Dziś mamy 28 marca 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

16 czerwca 2021

W jaki sposób zadbać o kominek w lecie i dlaczego to takie proste?

fot. pow.

fot. pow.

Mówi się, że kominek pasuje do zimy jak ręka do rękawiczki, ale# co robić z kominkiem podczas ciepłych miesięcy? Mimo, że widok płonącego ognia ma w sobie coś magicznego, kiedy temperatura na zewnątrz wzrasta, raczej nikomu nie uśmiecha się generowanie w domu dodatkowego źródła ciepła. Ale nawet poza sezonem, nieużywany kominek pozostaje centralnym punktem każdego pomieszczenia, w którym się znajduje. Jak to wykorzystać i w jaki sposób zadbać o kominek w lecie? Sprawdźmy.

Wesoło trzaskający ogniem kominek często staje się centrum domowych zajęć, gdy temperatura na zewnątrz spada. Ale jak w przypadku każdego sezonowego urządzenia, można się zastanawiać, co zrobić z kominkiem, gdy tymczasowo nie spełnia swojej funkcji. Oto kilka pomysłów.

Dodaj kominek do swojej listy letnich porządków
Podczas krótkich zimowych dni, ponieważ kominek jest regularnie używany, wykonanie poważnego czyszczenia zwyczajnie nie jest możliwe. Dlatego letni okres to świetny czas na gruntowne porządki. Zamieć i wygarnij cały popiół z paleniska. To w zupełności wystarczy. Sprawdź stan uszczelek. Jeżeli są twarde lub mają kilka lat, zleć serwis autoryzowanemu dystrybutorowi. Pozwoli to uniknąć kosztownego pęknięcia szyby i braku kontroli spalania. Nie bez znaczenia jest także fakt, że latem serwisanci mają więcej czasu.

W jaki sposób zadbać o kominek w lecie oprócz gruntownego wyczyszczenia? To naprawdę bardzo proste, co potwierdza dyrektor handlowy z UNICO, Tomasz Kostecki. - Latem kominek tylko zabezpiecza się przed wilgocią i zamyka wszystkie doloty powietrza. Jeżeli nie mamy regulowanego przepływu powietrza z zewnątrz osobną przepustnicą, zaślepiamy tymczasowo dolot powietrza na zewnątrz. Dzięki temu minimalizujemy przepływ wilgotnego powietrza. Trzeba tylko pamiętać, aby przed pierwszym jesiennym odpaleniem go znów udrożnić. – podkreśla ekspert.

Ciesz się ogniem przez cały rok
Podczas letnich miesięcy wcale nie musisz rezygnować z relaksu przy blasku ognia. Nadal możesz się nim cieszyć, ale na zewnątrz! Alternatywą dla klasycznego ogniska jest palenisko ogrodowe, które świetnie sprawdzi się w każdym sezonie - wiosną, latem, zimą i jesienią. Co więcej, to rozwiązanie gwarantuje nie tylko wygodę użytkowania. Ta nowoczesna i wygodniejsza wersja ogniska jest dostępna w różnych wzorach i rozmiarach. – W ofercie można znaleźć proste, geometryczne formy, ale także paleniska ogrodowe o zaoblonych kształtach, inspirowane naturą. – wylicza Tomasz Kostecki z UNICO. Dla tych, którzy cenią biesiadowanie w plenerze, polski producent wkładów kominkowych klasy premium poleca paleniska wielofunkcyjne, wyposażone w szereg dedykowanych akcesoriów do grillowania, pieczenia czy smażenia.

Nadaj kominkowi nowy look
Wracając do kominków - możliwości ich dekorowania w okresie letnim są praktycznie nieograniczone. Można pomyśleć o nowych akcesoriach, jak np. ekran kominkowy. Od nas zależy, czy wybierzemy taki w stylu vintage czy może raczej w klimacie loftowym – nowoczesne ekrany kominkowe są dostępne w wielu wariantach. Ciekawym sposobem na sezonową odmianę wyglądu kominka jest umieszczenie ozdobnego kandelabru lub kompozycji ze świec, wewnątrz paleniska. Prostym, a jednocześnie efektownym rozwiązaniem, jest umieszczenie w kominku wiązki gałązek brzozowych lub grubych polan. Na nieużywanym kominku można postawić rośliny, a przed kominkiem umieścić tymczasowo fotel lub sofę, aby uzyskać dodatkowe miejsce do siedzenia. Z kolei wstawienie do kominka lustra, doda więcej światła do pomieszczenia.

Bez wątpienia kominek jest atutem każdego domu i nie ma powodu, dla którego nie można się nim cieszyć nawet bez trzaskającego ognia. A co Ty zrobisz ze swoim kominkiem tego lata?

Materiał: Karolina Cempel

Oceń artykuł: 3 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Budowa hal
Fotoksiążka A4 28 stron
51,00PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Konstrukcje stalowe
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Kalendarz A3 12-miesięczny
42,00PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Strażacy zaatakowani podczas akcji. "Apelujemy o szacunek i wsparcie"

27 marca 2024 roku o godz. 20:30, strażacy z Komendy Powiatowej #Państwowej Straży Pożarnej w Limanowej zostali wezwani do pożaru na jednym z osiedli w m. Koszary.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)