Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

10 marca 2014

W świecie wierszy J. Tuwima

fot. Przedszkole ,,Dobre ludki'' w Sadkach

fot. Przedszkole ,,Dobre ludki'' w Sadkach

W grupie 4-5-latków autorem miesiąca lutego był Julian Tuwim. W kąciku książki zgromadziliśmy książeczki Tuwima, które każdego dnia były czytane dzieciom, a ich treść analizowana.

Pięknie ilustrowane utwory bawiły i uczyły, wzbogacały słownik, rozwijały wyobraźnię moich wychowanków. Dzieci często same sięgały po książki, oglądały je i opowiadały. Uczyły się również szanować książki i odkładać na miejsce.

W piątek - 7 marca – zorganizowaliśmy kameralny występ wewnątrzgrupowy, który był podsumowaniem twórczości J. Tuwima. Do naszego „Teatru” zaprosiliśmy Panią Dyrektor i Panią Zosię, aby pokazać gościom dziecięcą interpretację wierszy Tuwima. Na scenie występowały tylko chętne dzieci z wybranymi przez siebie wierszami. Mali aktorzy pięknie i z przejęciem przedstawiły przygotowany wiersz. Strój i rekwizyty podniosły rangę występu, a ruchy, gesty i mimika aktorów rozbawiła publiczność na widowni. Największym powodzeniem cieszyły się wiersze: „Okulary”, „Zosia Samosia” i „Ptasie plotki”.

Nasi aktorzy - Amelka, Maja, Lenka, Maksiu i Wiktor - za swój odważny występ i ciekawą interpretację wierszy Tuwima otrzymali dyplomy i słowa uznania zaproszonych gości, oraz kolegów i koleżanek.

Nie tylko występ był przedmiotem naszej zabawy w teatr. Były też zagadki obrazkowe i pantomimiczne dotyczące treści wierszy, które z łatwością dzieci odgadywały – bezbłędnie podając tytuły (np. „Ptasie radio”, „Słoń Trąbalski”, „Dżońcio”, „Dyzio marzyciel”, „List do dzieci”, „Lokomotywa”, „Spóźniony słowik” itd. Dzieci wykazały się dobrą pamięcią i znajomością wierszy J. Tuwima. Bawiły się też przy muzyce, a na koniec pokolorowały obrazki konturowe – ilustracje wierszy „Rzepka” i „Bambo”.

Z całą pewnością warto w taki sposób rozwijać u dzieci zainteresowania literaturą, jak i teatrem. Dzieci pokazały, że dobrze się bawią, zdobywają wiedzę, rozwijają mowę i wymowę, wyobraźnię, kształtują odpowiednie postawy społeczno-moralne.

Materiał: Jolanta Gliniecka

Oceń artykuł: 14 8

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)