Dziś mamy 28 marca 2020, sobota, imieniny obchodzą:

21 lutego 2020

Waloryzacja emerytur i rent. Wypłacane świadczenia wzrosną

fot. Krystyna Michałek

fot. Krystyna Michałek

Co roku 1 marca ZUS waloryzuje świadczenia, czyli podnosi ich wysokość. Waloryzacja dokonywana jest z urzędu i# nie ma potrzeby składnia żadnych wniosków. Każdy emeryt i rencista otrzyma decyzję z ZUS z informacją o nowej wysokości swojego świadczenia. W tym roku decyzję o nowej wysokości emerytury lub renty po waloryzacji oraz o przyznaniu tzw. „trzynastki” seniorzy otrzymają w jednej przesyłce pocztowej. Wysyłka listów rozpocznie się w kwietniu.

Od 1 marca wzrosną emerytury, renty oraz dodatki wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Drugi rok z rzędu waloryzacja będzie procentowo-kwotowa. Dokonywana jest z urzędu i nie ma potrzeby składnia żadnych wniosków. Wszyscy emeryci i renciści otrzymają decyzję z ZUS z podaną nową kwotą, a podwyższone świadczenie zostanie wypłacone w dotychczasowym terminie wypłaty. W tym roku decyzjęo nowej wysokości emerytury lub renty po waloryzacji oraz o przyznaniu tzw. „trzynastki” seniorzy otrzymają w jednej przesyłce pocztowej. Dzięki temu ZUS zaoszczędzi na kosztach przesyłki o ponad 9 mln zł. – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Waloryzacja – na czym polega?

Tegoroczny wskaźnik waloryzacji wynosi 103,56%. Oznacza to, że od marca emerytury i renty wzrosną o ten wskaźnik, jednak nie mniej niż 70zł brutto w przypadku emerytur, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz rent rodzinnych. W przypadku renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy gwarantowana kwota wynosi 52,50zł brutto, a w przypadku emerytury częściowej -35zł brutto. Podwyżka emerytury może być mniejsza niż 70zł, jeśli na koniec lutego br. emerytura wynosiła mniej niż 1100zł brutto, czyli nie miała gwarancji podwyższenia do tzw. świadczenia najniższego.

Jakie świadczenia podlegają waloryzacji

Waloryzacji podlegają wszystkie świadczenia emerytalno-rentowe, do których prawo powstanie do końca lutego 2020 r. Natomiast, jeżeli wypłata świadczenia jest zawieszona (np. w związku z osiąganiem przychodu ponad 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia) świadczenie zostanie zwaloryzowane z chwilą podjęcia jego wypłaty.

Minimalne emerytury i renty w górę

Od marca wzrosną także najniższe gwarantowane kwoty świadczeń emerytalno-rentowych. Minimalna emerytura wyniesie 1200 zł brutto, co oznacza podwyżkę aż o 100 zł. Otrzymują ją osoby, które mają odpowiednio długi staż ubezpieczeniowy (kobieta – co najmniej 20 lat, mężczyzna – co najmniej 25 lat). Najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, najniższa renta rodzinna oraz renta socjalna od marca również będą wynosić 1200 zł brutto. Natomiast renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy będzie wynosić minimum 900 zł brutto, co oznacza podwyżkę o 75 zł.

Wzrośnie również kwota świadczenia przedemerytalnego z 1140,99zł do 1210,99 zł brutto.

Co jeszcze wzrośnie oprócz świadczeń

Waloryzacja wypłacanych świadczeń to tylko część całego procesu. Podwyżką objęte są również dodatki
i świadczenia pieniężne. Dodatki do emerytur i rent zostaną podwyższone procentowym wskaźnikiem waloryzacji. Najpopularniejszy z nich dodatek pielęgnacyjny będzie wynosił 229,91 zł.

Materiał: Krystyna Michałek - Rzecznik Regionalny ZUS Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Oceń artykuł: 5 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Kanapa
Sprawdzanie świateł
GratisPLN
Meble systemowe Dąb Sonoma/ Biały Połysk
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Mikrodermabrazja
Elewacje
Stół rozkładany + 6 krzeseł
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
0

Chodź, pomaluj swój świat… na zielono. Apetyczne przepisy na Dzień Szpinaku

Świętować można z różnych okazji. Boże Narodzenie jednoznacznie kojarzy się z #czerwonym barszczem i zupą grzybową, a Wielkanoc to świetny pretekst do zajadania się żurem i jajkami na tysiąc sposobów. Kalendarz jest jednak wypełniony wieloma innymi, smakowitymi datami. Wiedzieliście, że 26 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Szpinaku? Najwyższa pora dać temu liściastemu specjałowi zielone światło w kuchni!

(czytaj więcej)
0

Co robić z dziećmi w domu? Wspólnie pieczmy słodkości!

Co robić z dzieciakami, które więcej czasu spędzają w domu? Istnieje wiele pomysłów na to, #jak w prosty i przyjemny sposób zorganizować czas, angażując także najmłodszych. Jedną z przyjemniejszych aktywności, która pozwoli nam na działanie zespołowe, jest wspólne pieczenie słodkości – a efekty, och, będą pyszne! Oto garść inspiracji na proste w przygotowaniu i smaczne wypieki, które możemy przyrządzić wspólnie z najmłodszymi.

(czytaj więcej)
0

"Odkażanie" koronawirusa po polsku. W izolacji coraz częściej sięgamy po alkohol

Butelka wódki, kilka piw i ze dwa wina – to dla żony. Będzie na zapas” – mówi, stojąc w kolejce #w monopolowym. Ale robi to także następnego dnia… Pandemia koronawirusa i związana z nią kwarantanna staje się dla wielu Polaków pułapką. W wyniku izolacji częściej sięgają po alkohol i piją znacznie większe jego ilości. Podczas gdy np. władze departamentu Aisne w północno-wschodniej Francji wydają zakaz sprzedaży alkoholu w związku z epidemią Covid-19, w Polsce sklepy monopolowe pospiesznie i na bieżąco uzupełniają braki w asortymencie.

(czytaj więcej)
0

Wspólne gotowanie może być super zabawą. Zaangażuj w nie swoją rodzinę

Gotowanie może być fantastycznym sposobem na oderwanie się od przyziemnych spraw związanych z# pracą lub pomysłem na spędzenie czasu w gronie najbliższych. Zwłaszcza, gdy okoliczności nie sprzyjają wychodzeniu z mieszkania.

(czytaj więcej)