Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

18 lipca 2019

Umowy inwestycyjne. Celem rozwój obszarów wiejskich

fot. powierzone

fot. powierzone

11 umów o dofinansowanie przedsięwzięć inwestycyjnych o# łącznej wartości ponad miliona 100 tysięcy złotych podpisali 18 lipca w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu beneficjenci Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Wsparcie przeznaczamy na rozwój lokalnej przedsiębiorczości, wyposażenie bibliotek i świetlic wiejskich oraz budowę obiektów małej architektury służących kulturze i rekreacji.

- Szybko postępująca modernizacja kujawsko-pomorskiej wsi może tylko cieszyć, zwłaszcza że dotyczy nie tylko produkcji rolnej, ale także tego wszystkiego, co stanowi o jakości życia - dróg, usług komunalnych, usług społecznych i usług oferowanych przez podmioty komercyjne. Jest to tym bardziej cenne, że obserwujemy związany z tym proces aktywizacji wspólnotowej mieszkańców – podkreśla marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

Pieniądze na uruchomienie pierwszego własnego biznesu, łącznie ponad 400 tysięcy złotych, otrzymuje sześcioro początkujących przedsiębiorców z powiatów sępoleńskiego (gminy Więcbork i Sępólno Krajeńskie) i wąbrzeskiego (gmina Ryńsk i stolica powiatu) oraz z Grudziądza. Przeznaczą je na zakup niezbędnego wyposażenia i adaptację pomieszczeń. Wsparcie dla jednego podmiotu to kwota rzędu 60-70 tysięcy złotych. Wśród uruchamianych tym sposobem małych firm są m.in.: gabinet weterynaryjny i salon fryzjerski.

Trzy istniejące przedsiębiorstwa (Żnin, Nakło nad Notecią, Wielka Nieszawka w powiecie toruńskim, stomatologia, poligrafia, konserwacja układów wentylacyjnych) otrzymają środki na rozwój, dzięki czemu kupią nowe urządzenia i poszerzą swoją ofertę. Łączna wartość umów to blisko 600 tysięcy złotych, wsparcie ze środków PROW - blisko 320 tysięcy złotych.  

PROW dla Kujaw i Pomorza 2014-2020
- blisko 400 mln zł na szeroko rozumianą modernizację wsi
- Leader (rozwój lokalny kierowany przez społeczność): 173 mln zł
- 312 nowych firm
- 630 nowych miejsc pracy
- 11 odrestaurowanych zabytków
- 250 nowych obiektów rekreacyjnych
- 200 kilometrów zmodernizowanych dróg
- 20 nowoczesnych targowisk.

Materiał: Beata Krzemińska/rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu

Oceń artykuł: 21 9

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Budowa hal
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)