Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

21 sierpnia 2019

Specjalne spotkanie dla sołtysów. Rozmawiano o wirusie ASF

fot. MM/LZ

fot. MM/LZ

20 sierpnia w Nakle i Szubinie zorganizowano spotkania dotyczące # ASF, czyli afrykańskiego pomoru świń. Sołtysi z obszaru powiatu nakielskiego mieli okazję do porozmawiania m.in. z wojewódzkim lekarzem weterynarii Jerzym Dymkiem.

Podczas spotkania wojewódzki lekarz weterynarii przedstawił sołtysom sytuację epizootyczną w województwie kujawsko-pomorskim. Warto nadmienić, że afrykański pomór świń nie jest groźny dla ludzi, ale jest za to bardzo szkodliwy dla gospodarki i niebezpieczny dla gospodarstw rolników.

Jerzy Dymek podkreślał, jak ważne w tym przypadku jest przestrzeganie zasad bioasekuracji, czyli niekupowanie świń z niewiadomego źródła pochodzenia, utrzymywanie świń w sposób wykluczający kontakt z dzikami, stosowanie pasz zabezpieczonych przed dostępem do zwierząt wolno żyjących oraz wykładanie maty nasączonej środkiem dezynfekcyjnym przed wjazdami i wyjazdami z gospodarstw oraz przed wejściem do pomieszczeń, w których utrzymywane są świnie.

– Przypominamy, że za brak stosowania zasad bioasekuracji będą nakładane kary administracyjne. Trzeba także na bieżąco kontrolować stan świń, a w przypadku zauważenia niepokojących objawów należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii – powiedział Jerzy Dymek.

Po przedstawieniu szeregu szczegółowych informacji dotyczących występowania choroby ASF, przyszedł czas na otwartą dyskusję, którą rozpoczął sam wojewódzki lekarz weterynarii Jerzy Dymek. – Nie wszyscy sobie zdają sprawę z tego, jaką tragedią jest wystąpienie tej choroby w gospodarstwie – powiedział. – To jest armagedon, to coś, czego nie można sobie wyobrazić. Będę szczęśliwy, jeśli na koniec roku ilość wykrytych nieprawidłowości w gospodarstwach spadnie, bo będzie to znaczyło, że udaje się nam skutecznie z tym walczyć – dodał.

Na ważną rzecz zwrócił uwagę sołtys Dębionka Czesław Gagajek – Uważam, że na takie spotkanie informacyjne powinni zostać zaproszeni również sami rolnicy, których ten problem może dotyczyć. Oprócz uzyskanych informacji, mieliby oni okazję do bezpośredniej rozmowy z zaproszonymi gośćmi – powiedział.

Oprócz sołtysów i wojewódzkiego lekarza weterynarii, w spotkaniach uczestniczyli: dyrektor wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego kujawsko-pomorskiego urzędu wojewódzkiego Rafał Rewoliński, radny sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego Marek Witkowski, starosta nakielski Tadeusz Sobol, wicestarosta nakielski Tomasz Miłowski, zastępca burmistrza Szubina Wioletta Borys-Stachowiak, kierownik referatu spraw obywatelskich i zarządzania kryzysowego Dariusz Domek, kierownik biura powiatowego ARiMR w Nakle Adam Tchórzewski, powiatowy lekarz weterynarii w Nakle Piotr Kwiatkowski, powiatowy inspektor sanitarny w Nakle Ilona Świstowska, przedstawiciel komendanta PSP w Nakle Sławomir Murawski oraz przedstawiciel komendanta powiatowego policji w Nakle Tomasz Wawrzyniak. Organizatorami spotkań byli: starostwo powiatowe oraz burmistrz Szubina.

Oceń artykuł: 19 20

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (8)

    s, w dniu 21-08-2019 14:36:02 napisał:

    Widać kogo miłuje portal. Pomijam nagonkę na burmistrza i gminę rożnymi artykułami co dobitnie to potwierdza, ale skoro już daliście zdjęcie startosty to mogliście chociaż aktualnego...

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 1 (1)

    weterynarz, w dniu 22-08-2019 13:23:43 napisał:

    Kto w końcu jest starostą? Bo ja już nic nie wiem.

    odpowiedz

    • 0 (0)

    z, w dniu 23-08-2019 07:31:39 napisał:

    i znów mój komentarz usunięty ... wolność słowa drodzy "Państwo ' jeszcze istnieje

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Konstrukcje stalowe
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)