Walka z ASF. Wykonano barierę zapachową

fot. pixabay.com
Jedną z metod walki z Afrykańskim Pomorem Świń (ASF), który # jest m.in.przenoszony przez dziki, stanowi tworzenie tzw. barier zapachowych. Wykonuje się je poprzez opryski.
W ostatnim czasie, w dwóch rejonach naszego powiatu wykonano dwa takie opryski, które mają odstraszać dziki.
Pierwszy oprysk na długości 35 kilometrów wykonano 30 czerwca na trasie: obszar leśny Runowo (miejscowości Rajgród, Jeziorki Zabartowskie), Izabela, Dębionek Formoza, Leśnictwo Glinki, Liszkówko, Machowo, Bnin, Jadwiżyn, łąki nadnoteckie, Noteć.
Oprysk drugi został wykonany 1 lipca na odcinku 46 kilometrów, na trasie: łąki nadnoteckie, Noteć, Mieczkowo, Smogulecka Wieś, Dobieszewo, Dobieszewko. Panigródzek, Głogowiniec, Palmierowo, Włodzimierzewo, Dziewierzewo, Żarczyn, las Nadborowo.
Decyzję o wykonaniu oprysku wydał Powiatowy lekarz weterynarii.
Czytaj również
- Wypłata dopłat do nawozów. Ponad 1,67 mld zł przekazane rolnikom
- Wyższe dopłaty do oprocentowania kredytów objętych gwarancją FGR
- Pomoc na zalesianie lub zadrzewianie śródpolne. 1 sierpnia ostatnim dniem ubiegania się o wsparcie
- Bezpieczeństwo pożarowe i pracy podczas żniw. Apel straży do rolników
- Ostatnie kilka dni na złożenie wniosku. Dofinansowanie dla właścicieli lasów
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Jak uczyć rodziców w zakresie opieki nad noworodkiem? Porady położnej

Narodziny dziecka są dużym wydarzeniem#. Dla przyszłych rodziców brak wiedzy i umiejętności związanych z obserwacją i pielęgnacją jest dużym stresem i wyzwaniem. Prowadzona edukacja przedporodowa, okołoporodowa i poporodowa przez szkołę rodzenia czy położną środowiskową ma niebagatelne znaczenie w przygotowaniu rodziców do zupełnie nowej roli. O opiece nad maluszkiem i jego pielęgnacji opowiada Urszula Piskorska, zwyciężczyni 8. edycji konkursu Położna na medal.
(czytaj więcej)Drożyzna w Polsce. Czy Spółdzielnie Mieszkaniowe czeka kryzys?

Drożyzna jest widoczna nie tylko na paragonach w sklepach.# Rosnące koszty kredytów, a także transportu czy usług spędzają sen z oczu Polaków. W trudnej sytuacji są mieszkańcy wspólnot czy Spółdzielni Mieszkaniowych. Ci już dzisiaj drżą na myśl o rosnących rachunkach i obawiają się nadchodzącego sezonu grzewczego. Rosną opłaty za energię elektryczną, sukcesywnie wzrasta wysokość czynszu, a także koszty wywozu odpadów. Część Spółdzielni Mieszkaniowych już dziś próbuje się zabezpieczyć przed wysokimi rachunkami za ogrzewanie i inwestuje w odnawialne źródła energii.
(czytaj więcej)3 popularne cyberoszustwa finansowe, przez które możesz wpaść w długi. Sprawdź, jak się przed nimi u

Według danych zebranych na zlecenie BIK, aż 84% Polaków obawia# się wykorzystania swoich personaliów w wyniku wycieku, a 54% boi się wyłudzenia pieniędzy spowodowanego kradzieżą danych[1]. Te obawy są jak najbardziej uzasadnione, szczególnie teraz, gdy trwają wakacje, i gdy cieszymy się beztroskim, zasłużonym wypoczynkiem. Oszuści jednak nie mają urlopu i wciąż szukają coraz to nowych sposobów na to, by zdobyć dostęp do naszych danych… i pieniędzy. I choć mogłoby się wydawać, że nasza świadomość jako użytkowników Internetu – a co za tym idzie, także ostrożność – powinny być coraz większe, to często wystarczy, że cyberprzestępcy nieznacznie zmodyfikują swoje wcześniejsze metody, a kolejne osoby tracą swoje oszczędności albo popadają w długi. Wciąż najczęstszą (i niestety bardzo skuteczną) metodą oszustwa są różne odmiany phisingu, czyli podszywania się pod inną osobę lub instytucję, czego doświadczyło już 34% badanych Polaków[2].To właśnie tę od lat znaną metodę wykorzystał oszust z Rybnika, który zarabiał na swoich ofiarach, „sprzedając” płatny dostęp do stron internetowych oferujących fałszywe pożyczki. Mężczyzna wyłudził łącznie prawie 6 mln zł i oszukał ponad 40 tys. osób![3] Aktualnie często spotykanymi atakami są także te wykorzystujące wizerunek Ministerstwa Finansów czy PGE. Przez brak ostrożności albo niewiedzę możemy w ich wyniku stracić nie tylko bieżące środki z konta, ale i dane, na które przestępcy mogą zaciągnąć kredyt lub pożyczkę w naszym imieniu. Na czym dokładnie polegają popularne w ostatnich miesiącach metody wyłudzeń i jak się przed nimi bronić? O tym w kolejnym materiale Intrum ,,Ogarniam finanse”!
(czytaj więcej)Julia Hladiy z Kowalewa przekazała cenne znalezisko. Tysiącletni krzyżyk

Julia Hladiy, pochodząca z Kowalewa (gmina Szubin), postanowiła# związać swoje życie z Gdańskiem. Tam, od jakiegoś czasu, łowi bursztyny. W lutym tego roku znalazła jantar w kształcie krzyża, pochodzący z XII wieku. Swoje znalezisko oddała do Muzeum Bursztynu w Gdańsku.
(czytaj więcej)
Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad
Wypasacz świń, w dniu 07-07-2022 14:01:56 napisał:
odpowiedz
nonanon, w dniu 07-07-2022 19:20:20 napisał:
odpowiedz
kierownik klimatu na pow. nakielski, w dniu 07-07-2022 22:31:38 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!