Dziś mamy 24 kwietnia 2024, środa, imieniny obchodzą:

08 kwietnia 2015

Święto szachów w Sadkach

fot. Piotr Szybowicz

fot. Piotr Szybowicz

Przedstawiamy relacje z Mistrzostw Województwa Juniorów w Szachach Szybkich oraz z Mistrzostw Województwa Przedszkolaków.

Sadki podejmowały w sobotę 28 marca 2015 roku bardzo nietypowych gości - szachistów. Ci, którzy chociaż troszkę śledzą życie kulturalne w okolicach, wiedzą o prowadzonych od niespełna roku, zajęciach szachowych w Gminnym Ośrodku Kultury przez Jarosława Wiśniewskiego, dlatego mogli się domyślać, iż kwestią czasu jest zorganizowanie tutaj dużych zawodów szachowych.

Elementów niezbędnych do układanki organizacyjnej jest w Sadkach, aż nadto, ale wśród nich są: gościnny gospodarz, przychylne władze, otwarci ludzie, duża sala do gry wraz z niezbędną infrastrukturą, fundusz nagród i chęć działania. Całości jednak przyświecała idea promocji szachów, nie tylko w Sadkach i okolicach, ale na terenie całego województwa. Pomysłem zorganizowania pierwszych, zatem historycznych, Mistrzostw Województwa Juniorów w Szachach Szybkich oraz Mistrzostw Województwa Przedszkolaków, nie trzeba było forsować drzwi urzędniczych. Wystarczyło zachęcić dyrektor GOK – Iwonę Biniak i jej ekipę, ta z kolei dalej uzyskała błogosławieństwo Wójta Gminy Sadki – Dariusza Gryniewicza, w czym wydatnie pomógł również wiceprzewodniczący Rady Gminy – Andrzej Niedbała. Spoiwem był „bliźniaczy układ sędziów”, tzn. Paweł Jaroch i Jarosław Wiśniewscy, którzy wzięli na barki trud przeprowadzenia tych zawodów.

A był to chleb niełatwy. Ten kto chociaż raz organizował i prowadził jakiekolwiek zawody – nie tylko szachowe – w licznej grupie dzieci w wieku od 4 do kilkunastu lat (to już bardziej młodzież, która tylko wtedy marudzi, gdy jest głodna), ten wie z czym trzeba się mierzyć. Do Sadek w ten sobotni poranek przyjechało łącznie 120 młodych szachistów (w tym 26 przedstawicielek płci pięknej) z wielu miast i miasteczek w województwie. Najliczniejszą grupę stanowili jednak szachiści bydgoscy, co też widoczne było w klasyfikacji medalowej.

Klasyfikacja medalowa, szczególnie w zdominowanej przez MDK UKS Nr 1 Bydgoszcz grupie do lat 18 (cztery pierwsze miejsca) pokazuje, jakie mosty i kłody dzielą małe kluby od tych dużych z tradycjami. Kluby „duże” mają zwykle po kilku doświadczonych trenerów, którzy mogą dodatkowo prowadzić grupy w zależności od posiadanych przez ich podopiecznych umiejętności. Za tym idzie odpowiednie finansowanie takich zajęć i efekty widać. Takiego komfortu nie mają niestety małe klubiki, skoncentrowane zwykle wokół jednego trenera / instruktora, który raz w tygodniu musi ogarnąć grupkę kilku / kilkunastu podopiecznych o różnym stopniu wtajemniczenia. Wymiar finansowy jest też tutaj nieporównywalny, gdzie na przykład w takim Nakle, na działalność klubu i sekcji szachowej przeznacza się roczny budżet wynoszący całe … 2.000 zł – reszty nie trzeba. Takie dysproporcje widać w mistrzostwach województwa, gdzie tylko pojedyncze talenty, potrafią forsować bydgoskie zasieki. Bez względu na wszystko, fajnie, że są silne ośrodki, do których należy starać się równać i gonić, a jak uda się coś im urwać, to jest to bardziej cenne. 

Wracając zatem do samych zawodów, grano tempem 10 minut plus 5 sekund za ruch dla przeciwnika na dystansie 9 rund (u przedszkolaków 7). W każdej z grup startowali przedstawiciele powiatu nakielskiego, niestety bez większych sukcesów medalowych, nie licząc tytułu mistrzowskiego w grupie do lat 18 Gromosława Kroczki z podszubińskiego Zalesia, który na co dzień trenuje jednak w MDK Nr 1 Bydgoszcz.

Z kolei w grupie chłopców do lat 10-ciu najwyższe bo 9 miejsce zajął Wiktor Wiśniewski z Występu, który dzień wcześniej obchodził 8 urodziny i fakt ten chyba miał wpływ na jego koncentrację. Rywale byli w zasięgu, jednak jego najgroźniejszy przeciwnik – temperament – i tym razem był górą. W ostatniej rundzie Wiktor grał z Jakubem Pyszką z Sadek, który słaby początek zawodów odrobił w kolejnych rundach, by ostatecznie uplasować się na 24 miejscu. W grupie tej wystartował również Alan Jagodziński z Palmierowa (Gmina Kcynia), który podobnie jak Wiktor zdobył 5 punktów, jednak sklasyfikowany został na 14 miejscu, a więc lepiej niż w środku stawki.

W starszej grupie, tj. chłopców do lat 14 startowali Wojciech Bebło z Nakła nad Notecią oraz Mikołaj Pyszka i Antoni Dobosz z Sadek, niestety z nie najlepszym skutkiem, jednak wyniesione doświadczenie zaprocentuje z pewnością w przyszłości. Swoja drogą widać, kto przykłada się do zajęć szachowych, a kto traktuje je … luzem. Nieco lepiej poszło Olafowi Jagodzińskiemu z Palmierowa, który wylądował gdzieś w okolicach 20 miejsca. Ich los podzielili również Mateusz Boniecki z Nakła nad Notecią i grający dla NOK Radosław Bańka, którzy grali w grupie do lat 18, zajmując tam odpowiednio 10 i 9 miejsce. Tutaj jednak wyszedł brak ogrania w turniejach szybkich i przerwy w treningach.
Były też przedstawicielki w grupach dziewcząt do lat 12 i 18. W pierwszej z nich wystartowały Karolina Nitka z Nakła nad Notecią i Zosia Niedbała z Sadek. Bardzo dobry poczatek zawodów miała szczególnie Karolina, która z pierwszych 3 partii zdobyła 2,5 pkt. Niestety później poszło już znacznie gorzej, jednak Karolina utrzymała miejsce w pierwszej 6-tce. Zosia z kolei słabo wystartowała, i musiał gonić w kolejnych rundach, co wystarczyło do zajęcia 8 lokaty. W starszej grupie grały kuzynki Weronika Wiśniewska z Występu i Laura Gierej z Nakła nad Notecią. Start niczym Lewis Hamilton miała Weronika, która wygrała trzy pierwsze partie. Dalej podobnie jak Karolina, przyszedł kryzys formy i niestety blondynka z Występu poprzegrywała kolejne partie lądując na 8 miejscu. Laurze poszło jeszcze gorzej ponieważ nie był to jej dzień, o czym mówi zajęte 10 miejsce w zawodach.

W przedszkolakach wystartowała Wandzia Wybrańska z Nakła Nad Notecią, która niestety z przyczyn zdrowotnych opuściła kilka ostatnich lekcji szachowych. Niemniej jednak, debiut turniejowy był stosunkowo udany i Wandzia zajęła dobre 4 miejsce w Mistrzostwach Przedszkolaków w grupie dziewczynek. Oby tak dalej.

Wszyscy reprezentanci wypadli jednak pozytywnie, jedni nieco lepiej inni gorzej, jednak postępy w warsztacie szachowym zaczynają być widoczne, a stracone punkty często były przyczyną braku koncentracji i niepotrzebnych gaf. Efekty treningów, o ile będzie im się chciało grać w szachy, z pewnością będą zauważalne już w niedalekiej przeszłości. Pomimo tego, ze mistrzostwa odbywały się na terenie powiatu nakielskiego, dziwi brak w tych zawodach młodych szachistów chociażby z Szubina czy Mroczy (Kcynia dopiero startuje ze szkoleniem szachowym).

Dekoracja oraz wręczenie licznych nagród rzeczowych, pucharów, dyplomów i upominków odbyła się na scenie sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Sadkach z rąk dyrektor Iwony Biniak, wiceprzewodniczącego Rady Gminy Sadki Andrzeja Niedbały oraz wspomnianego prezesa KPZSzach Benedykta Mrozińskiego. Obsługę fotograficzną zapewnił Piotr Szybowicz z Szubina oraz Robert Młotkowski z Bydgoszczy, jak też liczni domorośli fotografowie w osobach rodziców i opiekunów. Dzięki zabiegom gospodarzy, uczestnicy zawodów mogli liczyć na słodki poczęstunek, jak też ciepłe i zimne napoje. Ci lepsi uczestnicy zawodów wynieśli ciekawe trofea i nagrody, a ci, którym nie poszło zbyt dobrze, zdobyli cenne doświadczenie turniejowe.

Jarosław Wiśniewski:-Jako współorganizator nie mogę wystawiać daleko idących ocen zawodów, gdyż mogłyby być one nieobiektywne, aczkolwiek oklaski i podziękowania od zawodników i rodziców oraz opiekunów na zakończenie imprezy, były najlepszą zapłatą za włożony trud w organizację zawodów.

Przebieg rywalizacji można prześledzić na stronach:

Turniej chłopców do lat 10:
http://www.chessarbiter.com/turnieje/2015/ti_1399/
Turniej chłopców do lat 14:
http://www.chessarbiter.com/turnieje/2015/ti_1398/
Turniej chłopców do lat 18:
http://www.chessarbiter.com/turnieje/2015/ti_1397/
Turniej dziewcząt do lat 12:
http://www.chessarbiter.com/turnieje/2015/ti_1396/
Turniej dziewcząt do lat 18:
http://www.chessarbiter.com/turnieje/2015/ti_1395/
Turniej przedszkolaków w kategorii chłopcy:
http://www.chessarbiter.com/turnieje/2015/ti_1401/
Turniej przedszkolaków w kategorii dziewczynek:
http://www.chessarbiter.com/turnieje/2015/ti_1400/

materiał: Jarosław Wiśniewski

Oceń artykuł: 45 21

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (3)

    Jarosław Wiśniewski, w dniu 08-04-2015 22:10:09 napisał:

    Drodzy rodzice, nauczyciele i wychowawcy - szczególnie ci z Sadek i okolic - opisane powyżej zawody kierowane były głównie dla waszych milusińskich, uczniów i podopiecznych (niestety frekwencja Sadkowiczan nie dopisała). Szachy są naprawdę doskonałą alternatywą dla komputerów i małłoaktywnych zajęć, popularnych ostatnio wśród młodzieży i niedocenioną formą rozrywki. Szachy uczą, kształtują i wspomagają rozwój młodych ludzi, a nawet utrzymują w dobrej kondycji psychofizycznej również dorosłych - czego dowodem jest wspierany ostatnio przez Ministerstwo Edukacji program "Edukacja przez szachy w szkołach". Kwetią czasu jest, kiedy szachy będą przedmiotem obowiązkowym w szkołach, zatem pozwolę sobie na apel: PRZYSYŁAJCIE SWOJE DZIECI I MŁODZIEŻ NA ZAJĘCIA SZACHOWE W GMINNYM OŚRODKU KULTURY W SADKACH, KTÓRE ODBYWAJĄ SIĘ W KAŻDĄ - SRODĘ W GODZINACH 18.00 - 19.30!!! Efekty - nie tylko w warsztacie szachowym - będą widoczne już po kilku tygodniach, o ile będzie chęć i wola zgłębiania tajników tej królewskiej gry. Pozdrawiam Jarosław Wiśniewski P.S. Prowadzę również zajęcia w Nakielskim Ośrodku Kultury (każdy czwartek 18.00 - 20.00) oraz Gminnym Centrum Kultury im. Klary Prillowej w Kcyni (każdy piątek 18.00 - 20.00).

    odpowiedz

    • 2 (2)

    hejter, w dniu 09-04-2015 21:31:46 napisał:

    Ile osob na raz wali konia

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Budowa hal
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
0

Najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dlaczego warto jeść śniadanie?

Śniadanie to najważniejszy posiłek# w ciągu dnia. Dzięki niemu dostarczamy organizmowi węglowodany, które są źródłem energii.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)
0

Kwiecień plecień. Poranne opady śniegu zaskoczyły mieszkańców

W kcyńskiej gminie dziś rano #padał śnieg z deszczem i to dość intensywnie. Za oknem przez kilkanaście minut panowała iście zimowa aura.

(czytaj więcej)