Dziś mamy 18 października 2019, piątek, imieniny obchodzą:

16 czerwca 2019

Upał daje się wszystkim we znaki. Tylko niektórzy pracują krócej

W ostatnich dniach pogoda dopisuje, możemy cieszyć się długo wyczekiwanym #słońcem i wypoczywać na powietrzu. Z tych dobroci korzystają w dużej mierze dzieci, które już czują wakacje. Podczas upałów łatwo nie mają natomiast osoby pracujące..., ale i na to jest sposób.

Upały mają swoje plusy i minusy. Dla osób, które urlopują to świetna wiadomość, że pogoda dopisuje. Jednak wypoczynek dla wielu z nas nie trwa miesiącami i trzeba wrócić do codziennych obowiązków, a przede wszystkim do pracy. Wysoka temperatura doskwiera osobom pracującym szczególnie fizycznie. Jednak każdy pracodawca podczas upałów ma swoje obowiązki, a jeżeli ich nie spełnia popełnia wykroczenie, za które grozi kara grzywny. Jakie konkretnie są zadania pracodawców w upale dni? Pisaliśmy o tym tutaj.

Co istotne, przepisy prawa nie nakładają na pracodawcę obowiązku skracania pracownikom czasu pracy, ale nie istnieje w tym zakresie żaden zakaz prawny. Oznacza to, że pracodawcy mogą skracać dzień pracy w upały lub wprowadzić dodatkowe przerwy. Jest to tylko dobra wola pracodawcy, gdyż nie może to spowodować obniżenia wynagrodzenia za pracę.

Ze skracaniem czasu pracy szczególnie spotkać się można w urzędach. Niektórzy urzędnicy podczas upałów pracują o 2 lub 3 godziny mniej. Godzin odrabiać nie trzeba, a pensja ta sama. Owszem niedogodnością osób zatrudnionych w instytucjach państwowych jest przeważnie ubiór, bo taryfy ulgowej nie ma, nawet w upale muszą dobrze wyglądać. Jednak nie da się ukryć, że obecnie część pomieszczeń jest klimatyzowana. Inni natomiast jak np. osoby pracujące fizycznie w firmach prywatnych muszą pracować mimo wszystko.

Co sądzicie na temat tego przepisu?  Czy powinno się skracać czas pracy w upalne dni?

Ankieta

Czy powinno się skracać czas pracy w upalne dni?

 • Tak
  87.9%
 • Nie
  12.1%


Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

  • 1 (7)

  Mieszkaniec, w dniu 16-06-2019 16:43:24 napisał:

  Urzędasy pracują sobie w klimatyzowanych pomieszczeniach a jeszcze za ciężko

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 1 (3)

  ll, w dniu 16-06-2019 21:29:59 napisał:

  A nauczyciele najpierw strajki a teraz wycieczki .Kiedy nauka

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 3 (3)

  Aga, w dniu 17-06-2019 02:07:23 napisał:

  Pięknie.Upały na rynku świeże powietrze a cukrownia smrodzi i truje.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Masaż leczniczy
Sprzedaż opon
Baterie
od 0,90PLN
Drukarka fiskalna Epson
2950PLN PROMOCJA 2 LATA GWARANCJIPLN
Budowa hal
Stół rozkładany + 6 krzeseł
Sprawdzanie świateł
Narożnik z funkcją spania, możliwość wyboru tkanin
0

Bezpieczna droga do celu. Wybieramy materiał na modne i funkcjonalne schody

Zarówno w przestrzeniach publicznych, jak i tych przydomowych schody to codzienny widok.# Ich obecność zawdzięczamy zwykle ukształtowaniu terenu, które sprawia, że zastosowanie płaskiej nawierzchni nie jest możliwe. Aby spełniały swoją funkcję, były bezpieczne, a do tego niezwykle atrakcyjne wizualnie powinny zostać wykonane z przeznaczonych do tego okładzin. Jaki materiał spisze się w tym przypadku najlepiej?

(czytaj więcej)
0

Urząd dzwoni do obywatela. Sejm przyjął zmiany

Przyspieszenie załatwiania spraw urzędowych – to nasz cel. Dzięki przyjętym wczoraj przez Sejm zmianom, które zaproponowaliśmy w ustawie o informatyzacji, będzie szybciej i skuteczniej.

(czytaj więcej)
0

Problemy emocjonalne kobiet w ciąży. Co warto wiedzieć?

Ciąża i oczekiwanie na dziecko to jeden z najważniejszych etapów w # życiu kobiety.

(czytaj więcej)