lat 3 – ok. tysiąc stanowią instytucje publiczne, czyli prowadzone przez samorządy (stan na 3 grudnia br.). Dla porównania w 2010 r., czyli na rok przed zmianą ustawy o opiece nad dziećmi do lat trzech, która przeniosła żłobki z obszaru zdrowia do polityki społecznej, funkcjonowały 392 instytucje oraz 119 oddziałów żłobkowych.

– Instytucje opieki zapewniają dzisiaj ponad 174 tys. miejsc – 60 tys. w placówkach publicznych oraz 114 tys. w prywatnych. Jeszcze w 2010 r. w instytucjach publicznych funkcjonowało ok. 32,5 tys. miejsc, W ciągu 9 lat w instytucjach publicznych liczba miejsc podwoiła się – wskazuje minister Marlena Maląg.

W latach 2016-2019 z udziałem środków z programu „Maluch+” powstało ok. 56,1 tys., w tym ok. 19,6 tys. miejsc w instytucjach publicznych oraz ok. 36,5 tys. w prywatnych (od edycji 2017 dofinansowanie do tworzenia miejsc przysługuje też podmiotom innym niż samorządy). W tym czasie dofinansowanie do funkcjonowania otrzymało ok. 202,1 tys. miejsc opieki.

Na program „Maluch+” w latach 2016-2019 przeznaczono ponad 1,2 mld zł. Od 2018 r. są to znacznie większe środki – w 2017 r. było to 151 mln zł, a rok i dwa lata później już 450 mln zł.

Zniżki i jeszcze więcej zniżek

Tańsze paliwo, przejazdy kolejowe, ubrania, obuwie, kosmetyki, darmowe wstępy do parków narodowych, niższe opłaty paszportowe i wiele, wiele innych. Kartę Dużej Rodziny honoruje dzisiaj 6,3 tys. partnerów w 24,1 tys. punktów w całej Polsce, a takich miejsc wciąż przybywa. Od 1 stycznia 2018 r. KDR jest dostępna w formie aplikacji na urządzenia mobilne.

Rok 2019 przyniósł wielką zmianę – od 1 stycznia zeszłego roku Karta Dużej Rodziny przysługuje rodzicom, którzy kiedykolwiek w przeszłości mieli na utrzymaniu co najmniej troje dzieci. Nie ma znaczenia, w jakim wieku te dzieci są dzisiaj – czy mają 10, czy 50 lat.

– To forma docenienia trudu rodzicielstwa, wychowanie większej gromadki dzieci to nie lada wyzwanie – mówi minister Marlena Maląg.

Dzisiaj tradycyjną Kartą Dużej Rodziny posługuje się 2,9 mln osób, 1,54 mln rodziców (w tym 0,54 mln to rodzice, którzy nabyli prawa na zasadach obowiązujących od 1 stycznia 2019 r.) i 1,36 mln dzieci. Ok. 675,4 tys. osób posługuje się z kolei kartą elektroniczną, z tego 206 tys. osób to rodzice (w tym 168 tys. rodziców, którzy nabyli prawa na zasadach obowiązujących od 1 stycznia 2019 r.), oraz 301 tys. dzieci.

materiał: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej/red

Oceń artykuł: 3 9

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (8) Zgłoś naruszenie zasad

  • -5 (5)

  Pan, w dniu 06-01-2020 11:58:35 napisał:

  Dużo na plus , darmowe parkowanie i basen

  odpowiedz

  • 4 (6)

  dred, w dniu 06-01-2020 21:44:55 napisał:

  auto kupiłem nówka niebita 15letnia i tera mam na benzyne i na popitke

  odpowiedz

  • 4 (8)

  obywatel_podatnik, w dniu 06-01-2020 21:49:14 napisał:

  to ja za to zapłaciłem, Obywatel Podatnik. Szkoda tylko, że za każde rozdane 500zł musiałem zapłacić 700

  odpowiedz

  • 3 (7)

  Konstytucja, w dniu 07-01-2020 02:16:00 napisał:

  Tekst, czysta propaganda.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 4 (4)

  podatnik, w dniu 07-01-2020 08:51:32 napisał:

  za ten tekst też my zapłaciliśmy z naszych podatków

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Kasa fiskalna Euro z kopią elektroniczną
1229PLN PROMOCJAPLN
Klasyka w nowym wydaniu w kolorze Orzech Koniakowym
Produkty instax
od 37,90PLN
Narożniki
Skup i sprzedaż części
Sprawdzanie skuteczności hamowania
Deska elewacyjna
Meble młodzieżowe systemowe
0

Pielęgnacyjne vademecum noworodka. Sprawdź, o czym warto pamiętać

Codzienna opieka nad dzieckiem dostarcza rodzicom wielu okazji do obserwacji oraz #stymulacji wielozmysłowej. Skóra noworodka choć wrażliwa i delikatna z chwilą narodzin jest już w zupełności gotowa do tego, żeby funkcjonować poza organizmem matki. O pielęgnacji, nie tylko w dbaniu o higienę, ale także wspaniałej okazji do bliskości i budowaniu więzi pomiędzy rodzicami i dziećmi mówi położna Jolanta Marat Ignaczak, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

Najsłodszy dzień w roku. Sprawdź propozycje przepisów na tłusty czwartek!

Pączki ziemniaczano-dyniowe, ruchańce drożdżowe, amoniaczki, pierniczki na różne #sposoby a może ciasto marchewkowe? Na naszej regionalnej Liście Produktów Tradycyjnych znajduje się już 18 wyrobów piekarniczych i cukierniczych. W tłusty czwartek warto sięgnąć do tradycyjnych przepisów i przygotować niektóre z tych słodkości.

(czytaj więcej)
0

Pierwsze zabiegi tuż po narodzeniu dziecka. Co warto o nich wiedzieć?

Zaraz po urodzeniu należy umożliwić dziecku nieprzerwany kontakt z matką „skóra do #skóry”. Trwa on zazwyczaj około dwóch godzin i traktujemy go jako naturalne zakończenie aktywnych okresów porodu i rozpoczęcie adaptacji noworodka do nowych warunków życia pozamacicznego. Kontakt „skóra do skóry” powinien też być inicjacją do pierwszego przystawienia dziecka do piersi matki. Moment ten przez wielu nazywany jest złotym standardem przynoszącym korzyści zarówno dziecku, jak i matce w sferze emocjonalnej. Położna, Anna Jedlińska, ambasadorka kampanii „Położna na medal” radzi, co trzeba wiedzieć o pierwszych zabiegach dziecka, tuż po jego urodzeniu.

(czytaj więcej)
0

Opieka położnych w czasie ciąży, porodu i połogu. Wyniki przeprowadzonej ankiety

Wsparcie w trakcie porodu, pomoc w przystawieniu do piersi, umożliwienie kontaktu skóra do skóry, a# może opieka prywatna? – wyniki ankiety internetowej dotyczącej porodu i opieki położniczej i przeprowadzonej wśród mam internautek.

(czytaj więcej)