Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

25 kwietnia 2018

Wiosenne warsztaty dobiegły końca. Czas na podsumowanie

fot. pow.

fot. pow.

Gminny Ośrodek Kultury i Gminna Biblioteka Publiczna w Sadkach przygotowały wspólne warsztaty # pod nazwą ”Wielkanocne i wiosenne tradycje ludowe”.

Zajęcia edukacyjno- plastyczne odbyły się w marcu i kwietniu. W miesiącu marcu dotyczyły palmy wielkanocnej, a tematem warsztatów kwietniowych był pająk ludowy.  Z zajęć przygotowanych przez instruktor GOK p. Natalię Gorzynską - Łuczyk i kustosz GBP p. Bożenę Włodarską w kwietniu skorzystało około 140 dzieci. Byli to uczniowie klas 1-3 ze Szkoły Podstawowej w Sadkach oraz przedszkolaki z Przedszkola „Dobre Ludki”.

Uczestnicy spotkań poznali historię, tradycję, symbolikę pająków ludowych. Dowiedzieli się jakie formy i kształty przybierają, a także z czego się je dawniej robiło i obecnie. Na warsztatach dzieci uczyły się wiązać pająki krystaliczne inaczej koszykowe i na obręczy, a następnie przyozdabiały je kolorowymi kwiatkami z krepy.  Wykonanie takiego pająka , to sprawa niełatwa.

Za cierpliwość i piękne prace dziękujemy.  race wykonane na zajęciach stały się częścią wystawy w Galerii Zaułek Gminnego Ośrodka Kultury i Gminnej Biblioteki Publicznej. Można je obejrzeć do 15 maja.

materiał: Bożena Włodarska, Natalia Gorzynska – Łuczyk

Autorki nie wyrażają zgody na komentowanie artykułu.
                        
                                                                                                     

Oceń artykuł: 0 4

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)