Dziś mamy 20 września 2020, niedziela, imieniny obchodzą:

05 sierpnia 2020

Spotkanie z gwarą krajeńską. Prelekcja z kustosz nakielskiego muzeum

fot. Aneta Rózga

fot. Aneta Rózga

Dnia 3.08.2020 roku w ramach projektu "Krajeńskie Impresje"# Gminna Biblioteka Publiczna w Sadkach zorganizowała prelekcję z Panią Anną Sergott - kustosz z Muzeum Ziemi Krajeńskiej pt. "Spotkanie z gwarą krajeńską".

Nasz gość nakreślił wszystkim przybyłym ciekawostki związane z gwarą naszego regionu. Starsi słuchacze przypomnieli sobie słowa, które używane były przez starsze pokolenia mieszkańców Krajny, a młodsi mogli zaznajomić się z kiedyś powszechnie używanymi wyrażeniami, o których dziś niewiele osób pamięta. W ostatniej części prelekcji pani Sergott zorganizowała mały test z znajomości słów, które pochodzą z ziemi krajeńskiej. Spotkanie dofinansowane zostało ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "EtnoPolska 2020".

Materiał: Aneta Rózga

Autorka nie wyraża zgody komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 4 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Jakie są najpopularniejsze imiona? Najnowsze zestawienie

Mamy zmianę na pozycji lidera, a dokładnie# liderki, wśród najpopularniejszych imion nadawanych dziewczynkom! W męskiej kategorii zmian brak. Sprawdźcie, jakie imiona – w pierwszym półroczu tego roku – rodzice nadawali swoim dzieciom najczęściej.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Zdrowa dieta na urlopie? To proste! Wystarczy pamiętać o kilku zasadach

Wyjazdy wakacyjne rządzą się swoimi prawami, a miejsca, które odwiedzamy kuszą #rozmaitymi aromatami i smakami. Jak cieszyć się wypoczynkiem bez wyrzutów sumienia i wpływu na figurę? Swoimi radami na wakacje bez wyrzeczeń dzieli się Gaja Kuroń, ekspertka dietetyczna w Kuroniowie Diety.

(czytaj więcej)
0

Sezon na grzyby w pełni. Poznajcie przepisy z tymi smakołykami

Początek jesieni nie musi oznaczać pożegnania z lokalnymi specjałami i sezonowymi #przysmakami. To pora idealna dla wszystkich miłośników grzybów. Zamiast zerkać w stronę warzywnych grządek, warto skupić się na darach prosto z lasu. Kurki, borowiki, podgrzybki, kanie, rydze, maślaki… Kulinarna wyobraźnia zaczyna pracować na najwyższych obrotach! Zastanawiacie się, jak wykorzystać te aromatyczne i pełne smaku skarby? Skorzystajcie z porad szefa kuchni Knorr i pozwólcie sobie na niezrównaną grzybową ucztę.

(czytaj więcej)