Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

23 listopada 2014
Turniej Szachowy z cyklu Cztery Pory Roku - „Jesień”

Wiśniewscy podbijają szachowy Szubin

fot. Piotr Szybowicz

fot. Piotr Szybowicz

W dniu 22 listopada w Zespole Szkół Nr 2 w Szubinie odbył się XXXVI Turniej Szachowy z cyklu „Cztery Pory Roku – Jesień”. Głównym organizatorem zawodów był prezes szubińskiego klubu szachowego UKS „Szachowa Dwójka” - Piotr Szybowicz, a w rolę arbitra wcielił się pan Jerzy Białas.

W dzisiejszych czasach cykliczne turnieje szachowe niestety często przechodzą do lamusa, jednak w Szubinie, dzięki pasji i zaangażowaniu trzech osób (dowodzonych prze tego najmłodszego) „Cztery pory roku” jeszcze tlą się korowym blaskiem.

Niestety po raz kolejny okazało się, że przyciągniecie większej ilości szachistów z powiatu nakielskiego na zawody szachowe, jest trudniejsze niż policzenie głosów w wyborach samorządowych. Niemiłą niespodziankę organizatorom sprawili szczególnie ich najmłodsi szachiści, którzy w tygodniu uczęszczają na zajęcia szachowe, jednak na turniej przybyła, aż … jedna zawodniczka z 
Szubina – Aleksandra Moska. Pozostałymi zawodnikami z tego miasta byli … organizatorzy. I jak tu żyć Pani Premier?

Miłą niespodziankę sprawili za to młodzi zawodnicy z Sadek, którzy do Szubina dotarli namawiani wcześniej przez ich trenera Jarosława Wiśniewskiego, jednak istotny udział w dowiezieniu młodych sadkowian na turniej mieli też ich rodzice. Komplet uczestników uzupełnili szachiści z Nakła nad Notecią, a w zasadzie to rodzina Wiśniewskich (Jarosław, Weronika i Wiktor). Cóż, jak zwykli mawiać producenci PENDOLINO, czasy są ciężkie, a polskie drogi kręte.

Turniej podzielono zatem na dwie grupy – seniorów, którzy grali systemem dwukołowym (każdy z każdym, partia – rewanż) oraz juniorów, grających jednokołówkę (każdy z każdym). Dodatkowo organizatorzy podzielili klasyfikację na chłopców i dziewczęta, co dodawało każdej z tej grup wigoru do walki o statuetki. Tempo gry wynosiło 10 minut dla zawodnika plus 5 sekund za ruch.

Relacjonując zawody od najstarszej grupy wypada napisać, że rywalizacja była niezwykle zacięta, ponieważ do ostatniej rundy ważyły się losy pierwszego miejsca. Początkowo wydawało się, że zawody bez większych przeszkód wygra Wiśniewski, szczególnie po zwycięstwie już od pierwszej rundy z liderem Szubinian Piotrem Szybowiczem. Dalej złapał jednak remisy z Jerzym Białasem oraz Piotrem Lechem, co w obliczu wygranych z tymi zawodnikami przez Szybowicza sprawiło, że na półmetku, ci oto zawodnicy przewodniczyli stawce. Cały czas w kontakcie był mocny tego dnia Jerzy Białas, który nie pozwalał uciec na zbyt dużą odległość punktową liderom. Runda rewanżowa to ponowne zwycięstwo Wiśniewskiego nad Szybowiczem, jednak przyszła też niespodziewana porażka w remisowej pozycji z Jerzym Białasem i w tabeli zrobiło się gorąco, niczym na Marszu Niepodległości w Warszawie. W ostatniej rundzie zimną krew zachował Wiśniewski, pokonując Piotra Lecha, co w obliczu porażki Jerzego Białasa z Szybowiczem, wystarczyło kapitanowi NOK Nakło do wygrania trzecich z rzędu zawodów szachowych, w których startuje (wcześniej zwycięstwa w Mistrzostwach Powiatu w Sadkach oraz Turnieju Niepodległościowego w Sępólnie Krajeńskim). Na drugie miejsce wskoczył, chociaż bez telemarku, Piotr Szybowicz, a trzeci był Jerzy Białas.

W grupie juniorów prym wiódł najmłodszy z Wiśniewskich oraz w całych zawodach – siedmioletni Wiktor, który bez straty chociażby połowy punktów pewnie wygrał turniej. Drugi był Mikołaj Pyszka z Sadek (jedyna porażka z Wiktorem), który minimalnie wyprzedził Weronikę Wiśniewską z NOK Nakło. Ta z kolei okazała się najlepsza w grupie dziewcząt, chociaż turniej rozpoczęła nieciekawie, niczym polscy skoczkowie w Klingental. Poza podium wypada zawodniczka z Szubina – Ola Moska, która minimalnie wyprzedziła sadkowskiego diabła tasmańskiego, beczkę temperamentu, utalentowanego – Jakuba Pyszkę, którego największym wrogiem, jest jego nieokiełznany charakter.

Wręczenia nagród dokonał Nestor szubińskich szachów, pan Jerzy Białas, który niczym Święty Mikołaj, każdemu z uczestników wręczył nagrodę. Turniej, chociaż w kameralnej obsadzie, był doskonałą formą treningu i przetarcia przed kolejnymi zmaganiami, szczególnie dla tych najmłodszych i dopiero szlifujących szachowy warsztat zawodników.

Klasyfikacja końcowa w grupie seniorów:
1. Jarosław Wiśniewski – NOK Nakło
2. Piotr Szybowicz – UKS Szachowa Dwójka Szubin
3. Jerzy Białas – UKS Szachowa Dwójka Szubin
4. Piotr Lech – UKS Szachowa Dwójka Szubin

Klasyfikacja końcowa w turnieju juniorów:
1. Wiktor Wiśniewski – NOK Nakło
2. Mikołaj Pyszka – GOK Sadki
3. Weronika Wiśniewska – NOK Nakło (najlepsza w kategorii dziewcząt)
4. Aleksandra Moska – UKS Szachowa Dwójka Szubin
5. Jakub Pyszka – GOK Sadki
6. Zofia Niedbała – GOK Sadki
7. Julia Gruszka – GOK Sadki

Materiał:Jarosław Wiśniewski

Oceń artykuł: 154 149

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)