Dziś mamy 18 czerwca 2019, wtorek, imieniny obchodzą:

04 kwietnia 2019

Wiosenny spływ na rzece Orli. Forma aktywnego spędzania czasu

fot. pow.

fot. pow.

Dnia 30 marca 2019 r. z inicjatywy Koła Turystów Górskich im. Klimka Bachledy w # Kcyni, dyrekcji Zakładu Poprawczego w Kcyni oraz dyrekcji Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Nakle nad Notecią, przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią, został zorganizowany dla mieszkańców naszego powiatu wiosenny spływ na rzece Orli.

Wzięli w nim udział między innymi włodarze naszego powiatu w osobie pana wicestarosty Tomasza Miłowskiego i burmistrza gminy Sadki pana Dariusza Gryniewicza a także liczna rzesza mieszkańców naszego powiatu.

Mieliśmy przepłynąć najpiękniejszy odcinek tej rzeki od Radzicza do Kraczek. W spływie wzięli udział pasjonaci kajakarstwa, młodzi - pełni energii oraz starsi - doświadczeni. Wszystkich nas połączył entuzjazm dla tej formy aktywnego spędzania wolnego czasu.

Rozpoczęliśmy spływ przy moście w Radziczu, gdzie ugościł nas Łukasz Karmowski. Po obowiązkowej odprawie oraz omówieniu warunków bezpieczeństwa i zasad wzajemnej asekuracji, sprowadziliśmy kajaki na wodę. Orla, przepływając wśród pól i łąk, wije się tutaj wąskim jarem, porośniętym pozostałościami pierwotnego lasu. Płynąc nią, odnosi się nierzeczywiste wrażenie przeniesienia się do innego świata.

Rozległe połacie pól, będące wynikiem intensywnej gospodarki rolnej, nie dają powodów do jakichkolwiek przypuszczeń, że środkiem tej krainy przepływa tak piękna i nieokiełznana rzeka: pełna dzikiej zwierzyny, ptactwa, bagiennych kwiatów i chronionych roślin.

Na odcinku od Radzicza do Kraczek, Orla, spływając z morenowych wzgórz pradoliny nadnoteckiej, ma przełomowy charakter. W zależności od podłoża, które akurat przebija, przybiera charakter górskiego potoku, przyspieszając na wypłaceniach i głazowiskach. Wartki nurt podcina wtedy wysokie skarpy, wypłukując grunt spomiędzy korzeni nadbrzeżnych drzew, powoli zwalając je w finale tej nierównej walki w koryto rzeczne. Innym razem zwalnia i rozlewa się leniwie wśród bagiennych oczeretów i turzycowisk. W ostrych promieniach wiosennego słońca wysokie nadbrzeżne skarpy lśniły feerią pastelowych barw. Lekko szumiał wiatr wśród nieczesanych jesiennych traw, z ziemi uwalniał się zapach wiosny.

Ukryte w koronach drzew ptaki ciekawie przyglądały się naszym kolorowym kajakom i przekrzykiwały się głośnym trelem oraz świergotem miłym dla ucha. Oznajmiały nadejście nowego…

Wzajemnie asekurując się w czasie pokonywania przeszkód i doskonale się bawiąc, dopłynęliśmy, po czterogodzinnej przygodzie do Kraczek. Tam zakończyliśmy spływ i po wymianie wrażeń, rozjechaliśmy się do domów.

materiał: Jacek Maćkowski

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 23 5

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ciesz się perfekcyjnym makijażem codziennie

Wykonujemy profesjonalny makijaż permanentny oczu, brwi i ust. Zapraszamy do naszego Studia Urody i Odnowy Biologicznej przy ul. Nowej 15 B w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)