Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

27 listopada 2015

Wiedzą, że nie mogą godzić się na przemoc

fot. UG Sadki

fot. UG Sadki

Dzieci dowiedziały się jak zareagować i kogo prosić o pomoc, w przypadku kiedy jest wobec nich stosowana przemoc.

19 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci przez organizacje pozarządowe ze 125 krajów świata. Działalność prowadzona od 2001 r. przez ponad 700 organizacji ma na celu wytworzenie wśród ludzi takiej kultury, która nie daje przyzwolenia na jakąkolwiek formę przemocy wobec dzieci i jej zapobiega. Polską organizacją koordynującą te działania jest od 2012 r. Fundacja Dzieci Niczyje.

Krzywdzenie dzieci mocno jest zakorzenione w naszej kulturze. Przejawia się nie tylko w postaci klapsów, popychania, czy przysłowiowego „lania”. W dobie szybkiego rozwoju informacyjnego i technicznego pojawiły się kolejne możliwości nękania młodego człowieka drogą Internetu, często bardziej dotkliwe w skutkach niż przemoc fizyczna.

W Centrum Kształcenia w Dębowie przeprowadzone zostały kolejne zajęcia dla grupy dzieci młodszych, których celem było ukazanie takich form przemocy, z jakimi mogą mieć styczność w swych telefonach komórkowych, komputerach lub innych osiągnięciach nowych technologii. Uczestnicy dowiedzieli się, jak mają zareagować i kogo prosić o pomoc, gdy ktoś ich ośmiesza, obraża, szantażuje, przesyła wulgarne wiadomości, zadaje krępujące pytania, natrętnie prosi o zdjęcie albo spotkanie bez opieki i zgody rodziców, rozsyła intymne zdjęcia, czy informacje wzbudzające niepokój. W każdym przypadku, kiedy dziecko otrzymuje treści propagujące przemoc, musi poinformować o zdarzeniu dorosłych, np.: rodziców, nauczycieli, czy inne osoby dorosłe, które darzy zaufaniem.

Po wprowadzeniu w problematykę zagrożeń online, wyemitowane zostały animowane filmy edukacyjne z serii Szkoła Bezpieczna w Sieci, które udostępniła Fundacja Dzieci Niczyje. Za pomocą ludowego i bajkowego przekazu wskazano te zagrożenia oraz problemy, które omówione zostały w pierwszej części zajęć. Dotyczą przede wszystkim ludzi młodych, a ukazane zostały w sposób humorystyczny, aby dzieci łatwiej mogły je zrozumieć, czy też uzyskać odpowiednie wskazówki odnośnie niebezpieczeństw w Sieci oraz życiu codziennym.

Na koniec spotkania dzieci otrzymały kolorowanki i książeczki edukacyjne na temat przeciwdziałania cyberprzemocy. Zajęcia zorganizowała Kamila Wełniak-Bohdanowicz.

materiał: UG Sadki

Oceń artykuł: 51 32

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Kolaż ze zdjęć 30x40
16,00PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Ramka wodna na zdjęcie
25,90PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Budowa hal
Konstrukcje stalowe
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)