Dziś mamy 21 lutego 2020, piątek, imieniny obchodzą:

04 listopada 2019

Wizyta w innowacyjnym gospodarstwie. Przyszli rolnicy poszerzyli swoją wiedzę

fot. Joanna Marć-Pieńkowska/Julia Różańska

fot. Joanna Marć-Pieńkowska/Julia Różańska

W środę, 23 października, uczniowie klasy I i II Technikum Rolniczego ZSP w # Samostrzelu uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej do w pełni skomputeryzowanego i zautomatyzowanego blisko 1200 ha gospodarstwa rolnego Pana Kamińskiego w Kiedrowie (powiat wągrowiecki).

Pan Kamiński zajmuje się produkcją roślinną, produkcją mleka krowiego oraz bydła opasowego. Utrzymuje ponad 200 sztuk krów mlecznych o imponującej wydajności.

Właściciel umiejętnie zarządza gospodarstwem i wprowadza nowatorskie techniki, z tego powodu był wielokrotnie nagradzany w plebiscycie Wielkopolski Rolnik Roku. Innowacyjne rozwiązania zastosowane w oborze stały się inspiracją dla wielu okolicznych hodowców oraz samostrzelskiej młodzieży.

Uczniowie zwrócili szczególną uwagę na sprzęt - roboty do podgarniania paszy i roboty udojowe, umożliwiające dój automatyczny oraz na wykorzystanie nowoczesnych metod obserwacji krów przy użyciu programu komputerowego.

Młodzież spotkała się również z żywieniowcem współpracującym z właścicielem gospodarstwa. Doradca pokazał uczniom pasze wysokiej jakości, przekazał informację na temat ich składu, optymalnego konserwowania i przechowywania.

Dzięki wyjazdowi przyszli rolnicy zdobyli cenną wiedzę i poszerzyli swoje horyzonty zawodowe.

Serdecznie dziękujemy Panu Kamińskiemu za poświęcony czas, profesjonalizm spotkania oraz możliwość zobaczenia nowatorskich rozwiązań w gospodarstwie rolnym.

materiał: Joanna Marć-Pieńkowska/Julia Różańska

Autorzy nie wyrażają zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 1 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Pielęgnacyjne vademecum noworodka. Sprawdź, o czym warto pamiętać

Codzienna opieka nad dzieckiem dostarcza rodzicom wielu okazji do obserwacji oraz #stymulacji wielozmysłowej. Skóra noworodka choć wrażliwa i delikatna z chwilą narodzin jest już w zupełności gotowa do tego, żeby funkcjonować poza organizmem matki. O pielęgnacji, nie tylko w dbaniu o higienę, ale także wspaniałej okazji do bliskości i budowaniu więzi pomiędzy rodzicami i dziećmi mówi położna Jolanta Marat Ignaczak, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

Najsłodszy dzień w roku. Sprawdź propozycje przepisów na tłusty czwartek!

Pączki ziemniaczano-dyniowe, ruchańce drożdżowe, amoniaczki, pierniczki na różne #sposoby a może ciasto marchewkowe? Na naszej regionalnej Liście Produktów Tradycyjnych znajduje się już 18 wyrobów piekarniczych i cukierniczych. W tłusty czwartek warto sięgnąć do tradycyjnych przepisów i przygotować niektóre z tych słodkości.

(czytaj więcej)
0

Pierwsze zabiegi tuż po narodzeniu dziecka. Co warto o nich wiedzieć?

Zaraz po urodzeniu należy umożliwić dziecku nieprzerwany kontakt z matką „skóra do #skóry”. Trwa on zazwyczaj około dwóch godzin i traktujemy go jako naturalne zakończenie aktywnych okresów porodu i rozpoczęcie adaptacji noworodka do nowych warunków życia pozamacicznego. Kontakt „skóra do skóry” powinien też być inicjacją do pierwszego przystawienia dziecka do piersi matki. Moment ten przez wielu nazywany jest złotym standardem przynoszącym korzyści zarówno dziecku, jak i matce w sferze emocjonalnej. Położna, Anna Jedlińska, ambasadorka kampanii „Położna na medal” radzi, co trzeba wiedzieć o pierwszych zabiegach dziecka, tuż po jego urodzeniu.

(czytaj więcej)
0

Opieka położnych w czasie ciąży, porodu i połogu. Wyniki przeprowadzonej ankiety

Wsparcie w trakcie porodu, pomoc w przystawieniu do piersi, umożliwienie kontaktu skóra do skóry, a# może opieka prywatna? – wyniki ankiety internetowej dotyczącej porodu i opieki położniczej i przeprowadzonej wśród mam internautek.

(czytaj więcej)