Dziś mamy 17 października 2018, środa, imieniny obchodzą:
30 listopada 2017

Wizyta w „Młynie Wiedzy” dostarczyła wrażeń. Uczniowie poznali różne zjawiska

fot. Kamila Wełniak-Bohdanowicz

fot. Kamila Wełniak-Bohdanowicz

Pod koniec listopada uczniowie Szkoły Filialnej w Dębowie i IV„A” ze Szkoły Podstawowej w #Sadkach pojechali do Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy” w Toruniu, które jest pierwszym takim miejscem nauki w regionie kujawsko-pomorskim.

 Siedzibą instytucji są dawne młyny Richtera – budynki zbudowane na przełomie XIX i XX w. Teraz całkowicie odrestaurowane służą nauce i zabawie. Na przestrzeni 5 tys. m2, na 6 kondygnacjach znajduje się przestrzeń wystawiennicza, pracownie naukowe, sale ekspozycyjne dla dzieci i biura. Podczas wizyty uczniowie obejrzeli stałe wystawy interaktywne,  m.in. „O Obrotach” – poświęconą idei koła i ruchu obrotowego oraz „Rzeka” – ukazującą model rzeki Wisły od źródeł po ujście, a także wystawy czasowe, m.in. „przeŻycie”, „przeBudowa”, „Niemożliwe”, „Kalejdoskop – przewrotne oko”, „W ciągłym ruchu”, „Barwy ze słońca”.

Uczniowie poznawali różne zjawiska poprzez samodzielne działania, zabawy, prowadzane doświadczenia i eksperymenty. Najwięcej okrzyków radości i zadziwienia towarzyszyło zwiedzaniu ekspozycji „Rzeka” i Statku Piratów. Bardzo podobała się wystawa czasowa „przeŻycie” prezentująca treści przyrodnicze, np. ul z pszczołami, mrowisko, staw, nory zwierząt; treści przygodowe, np. drewniany domek podróżnika i fizyczne, jak np. tory jazdy, równoważnie. Inspirująca była pracownia kreatywna „przeBudowa”, którą wyposażono w nowatorski system elementów – wielkich klocków w celu pobudzania kreatywności i wyobraźni u dzieci. Możliwe było tworzenie z nich dowolnych budowli i obiektów – od budynków, zamków, mostów poprzez tunele, akwedukty, a nawet różne postacie. 

Ogromne wrażanie na zwiedzających wywarło także Wahadło Foucaulta – główny rekwizyt i wizytówka tej instytucji. Sercem toruńskiego eksponatu jest 35-kilogramowa, chromowana kula wypełniona piaskiem, zawieszona na 33-metrowej linie, biegnącej od dachu po parter placówki przez wszystkie kondygnacje. Dzięki temu wahadło jest widoczne z każdego piętra i umożliwia obserwację zjawiska obrotu Ziemi wokół własnej osi..

Celem wyprawy było rozbudzanie w dzieciach ciekawości świata poprzez zainteresowanie ich naukami przyrodniczymi, technicznymi i różnorodnymi formami aktywności kulturalnej oraz artystycznej. To była wyprawa do kopalni wiedzy o świecie!

Wyjazd do  Centrum Nowoczesności w Toruniu odbył się dzięki współrealizacji projektu Stowarzyszenia „Michał” z Dębowa,  pt. "Mali artyści” przez Filialną Szkołę Podstawową i Centrum Kształcenia w Dębowie. Projekt współfinansował Urząd Gminy Sadki i Rada  Rodziców w Dębowie.

Materiał: Kamila Wełniak-Bohdanowicz

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 10 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ciesz się perfekcyjnym makijażem codziennie

Wykonujemy profesjonalny makijaż permanentny oczu, brwi i ust. Zapraszamy do naszego Studia Urody i Odnowy Biologicznej przy ul. Nowej 15 B w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)