Dziś mamy 17 października 2018, środa, imieniny obchodzą:
28 listopada 2017

V Forum Samorządowe Województwa. W debacie wzięli udział samorządowcy z powiatu

fot. Szymon Ździebło

fot. Szymon Ździebło

Propozycje rozwiązań w zakresie ubezpieczania gmin na wypadek zagrożeń i katastrof naturalnych, # a także kierunki Polityki Spójności Unii Europejskiej po 2020 roku znalazły się wśród głównych tematów V Forum Samorządowego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, które odbyło się dziś (28 listopada) w Dworze Artusa w Toruniu. Podczas spotkania przyjęto także wspólne stanowisko w sprawie projektowanych zmian w Kodeksie Wyborczym oraz ustawach samorządowych.

Powołane z inicjatywy samorządu województwa Forum Samorządowe Województwa Kujawsko-Pomorskiego jest platformą debaty i współpracy wszystkich samorządów terytorialnych regionu oraz artykułowania interesów i potrzeb zarówno regionu jako całości, jak i poszczególnych powiatów i gmin. Do udziału w pracach forum zaproszone są, na równych prawach, wszystkie jednostki samorządu terytorialnego w regionie ­– powiaty ziemskie, miasta na prawach powiatu, gminy miejskie, wiejskie i miejsko-wiejskie. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w czerwcu 2016 roku.

Jednym z głównych tematów V Forum Samorządowego była praktyczna realizacja idei solidaryzmu samorządowego w obliczu klęsk żywiołowych i innych katastrof. Podczas spotkania marszałek Piotr Całbecki zaprezentował sprawozdanie dotyczące skutków sierpniowej nawałnicy oraz pomocy poszkodowanym w wyniku tego kataklizmu (na ten sam temat gospodarz regionu mówił także w ubiegłym tygodniu podczas posiedzenia Komisji Zasobów Naturalnych Komitetu Regionów Unii Europejskiej w Brukseli – więcej). Przedstawiono także propozycje rozwiązań w zakresie ubezpieczenia samorządów lokalnych na wypadek zagrożeń i katastrof naturalnych. Była też mowa oraz roli naszego regionalnego funduszu solidarności czyli Kujawsko-Pomorskiego Stowarzyszenia Salutaris.

Podczas spotkania odbyła się także dyskusja na temat planowanych zmian w ordynacji wyborczej oraz ustawach o samorządzie gminnym, samorządzie powiatowym i samorządzie województwa. Informację o stanie prac nad nowymi przepisami przedstawił starosta żniński Zbigniew Jaszczuk. Przyjęto też wspólne stanowisko wójtów, burmistrzów, prezydentów miast i starostów oraz marszałka województwa i przewodniczącego sejmiku, w którym samorządowcy wnioskują o zmianę sposobu przedłożenia i przygotowania prac nad projektem zmian w ordynacji wyborczej i ustawach samorządowych poprzez odejście od trybu poselskiego oraz apelują o podjęcie szerokiej dyskusji na ten temat: "Proponowane zmiany dotyczące funkcjonowania struktur samorządowych w pełni zasługują na rozpatrzenie, natomiast zmiana organizatora wyborów, wprowadzenie wyborów proporcjonalnych na wszystkich poziomach samorządu oraz zmniejszenie okręgów wyborczych powinny spotkać się ze zdecydowanym sprzeciwem samorządów i wszystkich prodemokratycznych sił społeczno-politycznych" - czytamy w stanowisku.

Ważnym tematem spotkania był także kształt Polityki Spójności Unii Europejskiej po 2020 roku. Chodzi o środki na rozwój gospodarczy i podniesienie poziomu życia mieszkańców regionów Unii Europejskiej, w tym Kujawsko-Pomorskiego. Obecnie 60 procent inwestycji publicznych w Polsce jest finansowane z Europejskich Funduszy Strukturalnych i Inwestycyjnych, a około 40 procent środków z tych funduszy znajduje się w dyspozycji samorządów województw (w ramach regionalnych programów operacyjnych). Informację na temat aktualnego stanu debaty o przyszłości Polityki Spójności przedstawił prof. Jacek Szlachta ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

W programie forum znalazła się także prezentacja planów utworzenia w regionie Centrum Kompetencji Cyfrowych (na bazie TARR i Exea Data Center), które będzie odpowiedzialne za koordynację i wdrażanie regionalnych projektów informatycznych, między innymi z zakresu e-administracji, e-kultury i e-zdrowia.

materiał: Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 2 5

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 8 (10)

    Monia, w dniu 28-11-2017 23:19:01 napisał:

    jesienna szaruga z uMiłowanym na wycieczce

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Szafy przesuwne
Botox i kwas hialuronowy
Stoły i krzesła - różne wzory i kolory
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
JADALNIE
Meble systemowe Dąb Sonoma/ Biały Połysk
Szampon wiśniowy do włosów farbowanych Joanna 1l
15PLN
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ciesz się perfekcyjnym makijażem codziennie

Wykonujemy profesjonalny makijaż permanentny oczu, brwi i ust. Zapraszamy do naszego Studia Urody i Odnowy Biologicznej przy ul. Nowej 15 B w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)