Dziś mamy 29 lipca 2021, czwartek, imieniny obchodzą:

30 grudnia 2016

Sylwestrowa zabawa to koszmar dla psów i kotów. Jak im pomóc?

fot. pow.

fot. pow.

Już jutro długo wyczekiwana sylwestrowa noc. Żegnanie starego i witanie nowego roku odbywa #się bardzo hucznie. Nieodłącznym elementem są fajerwerki, które dla ludzi są dużą atrakcją, za to dla zwierząt – koszmarem. Jak przygotować na ten czas swojego domowego zwierzaka?

Zwierzęta domowe mają bardziej wyostrzone zmysły niż ludzie. Dotyczy to zwłaszcza zmysłu słuchu. Noc sylwestrowa, w czasie której odbywają się huczne zabawy oraz odpalane są sztuczne ognie, petardy i fajerwerki, którym towarzyszą głośne wybuchy oraz rozbłyski, to dla zwierząt czas szczególnego stresu. Stresu, który należy ograniczać w miarę możliwości. Oczywiście każde zwierzę reaguje inaczej – niektóre w ogóle nie zwracają uwagi na to, co się dookoła nich dzieje, inne mogą reagować strachem lub agresją, jednak w przyszłości mogą się tego oduczyć. Są też takie zwierzęta, które nigdy nie przyzwyczają się do sytuacji.

Zwierzęcy lęk może objawiać się chęcią ukrycia lub spontaniczną ucieczką do bezpiecznego miejsca. Psy mogą skomleć, szczekać, wyć, drapać, gryźć, niespokojnie biegać po mieszkaniu, przeskakiwać meble i przewracać różne przedmioty w domu. Koty najczęściej głośno miauczą, drżą ze strachu, gwałtownie uciekają lub czołgają się i zaszywają się w kryjówkach, z których ciężko je potem wydostać. To wszystko może powodować nieodwracalne zmiany w psychice zwierzęcia, osowienie, ogólne złe samopoczucie, a nawet niedotrzymanie moczu i kału, biegunkę, wymioty, co w skrajnych przypadkach może doprowadzać do spadku odporności i wielu chorób.

Już wcześniej trzeba podjąć działania przygotowujące zwierzę do stresujących wydarzeń. Niestety nie ma sposobu uniwersalnego i niezawodnego. Jest za to kilka zasad, które mogą pomóc ograniczyć nieoczekiwane zachowania lękowe u zwierząt.

Pory spacerów powinny być tak dostosowane, aby ostatni nie wypadał zbyt późno. Spacer może dłuższy niż zwykle, z większą dawką ruchu. Wszystko po to, by zwierzę wróciło do domu zmęczone. Nie wolno spuszczać psa ze smyczy, gdyż może się zdarzyć, że po wybuchu petardy spanikowane zwierzę ucieknie i ulegnie wypadkowi lub po prostu się zgubi. Jeżeli pies się boi i nie chce wyjść na dwór – nie wyciągać go na siłę. Kota także najlepiej zachęcić do intensywnej zabawy i porządnie zmęczyć, żeby wieczorem był mniej aktywny i śpiący.

Jeśli zwierzę w napadzie lęku coś zniszczy lub załatwi swoje potrzeby fizjologiczne, nie można na nie krzyczeć, ani karcić. Robi to ze strachu przed czymś, czego nie rozumie. Nie wolno przesadnie litować się nad zwierzęciem w takim stanie, ponieważ odbierze to jako pochwałę, co utwierdzi je w przekonaniu, że należy się bać i wzmocni jego niewłaściwe zachowanie. Należy ignorować nerwowe zachowanie zwierzęcia, a najlepiej odwrócić jego uwagę zachęcając do zabawy lub dając ulubioną zabawkę.

Zwierzę czuje się bezpieczniej i zachowuje spokojniej w obecności właścicieli. Nie trzeba zrezygnować z zabawy sylwestrowej, trzeba jednak zapewnić zwierzakowi spokojną i bezpieczną noc. W sytuacji gdy pupil zostaje sam w domu, należy przede wszystkim zabezpieczyć drzwi i okna, aby podczas napadu lęku nie uciekł z mieszkania. Najlepiej pozostawić zwierzę w jednym pomieszczeniu, zasłonić okna i zgasić światło. Należy przygotować pupilowi zaciszny kąt, w którym będzie czuł się bezpiecznie, nie przywiązywać go do niczego, dać mu koc, w który będzie mógł się schować, zapewnić dostęp do wody oraz zostawić ulubioną zabawkę. Można również zostawić włączone radio lub telewizor. 

Dla wielu zwierząt najlepszym wyjściem jest podanie środków uspokajających. Leki pozwalają na wyciszenie lub przespanie najbardziej stresującego czasu. Na rynku dostępne są łagodne środki ziołowe oraz silniejsze środki farmakologiczne produkowane w formie tabletek, syropów lub żeli. Leki te nie są szkodliwe, ale należy je stosować tylko po konsultacji z lekarzem weterynarii.

Najlepiej swojego psa czy kota zna właściciel. To on z doświadczenia wie, jak zachowa się zwierzę w danej sytuacji. Przy odrobinie zrozumienia i odpowiednim postępowaniu można pomóc zwierzętom jak najlepiej znieść nieprzyjemny dla nich okres „okołosylwestrowy”.

Oceń artykuł: 9 8

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Budowa domu pod klucz
Sprzedaż opon
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Budowa stanu surowego
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Krzesło młodzieżowe
Stoły i krzesła - różne wzory i kolory
0

Pandemia ma też pozytywne strony? Wyniki badania mogą szokować

Czwarta fala zakażeń Covid-19 stoi u drzwi, coraz więcej# państw prośbą i groźbą stara się przekonywać opierających się przed szczepieniami obywateli. Może opór to po części efekt przekonania, że pandemia nie jest taka straszna? W badaniu zrealizowanym dla Rejestru Dłużników BIG InforMonitor co szósty Polak mówi, że nie doświadczył żadnych negatywnych skutków pandemii. Według co czwartej dorosłej osoby pandemia przyniosła tyle samo następstw pozytywnych, co negatywnych, są też nieliczni, którzy dostrzegają więcej plusów sytuacji. Inaczej uważa połowa społeczeństwa.

(czytaj więcej)
0

Martwisz się o swoje dziecko w sieci? Najważniejsza jest rozmowa

Co zrobi rodzic, żeby zapewnić swojemu dziecku# bezpieczeństwo? Odpowiedź jest prosta – wszystko. Tak samo powinno być w internecie. A jak najlepiej ochronić najmłodszych przed zagrożeniami w sieci? Podpowiadamy.

(czytaj więcej)
0

Polacy nie chcą rezygnować z mięsa dla dobra klimatu. Zmiana jest konieczna

Zdaniem ekspertów ograniczenie spożycia mięsa i nabiału to# jedno z kluczowych działań, jakie możemy podjąć, by przeciwdziałać zmianie klimatu. Tymczasem, tylko niewielu z nas byłoby skłonnych do podjęcia takiego kroku w trosce o planetę – pokazują to wyniki najnowszego badania „Zmiana klimatu a produkcja żywności – badanie świadomości mieszkańców Polski” przeprowadzonego przez Upfield.

(czytaj więcej)
0

Ceny w górę, wydatki w dół. Oszczędzamy na przyjemnościach

Z danych GUS wynika, że w porównaniu z# pierwszą połową ub.r. inflacja w pierwszym półroczu 2021 r. wyniosła 3,6 proc. Najbardziej wzrosły koszty transportu, utrzymania mieszkania i łączności czy edukacji. Znacząco zdrożała też oferta restauracji i hoteli oraz rekreacji i kultury. Ceny rosną, ale równolegle ponad 40 proc. Polaków, pod wpływem pandemii, chce ograniczać wydatki. Oszczędzamy głównie na przyjemnościach – książkach, kinie, usługach fryzjerskich czy jedzeniu na mieście. Tylko 3 proc. osób uświadomiło sobie w czasie pandemii, że trzeba korzystać z życia i mniej przejmować się pieniędzmi – wynika z badania dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

(czytaj więcej)