Dziś mamy 23 stycznia 2022, niedziela, imieniny obchodzą:

03 grudnia 2021

Warsztaty, wernisaże i konkursy. Zobacz, jakie wydarzenia zaplanowano

fot. Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku

fot. Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku

Dlaczego w Wigilię należało wcześnie wstać i# spróbować wszystkich potraw? Na te i wiele innych pytań postaramy się znaleźć odpowiedzi podczas bożonarodzeniowych warsztatów rodzinnych, które odbędą się 5 grudnia w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Spotkanie będzie dobrą okazją do poznania dawnych zwyczajów kujawskich związanych ze świętami. Więcej informacji na stronie Muzeum. Marszałkowskie instytucje kultury zapewnią rozrywkę w weekend najmłodszym, miłośnikom teatru, literatury i sztuki.

Zbliżający się weekend będzie prawdziwą gratką dla wielbicieli teatru. 4 grudnia Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu zaprasza prowadzących grupy teatralne na edycję specjalną KATAR-u. W programie refleksja nad wyzwaniami teatralnego ruchu amatorskiego, szereg warsztatów do wyboru, a na zakończenie etiuda lalkarska „Wampir” i spektakl „Chaóst”. 

Na deskach teatru Horzycy będzie można zobaczyć „Pięć róż dla Jennifer”. Czarna komedia napisana lekko i zabawnie, to historia o poszukiwaniu przez człowieka własnej tożsamości. Bilety jeszcze dostępne, można kupić na stronie.

Opera Nova zaprasza na jedno z najważniejszych dzieł Czajkowskiego „Dziadek do orzechów”. Szczegóły na stronie Opery.

Wydarzenia zaplanowane na nadchodzący weekend nie powinny rozczarować także lokalnych patriotów, miłośników historii, czy literatury. W piątek o godz. 18 w Salonie Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy będzie okazja do spotkania z redaktorami i autorami zbioru studiów zatytułowanych „Bydgoszcz przemysłowa dawniej i dziś. Przemysł bydgoski jako produkt kulturalny i turystyczny”. Wstęp na spotkanie jest wolny, więcej informacji na ten temat na stronie KPCK.

Toruńskie Centrum Sztuki Współczesnej w piątek zaprasza na otwarcie dwóch części wystawy kolekcji sztuki CSW „Znaki Czasu” - nabytki 2021, cz. I oraz cz. II, które poprzedzi śniadanie, o godz. 11, w przestrzeni Cafe pARTer. Szczegóły na stronie CSW. 

Do 3 grudnia można zgłaszać się do udziału w warsztatach „Muzykoterapia”, podczas których uczestnicy dowiedzą się jak wykorzystywać właściwości dźwięku i muzyki. Więcej informacji na stronie. Także do 3 grudnia trwają zapisy na warsztaty filmowe „To nas kręci”. Formularz zgłoszeniowy i program na stronie Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu

Wszyscy, którzy chcą pokazać światu swoją twórczość i kochają kolędy, do 6 grudnia mogą wziąć udział w konkursie „Świąteczna pocztówka”. Szczegóły konkursu na stronie. Finał 16 grudnia.

Urząd Marszałkowski jest organem prowadzącym dla 16 instytucji kultury w województwie kujawsko-pomorskim. Poza wymienionymi powyżej, są to również:

  • Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy
  • Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu
  • Galeria Sztuki „Wozownia” w Toruniu
  • Muzeum Archeologiczne w Biskupinie
  • Ośrodek Chopinowski w Szafarni
  • Pałac Lubostroń w Lubostroniu
  • Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny w Toruniu
  • Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa w Toruniu

Materiał: Beata Krzemińska - rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego/red.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Budowa hal
Konstrukcje stalowe
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Świąteczne fotopoduszki
40PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
0

Zamiast słodyczy i kwiatów. Jaki prezent wybrać dla babci i dziadka?

Słodycze i kwiaty to standardowy upominek dla seniorów, wręczany im często przy# różnych okazjach. Zamiast jednak prezentu materialnego na Dzień Babci i Dziadka może podarować im niespodziankę, która pozwoli miło i ciekawie spędzić czas. Jak pokazało badanie serwisu Prezentmarzeń „Czas wolny podczas koronawirusa” aż 88% zapytanych Polaków odczuwa psychiczne skutki zagrożenia pandemią. Tym bardziej osoby starsze, które w obawie o zdrowie pozostają często w domowej izolacji. Dlatego warto wykorzystać zbliżający się Dzień Babci i Dziadka, aby zachęcić seniorów do skorzystania na przykład z tematycznych warsztatów online lub innej, niestandardowej atrakcji.

(czytaj więcej)
0

Nowy taryfikator mandatów. W łatwy sposób sprawdzisz punkty karne

Od 1 stycznia obowiązuje nowy taryfikator mandatów i# punktów karnych. Są spore zmiany. Pamiętajcie - liczbę swoich punktów karnych możecie sprawdzić w dowolnym momencie – dzięki naszej e-usłudze lub w aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)
0

60% Polaków deklaruje chęć zamieszkania w domu z ogródkiem

Mieszkanie w hierarchii potrzeb człowieka zajmuje# czołową pozycję. Choć nie każdy ma tę świadomość, wpływa bezpośrednio na jakość życia. Tymczasem z danych Eurostatu za 2019 rok wynika, że w Polsce na jedną osobę statystycznie przypada 1,1 pokój. Ten wynik plasuje nas na ostatnim miejscu, ex aequo z Rumunią i Chorwacją. O czym w praktyce świadczą te liczby? Prawie 38% Polaków żyje w przepełnionych mieszkaniach. Sytuacja mieszkaniowa polskiego społeczeństwa jest problemem, z którym od lat borykają się kolejne rządy. Mimo że mieszkań przybywa, nadal popyt przewyższa podaż.

(czytaj więcej)
0

5 mitów na temat pieczywa. Czas obalić je wszystkie!

Nadszedł nowy rok, a wraz z nim – postanowienia noworoczne.# Wiele z nich dotyczy naszego zdrowia. Z sondażu United Surveys wynika, że w 2022 r. 22% Polaków chce prowadzić aktywniejszy tryb życia. Kolejne 17,7% zaplanowało przejście na dietę. Co oznacza zdrowe odżywianie się? Przede wszystkim spożywanie mniej przetworzonych produktów. Coraz częściej sięgamy np. po domowe wypieki, kierując się nie tylko rosnącymi cenami w piekarniach, ale również troską o swoją sylwetkę. Niektórzy w ogóle rezygnują z chleba, tłumacząc się noworoczną dietą. Ale czy na pewno jest to dobry kierunek? Obalamy 5 mitów na temat pieczywa. Wejdźmy w nowy rok zdrowo i smacznie.

(czytaj więcej)