Dziś mamy 18 kwietnia 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

28 stycznia 2016

Wątpliwości wyjaśnione

fot. pow.

fot. pow.

Wyjaśniamy podstawę działania oraz proces powoływania członków Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych # w Nakle nad Notecią.

Procedura powołania członków do Rady wywołała wiele komentarzy, które zdaniem Sebastiana Hałasa świadczyły o nieznajomości zagadnienia. Dlatego też, w piśmie skierowanym do naszej redakcji wyjaśniona została procedura powołania członków rady oraz zakres podejmowanych przez nią działań.

Zgodnie z art. 44b ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, przy starostach tworzy się powiatowe społeczne rady do spraw osób niepełnosprawnych, będące organami opiniodawczo-doradczymi. Do zakresu działania powiatowych rad należy:

1) inspirowanie przedsięwzięć zmierzających do:
a) integracji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych,
b) realizacji praw osób niepełnosprawnych;
2) opiniowanie projektów powiatowych programów działań na rzecz osób niepełnosprawnych;
3) ocena realizacji programów;
4) opiniowanie projektów uchwał i programów przyjmowanych przez radę powiatu pod kątem ich skutków dla osób niepełnosprawnych.

Powiatowe rady składają się z 5 osób, powoływanych spośród przedstawicieli działających na terenie danego powiatu organizacji pozarządowych, fundacji oraz przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego (powiatów i gmin).
Stosownie do § 9 ust. 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 marca 2003 roku w sprawie organizacji oraz trybu działania wojewódzkich i powiatowych społecznych rad do spraw osób niepełnosprawnych w terminie wskazanym w ogłoszeniu Starosty Nakielskiego w sprawie naboru na członków Powiatowej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych w Nakle nad Notecią na kadencję 2016-2019 do Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych w Nakle nad Notecią, opublikowanym w Dzienniku Urzędowym woj. kujawsko-pomorskiego 18 listopada 2015r., właściwe podmioty zgłosiły następujące osoby:

1. Justyna Makarewicz – przedstawicielka gminy Kcynia,
2. Monika Heinich – przedstawicielka gminy Szubin,
3. Zbigniew Sabaciński – przedstawiciel Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Koła Terenowego w Szubinie,
4. Marian Olszyński – przedstawiciel Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych,
5. Piotr Hemmerling – przedstawiciel gminy Sadki.

Ze względu na fakt zgłoszenia jedynie 5 kandydatów, Pan Tomasz Miłowski Starosta Nakielski powołał do rady wszystkie zgłoszone osoby bez przeprowadzania odrębnego postępowania kwalifikacyjnego.
Podkreślenia wymaga, że udział w pracach rady jest nieodpłatny. Członkowie rady działają społecznie, bez jakichkolwiek gratyfikacji finansowych.

Na posiedzenia rady, na których omawiane są w szczególności problemy dotyczące integracji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych oraz realizacji praw osób niepełnosprawnych, mogą być zapraszani, w celu prezentacji stanowiska w omawianych sprawach, przedstawiciele nauki oraz innych organów, organizacji i instytucji niereprezentowanych w powiatowej radzie.

Stąd kieruję gorący apel do organizacji działających na rzecz osób niepełnosprawnych, do zgłaszania problemów jakie towarzyszą temu środowisku. Wszelkie postulaty, uwagi i skargi mogą być przedłożone radzie. Odzwierciedleniem tego może być stanowienie miejscowego prawa zgodnie z intencją środowisk skupiających osoby niepełnosprawne.

Powiatowa Społeczna Rada do Spraw Osób Niepełnosprawnych w Nakle nad Notecią jest obsługiwana przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Nakle nad Notecią dlatego korespondencję do rady należy kierować na adres: ul. Dąbrowskiego 46 89-100 Nakło nad Notecią.

materiał: Sebastian Hałas, PCPR w Nakle nad Notecią

Oceń artykuł: 73 100

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (16) Zgłoś naruszenie zasad

    • 4 (20)

    rekul, w dniu 28-01-2016 18:24:20 napisał:

    no i wszystko jasne

    odpowiedz

    • 2 (16)

    lolek, w dniu 28-01-2016 19:55:42 napisał:

    widzę sami niepełnosprawni mający pojęcie o tym w czym są

    odpowiedz

    • -4 (20)

    PCPR, w dniu 28-01-2016 20:56:19 napisał:

    Interpunkcja! Litości, dbajmy o nasz język.

    odpowiedz

    • 0 (26)

    kik, w dniu 28-01-2016 21:54:41 napisał:

    Hemmerling??? Jemu wciąz mało...

    odpowiedz

    • 6 (16)

    Przecinek, w dniu 28-01-2016 21:56:05 napisał:

    Śmieszny jesteś , sprawa wagi wielkiej , a Ty o przecinkach , zresztą nierażących . Ni jak mają się one do Twojej uwagi o języku .Język to jedno , a interpunkcja czy ortografia to drugie . Tu ważna jest inicjatywa , zresztą wspaniała!

    odpowiedz

    • -4 (18)

    Niepełnosprawna, w dniu 28-01-2016 22:27:34 napisał:

    A jeśli można wiedzieć ile spośród tych 5 osób jest niepełnosprawnych ? Dziwne, że tak mało kandydatów było zgłoszonych !

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 1 (21)

    In, w dniu 28-01-2016 22:36:00 napisał:

    Dlaczego nie było informacji o możliwości zgłaszania kandydatur ?Wybrana rada" rzeczywiście" ma pojęcie o problemach osób niepełnosprawnych.Sami karierowicze oczekujący rozgłosu.

    odpowiedz

    • 12 (14)

    do pcpr, w dniu 28-01-2016 22:39:18 napisał:

    Sprawdziłem. Taką interpunkcję zastosował Minister wydając rozporządzenie i tu cytat: - "§ 5. 1. Na posiedzenia wojewódzkiej rady, na których omawiane będą w szczególności problemy dotyczące integracji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych oraz realizacji praw osób niepełnosprawnych, mogą być zapraszani, w celu prezentacji stanowiska w omawianych sprawach, przedstawiciele nauki oraz innych organów, organizacji i instytucji niereprezentowanych w wojewódzkiej radzie.".Szkoda, że organizacje niepełnosprawnych nie zgłaszają kandydatów. Może gdyby były diety to zgłosiliby się "społecznicy".

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 6 (14)

    Ludzki, w dniu 28-01-2016 22:46:16 napisał:

    Apel dyr. PCPR jest i tym się zajmijcie , a nie dogryzaniem !!! Pomóżmy !

    odpowiedz

    • 4 (8)

    alek, w dniu 28-01-2016 23:01:07 napisał:

    ja uważam, ze wszystko jest. ludzie przestańcie głupkowato komentować. litości. brawo,brawo,brawo

    odpowiedz

    • 0 (8)

    do PCOR, w dniu 29-01-2016 07:31:20 napisał:

    Myślę, że do końca nie jest to tak jasne. Po pierwsze: czy były pisma wysyłane do organizacji działających na rzecz osób niepełnosprawnych o wyborze nowej rady ? Po drugie: gorący apel o zgłaszanie o zgłaszania problemów jakie towarzyszą temu środowisku. Czy ta rada nie powinna zaproponować spotkania z członkami organizacji działających na rzecz osób niepełnosprawnych. Inicjatywa powinna być po stronie rady. Chyba, że ta rada ma być na papierku.

    odpowiedz

    • 0 (2)

    xzx, w dniu 29-01-2016 08:08:45 napisał:

    Jestem przedstawicielem organizacji działającej na rzecz osób niepełnosprawnych i powiem szczerze, że działamy społecznie i chcemy działać dalej społecznie. Prawda jest taka, że kiedy wychodzimy z inicjatywą do władz samorządowych gminnych czy powiatowych to zawsze jesteśmy ignorowani. Chcemy coś zrobić dla niepełnosprawnych, ale tu w naszym powiecie nie da się. Władze lokalne potrafią tylko w słowach powiedzieć, kiedy ich się zaprosi na spotkania. Ale efektu tych słów od lat nie ma. Żeby coś zrobić to muszą chcieć dwie strony medalu. Naprawdę ciężko jest nam nawiązać kontakt z władzami lokalnymi. Dla nie niepełnosprawni są dyskryminowani w naszym powiecie. Nie obrażajmy się, ale taka naprawdę jest prawda.

    odpowiedz

    • 3 (9)

    z innej społecznej rady, w dniu 29-01-2016 08:28:33 napisał:

    Ogłoszenie o naborze było jak czytam w Dzienniku Urzędowym. Musiało ukazać się biuletynie informacji publicznej. Stąd pytania o brak informacji są nierzetelne. Nie sposób dotrzeć do potencjalnych wszystkich zainteresowanych. Jak jeden otrzyma informację, a drugie nie, powstaje pytanie o dyskryminację i afera gotowa. Rzeczywiście problemem może być brak gratyfikacji finansowych. Nie tylko idzie tutaj o dietę ale np. zwrot kosztów dojazdów. Trzeba stracić także czas na udział w posiedzeniach. Dlatego być może osoby zrzeszone w organizacjach nie są zainteresowane. Dla członka rady który jest jednocześnie pracownikiem powstaje dylemat: udział w pracach - niezadowolenie pracodawcy. Ktoś napisał powyżej, że ciężko jest nawiązać kontakt z władzami gminnymi, czy powiatowymi. Jednak, czy powstaje ślad takich kontaktów z władzami? Z doświadczenia wiem (działam w innej społecznej radzie), że ktoś coś komuś powie na ucho i oczekuje efektów. Można przedkładać propozycje na piśmie, gdzie zgłaszającemu należy udzielić pisemnej odpowiedzi, czy wyjaśnień. Pamiętajmy także o roli radnych gminnych albo powiatowych. Oni reprezentują nas, w tym także niepełnosprawnych. Rzadko słychać w interpelacjach czy wnioskach radnych problematykę osób niepełnosprawnych. Rozliczajmy ich za to. Rada ds. Niepełnosprawnych też jest do rozliczenia. Bez aktywnego udziału niepełnosprawnych rada może błądzić.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Balustrady Bramy Ogrodzenia
Budowa magazynów
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
0

Już zakwitły mniszki. Przygotuj smaczny syrop na przeziębienie

Mniszek lekarski to cenna roślina znana #z wielu prozdrowotnych właściwości. Nadszedł właśnie najlepszy moment na zbiór kwiatów. Można z nich przyrządzić miód lub syrop, który przyda się zimą, gdy dopadnie nas przeziębienie. Przepis jest prosty i tani. Wystarczy trochę cierpliwości.

(czytaj więcej)
0

Połowa szkolenia nowo wcielonych Terytorialsów. Wkrótce przysięga

To już połowa szkolenia nowo wcielonych# Terytoriasów w 82 batalionie lekkiej piechoty z Inowrocławia. Jest to bardzo intensywny element szkolenia podstawowego żołnierzy, który zakończy się złożeniem uroczystej przysięgi wojskowej 20 kwietnia br.

(czytaj więcej)
0

Tydzień dla serca. Wykonuj badania profilaktyczne

Zaczynamy Tydzień dla Serca. Pragniemy zwrócić uwagę #na problem chorób układu sercowo-naczyniowego, ponieważ jest to główna przyczyna zgonów w Polsce.

(czytaj więcej)
0

Kolorowanki profilaktyczne dla najmłodszych. Pobierz plik do wydruku

Komendant Wojewódzki Policji #w Bydgoszczy insp. Jakub Gorczyński podpisał dzisiaj umowę z panią Alicją Werner o przeniesienie autorskich praw majątkowych do przygotowanych przez nią grafik, które znajdą się w kolorowance promującej szeroko rozumiane bezpieczeństwo. Funkcjonariusze będą rozdawali te książeczki podczas spotkań z dziećmi w przedszkolach, szkołach, ale także na imprezach plenerowych. Bardzo dziękujemy za wsparcie i zaangażowanie w troskę o małych mieszkańców naszego województwa.

(czytaj więcej)