Dziś mamy 4 czerwca 2020, czwartek, imieniny obchodzą:

28 marca 2020

Słowa przysięgi wojskowej zobowiązują. Powracają do służby na czas kryzysu

fot. 8KPBOT

fot. 8KPBOT

Byli operatorzy JWK, specjaliści medycyny pola walki T3C, absolwenci elitarnych kursów medyków# sił specjalnych w USA, dołączyli do Zespołu Działań Niekonwencjonalnych WOT. Mł. chor. Łukasz Sikora i st. sierż. Krzysztof Pluta - do wczoraj żołnierze rezerwy, na własny wniosek, zostali przywróceni do okresowej służby wojskowej. Od dziś cały wysiłek po raz kolejny kierują na służbę Ojczyźnie.

Mł. chor. Łukasz Sikora i st. sierż. Krzysztof Pluta, w ramach operacji „Odporna Wiosna” i  budowania wewnętrznej odporności społecznej, będą wzmacniać kompetencje żołnierzy OT z zakresu medycyny i najnowszych trendów w opiece przedszpitalnej. Będą także podtrzymywać umiejętności i doskonalić żołnierzy OT z wysokimi kwalifikacjami medycznymi. Ich zasadniczym zadaniem będzie „zwielokrotnianie potencjału” formacji, a w przypadkach szczególnych bezpośrednie zaangażowanie w działania przeciwkryzysowe.

Mł. chor. Łukasz SIKORA „SIKOR” jako pierwszy żołnierz polskich sił specjalnych, tworzył pilotażową edycję kursu, który jest obecnie standardem wyszkolenia medyków sił specjalnych NATO. St. sierż. Krzysztof PLUTA „WIR” to pierwszy w Polsce absolwent kursu Special Operations Combat Medic (SOCM) elitarnej szkoły JSOMTC dla medyków sił specjalnych USA.
Cykl szkoleń, które przeprowadzą w ramach służby wojskowej, kierowany jest do żołnierzy OT z podstawowymi i zaawansowanymi kompetencjami medycznymi. W szeregach WOT są także żołnierze, wykwalifikowani medycy, którzy dodatkowo zwiększą swoją wiedzę i udoskonalą umiejętności, które wykorzystane zostaną w ramach pomocy przedmedycznej, której udzielamy podczas działań ODPORNA WIOSNA. Po szkoleniach i zdanych egzaminach, żołnierze OT otrzymają certyfikat „T3C NAEMT (National Association of Emergency Medical Technicians), rozpoznawalny i uznany dokument w NATO. Z tymi kompetencjami żołnierze WOT będą mogli efektywniej działać w zakresie pomocy przedmedycznej, wspierając i odciążając personel medyczny, który zaangażowany jest w intensywną walkę z koronowirusem.

mł. chor.  Łukasz SIKORA „SIKOR” kawaler Orderu Krzyża Wojskowego – były operator Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu, gdzie spędził prawie 17 lat. Jest drugim żołnierzem w historii polskich wojsk specjalnych, który ukończył zaawansowane szkolenie medyków sił specjalnych „Special Operations Combat Medic” w U.S. Army John F. Kennedy Special Warfare Center and School, JSOMTC w Fort Bragg. Swoje doświadczenie bojowe zdobywał podczas licznych misji bojowych w Iraku i Afganistanie. W trakcie jednej z operacji dwukrotnie ranny.

st. sierż. Krzysztof PLUTA „WIR” – pierwszy w Polsce absolwent kursu Special Operations Combat Medic (SOCM) elitarnej szkoły JSOMTC dla medyków sił specjalnych USA w Fort Bragg. Operator z ponad 15 letnim doświadczeniem w zespole bojowym JWK w Lublińcu. Spędził kilka lat jako operator-medyk zespołu bojowego. W czasie misji poza granicami państwa latał w składzie załóg śmigłowców MEDEVAC.

Materiał: kpt. dr Diana Warchocka - oficer prasowy 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo”

Oceń artykuł: 11 8

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (17) Zgłoś naruszenie zasad

  • 2 (14)

  roolf, w dniu 28-03-2020 13:19:26 napisał:

  ŻENADA, elitarny, dedykowany i to wszystko!!! Kolejna laurka, a WOT to nie WOSKO i żołnierze

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 3 (13)

  partyzant, w dniu 28-03-2020 13:27:14 napisał:

  zwielokrotnienie propagandy

  odpowiedz

  • 3 (17)

  In, w dniu 28-03-2020 15:14:36 napisał:

  Wam płacą żeby promować harcerzy czy co?

  odpowiedz

  • 3 (17)

  lolek, w dniu 28-03-2020 17:25:46 napisał:

  to są po prostu szeroko zakrojone działania działania w ramach operacji PROMUJEMY WOT.Ciągle się doskonalą i pomagają, kochajmy ich za to. Kto się nie promuje ten nie pomaga,pomagają tylko ci o których się pisze, anonimowi są nieistotni.

  odpowiedz

  • -3 (9)

  Bezstronny, w dniu 28-03-2020 22:31:29 napisał:

  Wot wot'em zanim skomentujecie polecam zapoznać sie o kim jest mowa.. Jesli chociaz ktos troche ma pojęcie odnosnie jednostek specjalnych bedzie wiedział że mowa o profesjonalistach rangi światowej.... Polecam poczytac o Sikorze i Wirze a pozniej pisac dziwne komenty... A nawet jesli to propaganda wot to chociaz z specjalsami na full opcji

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 1 (1)

  Ja, w dniu 29-03-2020 10:39:17 napisał:

  Ludzie którzy wracają zza granicy mają szansę na zrobienie testu,bo są sprawdzani i je żeli coś podejrzewają to zgłaszają. Niestety my którzy jesteśmy cały czas w kraju niczego nie podejrzewamy bo przemienić się można. Jak my zachowujemy to dla nas miejsc już może zabraknąć. My jesteśmy badani przez telefon. Moim zadaniem skoro ktoś pracuję za granicą to niech tam siedzi i szybciej się to skończy.

  odpowiedz

  • 5 (5)

  j23, w dniu 29-03-2020 10:40:14 napisał:

  WOT to nasza taka Wunderwaffe, inni mogą na tylko pozazdrościć, odkąd są staliśmy się militarną potęgą z którą trzeba się liczyć....

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 1 (3)

  WKU, w dniu 29-03-2020 18:18:14 napisał:

  W 1 Brygadzie też są wyszkoleni ludzie w zakresie KKP i prowadzenie aut uprzywilejowanych szkoleni przez Łudź i Ustkę to może im pozwolić na pomoc lokalnej społeczności tam gdzie mieszkają

  odpowiedz

  • 0 (0)

  j23, w dniu 30-03-2020 19:40:03 napisał:

  tak, jesteśmy potęgą i na lądzie i na morzach i oceanach, a WOT sieje panikę i postrach jak kiedyś husaria

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Fotokubek magiczny
29,90PLN
Meble systemowe w kolorze Biały Wysoki Połysk
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Wulkanizacja
Botox i kwas hialuronowy
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Budowa hal
Budowa domu pod klucz
0

Nie kupisz już miału do celów grzewczych. Zmiany od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla #gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Zdrowe odżywianie podczas pracy zdalnej. Przepis na sałatkę w stylu toskańskim

Pomimo cyklicznego znoszenia obostrzeń wielu z nas wciąż pracuje w trybie #zdalnym. A to z kolei stanowi nie lada wyzwanie dla naszej codziennej diety. Inaczej bowiem komponujemy menu zabierane do firmy, inaczej podejść należy do planowania posiłków, pracując w domowym zaciszu. W obu jednak przypadkach kluczem jest zbilansowana dieta, zapewniająca siłę i energię na cały dzień intensywnej pracy.

(czytaj więcej)