Uczniowie pod wrażeniem Teatru na Wyspie. Młodzież z Łokietka w Warszawie
fot. powierzone
"Jak przygoda to tylko w Warszawie". 23 maja 2023 r. uczniowie ZS im. Władysława Łokietka Lubaszczu wraz# z opiekunkami: p. Magdaleną Stałowską – Janke, p. Beatą Stasinowską i p. Agnieszką Michalak udali się na wycieczkę do Warszawy.
Z pomocą nakielskiego biura podróży Mag Travel i przewodnika po Warszawie, pana Wojtka mogliśmy odkryć czar tego miasta.
Pogoda nam sprzyjała, dzień był ciepły i słoneczny, od razu udaliśmy się na spacer po Łazienkach Królewskich. Poznaliśmy biografię Fryderyka Chopina, która - opowiedziana przed jego najsłynniejszym pomnikiem - okazała się pasjonująca. Największe wrażenie zrobił Teatr na Wyspie, a do zdjęć cierpliwie "pozowały" nam przepiękne pawie.
Zwiedzanie Starego Miasta to poznanie polskiej historii w pigułce. Z jednej strony dostojne stare kościoły, malownicze kamieniczki, historyczne pomniki tworzą nastrojową atmosferę. Z drugiej strony turyści z całego świata, uliczni grajkowie, kolorowe parasole ogródków – sprawiają, że Starówka tętni swoim własnym, niepowtarzalnym życiem.
Na Powązkach Wojskowych każdy grób to okazja do zadumy i refleksji. Kwatery cmentarne żołnierzy walczących w I i II Wojnie Światowej, w bitwie warszawskiej, Powstańców Warszawskich, nawet kwatery Powstańców Styczniowych. To tutaj pochowana została Matka Nieznanego Żołnierza, najbardziej zasłużeni zarówno dla świata kultury, sportu, nauki jak i polityki.
Wycieczka przybliżyła nam też historię byłego „największego żydowskiego miasta w Europie”: ulice dawnej dzielnicy żydowskiej, żydowski cmentarz przy ulicy Okopowej, szlak historii getta i zagłady żydowskiej Warszawy.
Zwiedzanie Stadionu Narodowego skończyło się wyzwoleniem piłkarskich emocji nawet u osób, które piłką nożną na co dzień się nie interesują . Mieliśmy okazję wejść na trybuny, na płytę boiska oraz na punkt widokowy, ale również przejść drogę, jaką tradycyjnie przebywa piłkarz.
Wycieczka była bardzo udana: sporo nowych informacji, dużo okazji do refleksji, ale też mnóstwo śmiechu w gronie koleżanek i kolegów. Pomimo zmęczenia oraz oszołomienia natłokiem wrażeń wróciliśmy do domów zadowoleni, a na pamiątkę zostały nam wspomnienia i zdjęcia.
Materiał: Agnieszka Andrzejewska / Zespół Szkół im. Władysława Łokietka w Lubaszczu
Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria
Czytaj również
- Uczniowie "Łokietka" powitali nowy rok szkolny. Uroczysta inauguracja
- "Żegluga" rozpoczyna nowy rok szkolny. Uroczystość zakończył koncert
- Powitano nowy rok szkolny. Uroczystość uświetniła Kompania Reprezentacyjna
- Powiatowe rozpoczęcie roku szkolnego. Symboliczne przecięcie wstęgi
- "Ocalić od zapomnienia". Wspólne zwiedzanie miasta i seans filmowy
Korzystaj ze smaków lata i jesieni. Włącz do diety morele
Korzystaj z bogactwa barw i smaków jakie dają nam# lato i jesień. Codziennie do swojej diety włączaj kolorowe owoce i warzywa. Każdy kolor to inne składniki.
(czytaj więcej)Szkolenia na poligonach. Duże wyzwanie logistyczne
Żołnierze 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej #(8.K-PBOT) są w trakcie 14-dniowych szkoleń zintegrowanych na poligonach. Tego typu zgrupowania są podsumowaniem rocznego etapu szkolenia żołnierza terytorialnej służby wojskowej (TSW).
(czytaj więcej)Kolejna edycja Szlachetnej Paczki. Trwa rekrutacja wolontariuszy
Szlachetna Paczka wciąż rekrutuje wolontariuszy# do najbliższej edycji tego programu społecznego. W województwie kujawsko-pomorskim brakuje jeszcze 258 osób. To od liczby wolontariuszy zależy ilu rodzinom w potrzebie pomoże Paczka w tym roku. Nadal możesz się zgłosić, wchodząc na stronę szlachetnapaczka.pl. Wolontariusze Szlachetnej Paczki: Agnieszka, Seweryn, Sylwia i Karolina opowiadają, dlaczego warto.
(czytaj więcej)Dzień Czytania Książek. Przenosiny do innej rzeczywistości
6 września obchodzimy# Dzień Czytania Książek.
(czytaj więcej)