Dziś mamy 25 lutego 2020, wtorek, imieniny obchodzą:

03 lutego 2020

Rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa. Do 26 lutego komisja przebada ok. 500 osób

fot. MM

fot. MM

3 lutego w sali Ochotniczej Straży Pożarnej rozpoczęła się tegoroczna kwalifikacja wojskowa #na terenie powiatu nakielskiego i jednocześnie w całym województwie kujawsko-pomorskim. Na kwalifikacje w naszym powiecie wezwanych zostanie łącznie ok. 500 młodych obywateli urodzonych w 2001 roku, ok. 40 z roczników starszych oraz ok. 20 kobiet.

Służba w Wojsku Polskim jest ochotnicza. To tylko i wyłącznie założenie ewidencji wojskowej oraz przydzielenie kategorii zdrowia i zdolności do pełnienia czynnej służby wojskowej. Tak długo, jak obywatel nie będzie chciał pójść do wojska, tak wojsko nie będzie się już nim interesowało – chyba, że zostanie ogłoszona mobilizacja, wówczas wszystkie osoby zdolne do noszenia broni będą wzywane. Prace powiatowej komisji lekarskiej będą trwały do 26 lutego. Przewodniczącą komisji lekarskiej jest dr Monika Głuszyńska, a przedstawicielem starostwa jest Magda Ćwik. Powiatowa Komisja Lekarska ustala zdolność do czynnej służby wojskowej poszczególnych osób poprzez przyznanie jej jednej z czterech kategorii zdrowia:

Kat. A – Zdolny do czynnej służby wojskowej
Kat. B – Czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej
Kat. D – Niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej
Kat. E – trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny

W otwarciu kwalifikacji wojskowej w powiecie wzięli udział: starosta nakielski Tadeusz Sobol, wicestarosta Tomasz Miłowski, wojskowy komendant uzupełnień w Bydgoszczy ppłk Adam Ciesielski, szer. Paweł Meller z 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, ppor. Bartłomiej Budnik i Lidia Neumann z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Bydgoszczy oraz przedstawiciele gmin z terenu powiatu nakielskiego zajmujący się sprawami wojskowymi.

Osoby stawiające się do kwalifikacji wojskowej po raz pierwszy, muszą przedstawić burmistrzowi lub wójtowi dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości lub dokument potwierdzający przyczyny niestawienia się do kwalifikacji wojskowej, jeśli stawienie się do kwalifikacji wojskowej w terminie określonym w wezwaniu nie było możliwe. Ważne jest także posiadanie dokumentacji medycznej, którą należy okazać powiatowej komisji lekarskiej oraz aktualnej fotografii i dokumentów potwierdzających wykształcenie bądź pobieranie nauki.

Poniżej przedstawiamy terminy stawiania się do kwalifikacji wojskowej z uwzględnieniem poszczególnych gmin:

Gmina Nakło: 03.02.2020 r. – 07.02.2020 r
Gmina Szubin:10.02.2020 r. – 14.02.2020 r.
Gmina Kcynia: 17.02.2020 r. – 19.02.2020 r.
Gmina Mrocza: 20.02.2020 r. – 21.02.2020 r.
Sadki: 21.02.2020 r. – 24.02.2020 r.
Kobiety z wszystkich gmin: 25.02.2020 r.
Rozliczenie kwalifikacji wojskowej: 26.02.2020r.

Oceń artykuł: 6 42

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (11) Zgłoś naruszenie zasad

  • 3 (7)

  r-ek, w dniu 03-02-2020 15:07:52 napisał:

  Starosta rozumiem ale po co tam v-ce do pilnowania. Z-ca chyba zbędny , ponieważ tak wszędzie za pierwszym łazi

  odpowiedz

  • 1 (15)

  Duran, w dniu 03-02-2020 18:30:13 napisał:

  Wszystkich powinni brać na 2 lata

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 5 (5)

  perełka, w dniu 03-02-2020 20:18:27 napisał:

  "Tak długo, jak obywatel nie będzie chciał pójść do wojska, tak wojsko nie będzie się już nim interesowało". A druga strona medalu: Tak długo, jak obywatel był w wojsku, tak wojsko będzie się już nim interesowało! Do 63-go roku życia. Doświadczyłem to na własnej skórze!

  odpowiedz

  • 6 (6)

  1zWas, w dniu 03-02-2020 20:35:44 napisał:

  Najważniejszy jest Kałdun Taktyczny :D #KlubPosiadaczyKałdunaTaktycznego

  odpowiedz

  • 0 (2)

  nakielanin, w dniu 03-02-2020 20:43:46 napisał:

  To się naoglądają chopaków panie z komisji ...

  odpowiedz

  • 2 (6)

  Wku, w dniu 03-02-2020 21:20:27 napisał:

  A co robi tam ten chłopiec z WOT???????

  odpowiedz

  • 0 (2)

  Nie wierzę , w dniu 03-02-2020 21:47:43 napisał:

  Mówię do młodszego brata ... To Pan podporucznik . A on się mnie pyta skąd to ja wiem .... Masakra

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 2 (2)

  Realia, w dniu 04-02-2020 18:15:22 napisał:

  No tak kiedyś do było fajnie i dobrze przywileje kasa kilkukrotnie wieksza niż w cywilu teraz do służby chętnych brak

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Perfekcyjne wygładzenie zniszczonych włosów!
Wagi sklepowe
700PLN 500PLN
Sprawdzanie i regulacja ciśnienia w ogumieniu
Rolery - mezoterapia skóry
Stoły i krzesła - różne wzory i kolory
Masaż leczniczy
Mysz optyczna USB MT1091
19,90PLN
Gimnastyka korekcyjna
0

Pielęgnacyjne vademecum noworodka. Sprawdź, o czym warto pamiętać

Codzienna opieka nad dzieckiem dostarcza rodzicom wielu okazji do obserwacji oraz #stymulacji wielozmysłowej. Skóra noworodka choć wrażliwa i delikatna z chwilą narodzin jest już w zupełności gotowa do tego, żeby funkcjonować poza organizmem matki. O pielęgnacji, nie tylko w dbaniu o higienę, ale także wspaniałej okazji do bliskości i budowaniu więzi pomiędzy rodzicami i dziećmi mówi położna Jolanta Marat Ignaczak, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

Najsłodszy dzień w roku. Sprawdź propozycje przepisów na tłusty czwartek!

Pączki ziemniaczano-dyniowe, ruchańce drożdżowe, amoniaczki, pierniczki na różne #sposoby a może ciasto marchewkowe? Na naszej regionalnej Liście Produktów Tradycyjnych znajduje się już 18 wyrobów piekarniczych i cukierniczych. W tłusty czwartek warto sięgnąć do tradycyjnych przepisów i przygotować niektóre z tych słodkości.

(czytaj więcej)
0

Pierwsze zabiegi tuż po narodzeniu dziecka. Co warto o nich wiedzieć?

Zaraz po urodzeniu należy umożliwić dziecku nieprzerwany kontakt z matką „skóra do #skóry”. Trwa on zazwyczaj około dwóch godzin i traktujemy go jako naturalne zakończenie aktywnych okresów porodu i rozpoczęcie adaptacji noworodka do nowych warunków życia pozamacicznego. Kontakt „skóra do skóry” powinien też być inicjacją do pierwszego przystawienia dziecka do piersi matki. Moment ten przez wielu nazywany jest złotym standardem przynoszącym korzyści zarówno dziecku, jak i matce w sferze emocjonalnej. Położna, Anna Jedlińska, ambasadorka kampanii „Położna na medal” radzi, co trzeba wiedzieć o pierwszych zabiegach dziecka, tuż po jego urodzeniu.

(czytaj więcej)
0

Twój nastolatek i długie godziny w sieci. Zastanawiałeś się nad przyczyną?

Coraz więcej młodych ludzi coraz więcej czasu spędza w internecie. Potwierdzi to każdy rodzic. Zastanawialiście się# kiedyś, dlaczego tak jest?

(czytaj więcej)