Dziś mamy 19 listopada 2019, wtorek, imieniny obchodzą:

04 listopada 2019

Wizyta w innowacyjnym gospodarstwie. Przyszli rolnicy poszerzyli swoją wiedzę

fot. Joanna Marć-Pieńkowska/Julia Różańska

fot. Joanna Marć-Pieńkowska/Julia Różańska

W środę, 23 października, uczniowie klasy I i II Technikum Rolniczego ZSP w # Samostrzelu uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej do w pełni skomputeryzowanego i zautomatyzowanego blisko 1200 ha gospodarstwa rolnego Pana Kamińskiego w Kiedrowie (powiat wągrowiecki).

Pan Kamiński zajmuje się produkcją roślinną, produkcją mleka krowiego oraz bydła opasowego. Utrzymuje ponad 200 sztuk krów mlecznych o imponującej wydajności.

Właściciel umiejętnie zarządza gospodarstwem i wprowadza nowatorskie techniki, z tego powodu był wielokrotnie nagradzany w plebiscycie Wielkopolski Rolnik Roku. Innowacyjne rozwiązania zastosowane w oborze stały się inspiracją dla wielu okolicznych hodowców oraz samostrzelskiej młodzieży.

Uczniowie zwrócili szczególną uwagę na sprzęt - roboty do podgarniania paszy i roboty udojowe, umożliwiające dój automatyczny oraz na wykorzystanie nowoczesnych metod obserwacji krów przy użyciu programu komputerowego.

Młodzież spotkała się również z żywieniowcem współpracującym z właścicielem gospodarstwa. Doradca pokazał uczniom pasze wysokiej jakości, przekazał informację na temat ich składu, optymalnego konserwowania i przechowywania.

Dzięki wyjazdowi przyszli rolnicy zdobyli cenną wiedzę i poszerzyli swoje horyzonty zawodowe.

Serdecznie dziękujemy Panu Kamińskiemu za poświęcony czas, profesjonalizm spotkania oraz możliwość zobaczenia nowatorskich rozwiązań w gospodarstwie rolnym.

materiał: Joanna Marć-Pieńkowska/Julia Różańska

Autorzy nie wyrażają zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 1 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Mężczyźni wydadzą na święta Bożego Narodzenia średnio o 500 zł więcej niż kobiety

1722 zł – średnio tyle pieniędzy przeznaczymy w tym roku na święta Bożego Narodzenia.# Co ciekawe, mężczyźni wydadzą przeciętnie ok. 2000 zł, podczas gdy kobiety – ok. 1500 zł. Najdroższe święta będą miały osoby trzydziestokilkuletnie. Zobacz, co jeszcze wynika z badania Barometr Providenta.

(czytaj więcej)
0

Jak przygotować się do porodu. Położna radzi

Nacięcie krocza to zabieg chirurgiczny zwany również epizjotomią, który w naszym kraju# jest bardzo popularny i wykonywany podczas porodu. Polska jest jednym z nielicznych krajów, gdzie w wielu placówkach wykonuje się ten zabieg rutynowo.

(czytaj więcej)
0

Co piąty uczeń nałogowo korzysta ze smartfona. Niepokojące dane

Niepokój, zdenerwowanie, problemy z koncentracją i uczucie przeciążenia nadmiarem informacji,# przy jednoczesnym braku wystarczającego wsparcia ze strony rodziców – taki obraz polskich nastolatków w sieci wyłania się z badania „Młodzi Cyfrowi” przeprowadzonego przez Fundację Dbam o Mój Z@sięg i Uniwersytet Gdański, we współpracy z firmami LIBRUS i PCG Edukacja.

(czytaj więcej)
0

Ciepło, zdrowo i bezpiecznie. Czy Twój dom jest gotowy na nadejście zimy?

Okres poprzedzający zimę w naszej szerokości geograficznej związany jest z krótkimi dniami#, ochłodzeniem i wszechobecną szarością. Dlatego warto poszukać pozytywnych aspektów takiej pogody. To idealny czas, aby bez wyrzutów sumienia rozpocząć kilkumiesięczny rytuał spędzania wieczorów w wygodnym dresie, z kubkiem gorącej herbaty, czytając książkę czy oglądając ulubiony serial. Zanim zaczniemy w pełni korzystać z jesienno-zimowej aury warto zadbać o odpowiedni mikroklimat w domu i przygotować go na nadejście naprawdę mroźnych miesięcy.

(czytaj więcej)