Dziś mamy 22 stycznia 2019, wtorek, imieniny obchodzą:

31 grudnia 2017

W gminie Sadki było gorąco. Ważyły się losy wójta

fot. arch.

fot. arch.

W ciągu mijającego roku, jak i od początku kadencji obowiązujących władz samorządowych w gminie # Sadki stosunkowo często mieszkańcy dowiadywali się o kolejnych konfliktach na linii rada - wójt. W efekcie, podjęto decyzję o przeprowadzeniu referendum, w którym zapytano mieszkańców czy są za odwołaniem wójta. Przypomnijmy przebieg zdarzeń.

W drugiej połowie 2016 roku, w gminie Sadki zawiązała się grupa inicjatywna licząca 8 osób, która koordynowała wszelkie działania związane z przeprowadzeniem referendum wśród mieszkańców gminy Sadki. W połowie października złożono wniosek o przeprowadzenie referendum, do Państwowej Komisji Wyborczej. Powiadomienie o tym otrzymał także wójt Sadek. Grupa inicjatywna zaczęła zbierać podpisy pod wnioskiem. W gminie Sadki upoważnionych do głosowania jest około 5700 osób. Aby referendum mogło zostać przeprowadzone należało zebrać 10% z tej liczby. Zebrane podpisy złożono do komisarza wyborczego PKW, który w ciągu 30 dni od ich złożenia musiał wyznaczyć termin referendum bądź też odrzucić wniosek.

Referendum odbyło się w niedzielę, 26 lutego 2017 roku. Uprawionych do głosowania było 5713 osób, z których swoje zdanie podczas trwania referendum wyraziło 864 (ważne głosy – 853). Mieszkańcy, którzy zdecydowali się przystąpić wówczas do urn musieli udzielić odpowiedzi na następujące pytanie: „Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Dariusza Gryniewicza Wójta Gminy Sadki przed upływem kadencji?”, zaznaczając odpowiedź "Tak" lub "Nie". Za odwołaniem wójta Dariusza Gryniewicza przed upływem kadencji opowiedziały się 764 osoby. To jednak za mało, by uzyskać wymaganą frekwencję, która powinna osiągnąć przynajmniej 25%, a wyniosła 15,12%. W związku z tym referendum, zgodnie z przepisami, uznaje się za nieważne.

Samo referendum może nie byłoby tak kontrowersyjne gdyby nie działania grupy referendalnej. Otóż, jej członkowie, kolportowali ulotkę, w której zarzucano wójtowi m.in. niedotrzymanie obietnic wyborczych, niegospodarność, kolesiostwo. Wójt wprost ocenił hasła zawarte w ulotce jako kłamliwe i zgłosił sprawę do sądu. Ten, po rozpatrzeniu sprawy uznał, że grupa referendalna musi przeprosić Dariusza Gryniewicza. Pełnomocnik grupy Jacek Musiał złożył odwołanie do sądu, ale ten ostatecznie uznał, że działania grupy referendalnej były celowo wymierzone w wójta i miały na celu jego dyskredytację poprzez szerzenie nieprawdziwych informacji, zatem grupa referendalna zgodnie z postanowieniem sądu musiała złożyć przeprosiny na ręce wójta.

Obecnie w gminie Sadki pomiędzy wójtem a radnymi nadal nie układa się dobrze. Wójt wielokrotnie podkreśla, że decyzje radnych blokują wiele jego działań. Na przykład włodarz dążył do tego, aby w Broniewie powstała świetlica, ale radni nie poparli tej decyzji. Prawie każda sesja Rady Gminy jest burzliwa. W 2018 roku odbędą się wybory samorządowe. Może po nich w gminie Sadki zrobi się spokojniej.

Oceń artykuł: 12 13

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (7) Zgłoś naruszenie zasad

  • -29 (51)

  kandydat na radnego, w dniu 31-12-2017 15:35:55 napisał:

  czyżby portal ten rozpoczął już kampanię wyborczą ma rzecz obecnego wójta?

  odpowiedz

  • -21 (47)

  Jacek Musiał, w dniu 01-01-2018 00:40:30 napisał:

  Ten artykuł jest kłamliwy i stronniczy. Jako pdłnomocnik grupy referendalnej oświadczam, że sąd nie nakazał grupie ani przepraszania wójta ani umieszczania sprostowań dotyczących calej sprawy. Zażądamy sprostowania tego artykułu, ale wiemy że gazeta regionalna POWIAT jak i portal sadki24 sprzyjają aktualnym władzą gminy. Prasa powinna być obiektywna a tego zabrakło przy realizacji refefendum.

  odpowiedz

  • -20 (42)

  Sadkkowianin Jeden, w dniu 01-01-2018 00:53:26 napisał:

  znów nikt nie podpisał się pod tym "artykółem", czy to piszą łófoludki ? wszyscy wiedzą gdzie pracowała ......

  odpowiedz

  • -26 (42)

  Czytelnik, w dniu 01-01-2018 01:43:33 napisał:

  Przestałem ufać GR Powiat.

  odpowiedz

  • -12 (24)

  Mieszkaniec, w dniu 01-01-2018 14:45:12 napisał:

  Widzę że lubicie grzebać się w przeszłości ten rok przed wyborami będzie okropny pod kątem "maślenia" obecnemu wójtowi,może zastępca niech będzie pierwszym bo jest bardziej wtajemniczony we wszystko.

  odpowiedz

  • -13 (25)

  Przerażony, w dniu 01-01-2018 14:52:17 napisał:

  Już zaczyna się straszenie obecnych radnych,czyżby Pan wójt liczył na wygraną.

  odpowiedz

  • -7 (9)

  Luis, w dniu 03-01-2018 22:52:01 napisał:

  Artykuł jak zwykle nieobiektywny i kłamliwy, wstyd, że ludzie piszą takie bzdury...

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Naczepa platforma
Meble kuchenne
Fotokubek z kolorowym wnętrzem
24,90PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Klasyka w nowym wydaniu w kolorze Orzech Koniakowym
Pieczątki Colop
Meblościanka z oferty firmy FADOME
Remonty mieszkań
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ciesz się perfekcyjnym makijażem codziennie

Wykonujemy profesjonalny makijaż permanentny oczu, brwi i ust. Zapraszamy do naszego Studia Urody i Odnowy Biologicznej przy ul. Nowej 15 B w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)