Dziś mamy 20 stycznia 2019, niedziela, imieniny obchodzą:

18 kwietnia 2018

Uczniowie wzięli udział w Marszu Żywych. Wrażeń nie brakowało

fot. ZSP Staszic

fot. ZSP Staszic

12 kwietnia uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w #Nakle, Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Samostrzelu, Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej im. kmdr. Bolesława Romanowskiego, I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego i Gimnazjum nr 4 wraz z opiekunami po raz kolejny uczestniczyli w Marszu Żywych w Oświęcimiu.

Pierwszym punktem programu było zwiedzenie Synagogi w Oświęcimiu. Następnie wraz z przewodnikami poznawaliśmy historię obozu Auschwitz-Birkenau. Ważnym elementem pobytu w Auschwitz było włączenie się do akcji „Żonkil”, której celem jest upamiętnienie 75. rocznicy Powstania w Getcie warszawskim oraz postaci Marka Edermana – ostatniego dowódcy powstania. Prezentowaliśmy także postać Ireny Sendlerowej, patronki I Drużyny Starszoharcerskiej działającej przy ZSP im. Stanisława Staszica w Nakle nad Notecią. W czasie trwania akcji uczestnikom marszu wręczono ponad 500 żonkili, szczególnie cieszyły się dużą popularnością wśród obcokrajowców, którzy z chęcią przyjmowali symbol żonkila.

Około godziny 14 rozpoczął się marsz do Auschwitz II - Birkenau, gdzie odbyła się część oficjalna. Po przejściu przez bramę obozu zagłady, odczytane zostały nazwiska dzieci, które zginęły w czasie Holokaustu. Na miejscu wysłuchaliśmy historii jednego z ocalałych więźniów, przemówienia prezydenta Polski Andrzeja Dudy oraz prezydenta Izraela Re’uwena Riwlina. Końcowym akcentem było zapalenie pochodni dla upamiętnienia zamordowanych. Ostatecznie wszyscy pełni wrażeń wrócili do domu, mając nadzieję, że w przyszłości będą mieli ponowną możliwość uczestniczenia w Marszu Żywych.

materiał: Małgorzata Milczarek, Oliwia Wrzyszcz, Paulina Leśniewska, Karolina Grosman

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 4 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ciesz się perfekcyjnym makijażem codziennie

Wykonujemy profesjonalny makijaż permanentny oczu, brwi i ust. Zapraszamy do naszego Studia Urody i Odnowy Biologicznej przy ul. Nowej 15 B w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)