Wielka mała historia Krajny i Pałuk. Będzie konferencja!

Dźwiękowe Archiwum Kcyni oraz # Lubaszcz z historią w dniach 12-13 czerwca br. organizują w Kcyni konferencję regionalistów.
Krajna i Pałuki to jedne z najwcześniej zasiedlonych terenów Polski. Z racji swojej wielokulturowej przeszłości i przygranicznego położenia, stanowią fascynujący temat do historycznych poszukiwań. Obszar wciąż czekający na odkrycie i popularyzację wśród miłośników historii. Dzieje tych ziem są bardzo ciekawe. Pora to pokazać szerokiemu gronu odbiorców!
W dniach 12-13 czerwca br. w Kcyni (woj. kujawsko-pomorskie) odbędzie się konferencja pod hasłem "Wielka mała historia Krajny i Pałuk". Możesz zgłosić swój udział i przedstawić temat, który Cię pasjonuje!
Serdecznie zapraszamy do udziału w dwudniowej konferencji, która stanowi doskonałą okazję do pogłębienia wiedzy o Krajnie i Pałukach, a także do wymiany doświadczeń i inspiracji między badaczami, historykami, regionalistami i pasjonatami historii lokalnej. Zależy nam na tym, by w konferencji zaprezentowali się prawdziwi pasjonaci, znawcy historii regionu.
W agendzie konferencyjnej przewidujemy zarówno prelekcje, czas na dyskusję, forum wymiany doświadczeń, jak i zwiedzanie Kcyni. Dla prelegentów i słuchaczy wstęp wolny.
Otwarty nabór prelegentów trwa do końca marca. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo kontaktu z wybranymi osobami. Uwaga! Osoby zainteresowane wygłoszeniem prelekcji zapraszamy do wypełnienia krótkiej ankiety. Link do ankiety: Zgłoszenie prelegenta - Konferencja "Wielka mała historia Krajny i Pałuk" 2025
Organizatorzy: Dźwiękowe Archiwum Kcyni (Justyna Makarewicz), Lubaszcz z Historią (Monika Lis)
Kontakt do organizatorów:
Justyna Makarewicz, e-mail: justyna.makarewicz@kcynia.pl
Monika Lis, e-mail: monika.rozploch@gmail.com
materiał: Justyna Makarewicz
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Czytaj również
Koleją do Ciechocinka. Połączenie jeszcze w tym roku

W obecności wicemarszałek Anety Jędrzejewskiej 21 marca zostanie # podpisania umowa między spółką PKP Polskie Linie Kolejowe a wykonawcą inwestycji na modernizację siedmiokilometrowego odcinka linii kolejowej z Aleksandrowa Kujawskiego do Ciechocinka.
(czytaj więcej)To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat odnotowano w # Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.
(czytaj więcej)100 lat działalności RDLP w Toruniu. Świętowano jubileusz

1 lutego 2025 roku minęło równo 100 lat od powstania # Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. To niezwykły jubileusz, który zgromadził licznych gości – przedstawicieli władz, instytucji, leśników oraz wszystkich, którym bliska jest idea ochrony i zrównoważonego gospodarowania lasami
(czytaj więcej)Spotkanie poświęcone weteranom. Ich doświadczenie jest nieocenione

W 8 K-PBOT odbyło się dwudniowe spotkanie poświęcone# weteranom misji poza granicami państwa. Brygada wyróżnia się liczbą weteranów – służy w niej ponad 80 osób, z których wiele brało udział w misjach kilkukrotnie, nawet ponad pięć razy. Wśród nich znajduje się również weteran poszkodowany na misji w Afganistanie.
(czytaj więcej)