Dziś mamy 20 stycznia 2019, niedziela, imieniny obchodzą:

03 maja 2018

To święto łączy wszystkich Polaków. Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

fot. KM

fot. KM

W czwartek, 3 maja w Sadkach odbyły się uroczystości z okazji 227. rocznicy uchwalenia # Konstytucji 3 maja. O godzinie 11:00 w kościele pw. św. Wojciecha w Sadkach ks. proboszcz Krzysztof Wiśniewski odprawił mszę świętą w intencji Ojczyzny.

Następnie delegacje i mieszkańcy udali się na cmentarz, gdzie odbyły się oficjalne uroczystości. Zebranych powitała dyrektor GOK Ilona Biniak. Następnie odsłuchano hymn. Wójt w okolicznościowym wystąpieniu przypomniał drogę Polski do niepodległości oraz to, jak istotną rolę pełniła 227 lat temu uchwalona konstytucja.

- To właśnie w Polsce 3 maja 1791 roku uchwalono pierwszą w Europie i drugą na świecie konstytucję. Wiekopomny  ten moment będący dziełem Sejmu Czteroletniego ukazywał Polskę i Polaków jako naród i kraj oświecony, nowoczesny, a zarazem stabilizował podstawy państwa. Zmiany ustrojowe obejmowały wszystkie sfery życia obywateli. Zostały stworzone solidne fundamenty sanacji państwa. Nie dane było jednak Polakom długo cieszyć się nowymi prawami. Z kart historii znamy dalsze dzieje naszego narodu - trudne, bolesne i wstydliwe, z klątwą targowicy w tle. Dziś święto konstytucji to zawsze święto piękne i radosne, które skłania nas do refleksji nad wartościami jakie winniśmy czerpać z doświadczeń naszych przodków. Dzisiaj stanowiąc prawo na każdym szczeblu władzy winniśmy  szanować przeszłość i jednocześnie z nadzieją spoglądać w przyszłość mając przy tym ufność w młodsze pokolenia, które biorą z nas przykład. W takim dniu jak dzisiejszy zadajmy sobie pytanie czy potrafimy kochać naszą Ojczyznę bez względu na wszystko? Czy jest prawdziwym Polakiem ten, który opluwa drugiego Polaka? Czy zasługuje na miano patrioty ten, kto gardzi osobami innych narodowości?- pytał w przemówieniu wójt.

- Jakże niewiele jest świąt, które łączą wszystkich Polaków. Bądźmy dziś dumni i szczęśliwi. Życzę radosnego świętowania - dodał na koniec Dariusz Gryniewicz, który złożył także podziękowania mieszkańcom oraz organizatorom za udział w uroczystości.

Na koniec delegacje złożyły wiązanki na grobie pomordowanych mieszkańców Sadek. 

Oceń artykuł: 6 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

  • -9 (17)

  Sadlove, w dniu 03-05-2018 17:16:36 napisał:

  Dzisiaj uczestniczą wspólnie w uroczystości a w tygodniu znowu będzie "darcie kotów". Na szczęście to już końcówka radnych, przez których zmarnowano kilka lat. Po następnej kadencji rozliczymy zamiary obecnego wójta.

  odpowiedz

  • -7 (15)

  Sadkkowianin Jeden, w dniu 03-05-2018 18:02:25 napisał:

  Zacna to rocznica. Patriota związany z samorządem dba o mieszkańców swojej gminy. Pracuje na ich rzecz od rana do wieczora. W każdej chwili obecny jest by służyć mieszkańcom: wysłuchaniem, radą organizacją pomocy, działaniem. Swoją postawą, pracowitością, zachowaniem, wypowiedziami daje przykład innym. Łączy mieszkańców. Łagodzi konflikty. Inicjuje do podejmowania pracy na rzecz małej ojczyzny. Ach piękna to rocznica....

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -1 (5)

  Kargul, w dniu 06-05-2018 21:50:55 napisał:

  A gdzie jest wasz ulubiony zastępca Piotruś? Zdradził was? A taki był fajny, amerykancki - szkoda...

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Meble na wymiar: szafy przesuwne
Koloryzacja - nowoczesne techniki
Sypialnia Orzech Włoski/ Czarny lub Dąb Denver
Zestaw wypoczynkowy na stelażu drewnianym
Meble kuchenne
Blacharstwo
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ciesz się perfekcyjnym makijażem codziennie

Wykonujemy profesjonalny makijaż permanentny oczu, brwi i ust. Zapraszamy do naszego Studia Urody i Odnowy Biologicznej przy ul. Nowej 15 B w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)