Dziś mamy 24 lutego 2020, poniedziałek, imieniny obchodzą:

10 stycznia 2020

Sejm za trzynastą emeryturą. Przyjęto rządową ustawę

fot. MRPiPS

fot. MRPiPS

Sejm przyjął rządową ustawę gwarantującą coroczną wypłatę dodatkowego świadczenia dla # wszystkich emerytów i rencistów. W tym roku na tzw. trzynastą emeryturę przeznaczone zostanie łącznie 11,75 mld złotych.

Trzynasta emerytura została wypłacona po raz pierwszy w 2019 r. Wsparcie otrzymało łącznie ok. 9,8 mln osób. Rząd proponuje, żeby od 2020 r. trzynasta emerytura była rozwiązaniem stałym, wypłacanym corocznie.

„To zobowiązanie do zapewnienia wielowymiarowo pojmowanego bezpieczeństwa obywateli Rzeczypospolitej. To jest bardzo dobra wiadomość, bo jest to wyraz solidarności międzypokoleniowej i solidarności, która sprawia, że los blisko 10 mln emerytów i rencistów będzie lepszy, będzie poprawiony” – mówił w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, ustawa „jest propozycją bez precedensu, ponieważ dotyczy ona nie tylko całego państwa polskiego (...), ale dotyczy osób nam szczególnie bliskich - naszych rodziców, babć, dziadków”.

Szczegóły projektu

Z ustawy wynika, że na dodatkowe świadczenia w 2020 roku przeznaczone zostanie 11,75 mld zł. Wsparcie otrzyma ok. 9,8 mln osób, w tym 285 tys. rencistów socjalnych i ok. 19 tys. osób pobierających rodzicielskie świadczenie uzupełniające.

Świadczenie będzie wypłacane w wysokości najniższej emerytury - w 2020 roku będzie to 1200 zł brutto.

Rozwiązanie będzie zastosowane do emerytur i rent w systemie powszechnym, do emerytur i rent rolników, służb mundurowych, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych.

Dodatkowe świadczenie będzie wypłacane z urzędu, w takiej formie, w jakiej pobierana jest obecnie emerytura. Z kwoty świadczenia nie będą też dokonywane potrącenia i egzekucje, świadczenie nie będzie też wliczane do dochodu.

materiał: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej 

Oceń artykuł: 3 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (8) Zgłoś naruszenie zasad

  • 7 (17)

  nakielanin, w dniu 10-01-2020 11:07:47 napisał:

  Emerytom,rencistom wyjaśniam.Rząd oddaje to co zabrał. Moherowe berety zrozumcie,Kaczyński nic nie daje,bo nie ma kasy.Te premie,trzynastki nam się po prostu należą.Zapłacą za to przedsiębiorcy i my wszyscy.Ceny idą,idą i idą....

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -5 (11)

  Obserwator, w dniu 10-01-2020 15:53:08 napisał:

  PO zabieralo i nic nie dawało nikomu , zrobiło pół biliona długu i przejęlo 174 mld z OFE , gospodarka była w ruinie i bezrobocie o połowę większe, wytłumacz mi to nakielanin

  odpowiedz

  • 1 (3)

  Kajak, w dniu 10-01-2020 21:56:58 napisał:

  Prawda jest taka, że na te trzynastki zabrali z funduszu dla niepełnosprawnych i rezerwy demograficznej.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 2 (4)

  ABC, w dniu 11-01-2020 01:24:23 napisał:

  Ludzie pomyślcie logicznie.Nie chce ich trzynastek,czternastek mam to w głębokim poważaniu.Niech uczciwie waloryzują emerytury i renty ,wtedy wyjściówka coroczna (kwota bazowa do waloryzacji ) będzie wyższa.Oszukują na waloryzacji dają ludzią trzynastki a głupi wyborcy kupują i łkają jak żaba muł.Pozdrawiam mądrych ludzi.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 0 (2)

  Malajs, w dniu 11-01-2020 08:51:07 napisał:

  Przestańcie zabierać podatek z każdej renty czy emerytury w ciągu roku zabiorą 3 stowki zkazfej więc 3600 pójdzie się wierzyć dadzą Ci 1000 i jeszcze z radości skaczą że dostali 13 hahaha

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Budowa hal
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Narożnik z funkcją spania, 6 kolorów do wyboru
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Zabieg parafinowy
Przewóz krajowy
Sprawdzanie zawieszenia pojazdu
Mikrodermabrazja
0

Pielęgnacyjne vademecum noworodka. Sprawdź, o czym warto pamiętać

Codzienna opieka nad dzieckiem dostarcza rodzicom wielu okazji do obserwacji oraz #stymulacji wielozmysłowej. Skóra noworodka choć wrażliwa i delikatna z chwilą narodzin jest już w zupełności gotowa do tego, żeby funkcjonować poza organizmem matki. O pielęgnacji, nie tylko w dbaniu o higienę, ale także wspaniałej okazji do bliskości i budowaniu więzi pomiędzy rodzicami i dziećmi mówi położna Jolanta Marat Ignaczak, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

Najsłodszy dzień w roku. Sprawdź propozycje przepisów na tłusty czwartek!

Pączki ziemniaczano-dyniowe, ruchańce drożdżowe, amoniaczki, pierniczki na różne #sposoby a może ciasto marchewkowe? Na naszej regionalnej Liście Produktów Tradycyjnych znajduje się już 18 wyrobów piekarniczych i cukierniczych. W tłusty czwartek warto sięgnąć do tradycyjnych przepisów i przygotować niektóre z tych słodkości.

(czytaj więcej)
0

Pierwsze zabiegi tuż po narodzeniu dziecka. Co warto o nich wiedzieć?

Zaraz po urodzeniu należy umożliwić dziecku nieprzerwany kontakt z matką „skóra do #skóry”. Trwa on zazwyczaj około dwóch godzin i traktujemy go jako naturalne zakończenie aktywnych okresów porodu i rozpoczęcie adaptacji noworodka do nowych warunków życia pozamacicznego. Kontakt „skóra do skóry” powinien też być inicjacją do pierwszego przystawienia dziecka do piersi matki. Moment ten przez wielu nazywany jest złotym standardem przynoszącym korzyści zarówno dziecku, jak i matce w sferze emocjonalnej. Położna, Anna Jedlińska, ambasadorka kampanii „Położna na medal” radzi, co trzeba wiedzieć o pierwszych zabiegach dziecka, tuż po jego urodzeniu.

(czytaj więcej)
0

Opieka położnych w czasie ciąży, porodu i połogu. Wyniki przeprowadzonej ankiety

Wsparcie w trakcie porodu, pomoc w przystawieniu do piersi, umożliwienie kontaktu skóra do skóry, a# może opieka prywatna? – wyniki ankiety internetowej dotyczącej porodu i opieki położniczej i przeprowadzonej wśród mam internautek.

(czytaj więcej)