Spotkanie wspólnot Żywego Różańca. Mszy przewodniczył dziekan szubiński

fot. Organizatorzy (źródło: Diecezja Bydgoska)
„Ta, która wyprosiła u Boga uzdrowienie #dla bł. Pauliny Jaricot, staje się inspiracją dla nas – na ten czas i współczesny świat, w którym żyjemy” – powiedział moderator Żywego Różańca w diecezji bydgoskiej ks. Andrzej Marmurowicz, wskazując na św. Filomenę.
Członkowie tej wspólnoty modlitewnej wspominali swoją współpatronkę – dziewicę i męczennicę – spotykając się przy Sanktuarium Zawierzenia na bydgoskich Piaskach. – Cieszę się, że gromadzimy się w dniu męczeńskiej śmierci św. Filomeny. Odczytuję to jako Boży palec dla nas. Jest ona przykładem nieugiętej i wiernej wiary, aż po ofiarę z życia. Tego, co w dzisiejszych okolicznościach naszego życia jest bezwzględnie potrzebne. Musimy być wiernymi świadkami wiary, trzymającymi różaniec w ręku – dodał ks. Andrzej Marmurowicz, który wygłosił konferencję o życiu świętej.
Centrum spotkania stanowiła Msza św., której przewodniczył ks. kanonik Tadeusz Lesiński, proboszcz parafii św. Marcina Biskupa w Szubinie, a zarazem dziekan szubiński. Homilię wygłosił gość specjalny ks. Jakub Szałek, wikariusz generalny diecezji Lai w Czadzie. Misjonarz diecezji bydgoskiej, związany z tym afrykańskim państwem od 2005 roku, opowiedział o swojej pracy, wskazując na wielką gorliwość i wsparcie członków Żywego Różańca. W programie nie zabrakło różańca, agapy, a całość zakończyła się Koronką do Bożego Miłosierdzia. Wszystko to w czasie trwania nowenny przed jubileuszem 200-lecia Żywego Różańca.
Święta Filomena jest także patronką Królestwa Neapolu, szczęśliwych narodzin dzieci, ludzi interesu i w potrzebach finansowych, szkół i konwentów, zakonników, misji i nawróceń, spokojnej i szczęśliwej śmierci.
Wśród jej czcicieli był święty Jan Maria Vianney, zwany proboszczem z Ars, który przyczynił się do rozpropagowania jej kultu we Francji. Przypisywał jej cuda, które inni przypisywali jemu: „Ja cudów nie czynię! Jestem tylko biednym nieukiem, co pasał owce!… Zwróćcie się do świętej Filomeny. Ilekroć prosiłem o co Boga przez jej przyczynę, zawsze byłem wysłuchany” – mówił. Błogosławiona Paulina Jaricot, założycielka stowarzyszenia Żywego Różańca, uzdrowiona za wstawiennictwem św. Filomeny, powiedziała: „Słyszałam jak demony mówiły podczas egzorcyzmu: „Dziewica i Męczennica, święta Filomena, jest naszym przeklętym wrogiem. Nabożeństwo do niej jest nową straszną bronią przeciw piekłu”.
Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria











Czytaj również
- Co z lasem na Leśnej? Wycinki nie ma i nie będzie
- Wspominamy rozpoczęcie strajku chłopskiego. Dziś rocznica wydarzenia
- VI Halowe Zawody MDP. Triumf Drążna i Samsieczynka!
- Podświetlany napis, herb gminy i ławeczka w kształcie jabłka. Będzie ładniej!
- Ile ślubów i rozwodów? Statystyki z powiatu nakielskiego
Millo. Pierwszy singiel solowego projektu Kamila Patera

Dzielimy się pierwszym singlem solowego projektu #MILLO Kamila Patera - muzyka, producenta, kompozytora, współzałożyciela Sadki Rec, który od lat współtworzy nasze muzyczne światy.
(czytaj więcej)Planowana likwidacja zakładu. Rynek pracy w regionie czeka załamanie?

Z inicjatywy marszałka Piotra Całbeckiego zarząd # województwa wnosi dziś (17 marca) pod obrady sejmiku projekt stanowiska, apelującego do władz państwa o podjęcie natychmiastowych działań na rzecz uratowania przed likwidacją należącego do firmy Qemetica Soda Polska zakładu chemicznego w Janikowie w powiecie inowrocławskim. Zagrożonych zwolnieniami grupowymi jest kilkuset pracowników fabryki sody, a być może także kilka tysięcy zatrudnionych w przedsiębiorstwach kooperujących, co oznaczałoby załamanie rynku pracy w tym rejonie.
(czytaj więcej)Mama 4 plus. Od marca wzrost wysokości świadczenia

Na koniec 2024 roku w całym kraju „matczyną emeryturę” z # ZUS-u pobierało 59,6 tys. osób, a w województwie kujawsko-pomorskim – ponad 4,1 tys. Maksymalna wysokość tego świadczenia odpowiada gwarantowanej minimalnej kwocie emerytury, która od marca wynosi 1878,91 zł brutto.
(czytaj więcej)Stypendia dla uczniów. Można otrzymać nawet 5 tys. zł

Nawet 5 tysięcy złotych otrzymają najbardziej # pracowici i utalentowani uczniowie kujawsko-pomorskich szkół w ramach marszałkowskiego programu stypendialnego Prymus Pomorza i Kujaw Plus. Nabór wniosków trwa do 28 marca.
(czytaj więcej)