Dziś mamy 25 kwietnia 2019, czwartek, imieniny obchodzą:

11 września 2018

Wojewoda odrzucił uchwałę Rady Gminy. Zmiany nazwy ulicy nie będzie

W 2016 roku weszła w życie ustawa dekomunizacyjna, zgodnie z którą doszło do likwidacji zmian wielu # nazw ulic w Polsce, które jednoznacznie kojarzą się z systemem komunistycznym i zmian na inne.

Nie inaczej było w gminie Sadki, gdzie zgodnie z zarządzeniem ulica Wyzwolenia w Sadkach została zmieniona na ulicę Ignacego Tomyślaka.

Zarządzenie wojewody kujawsko-pomorskiego nie spodobało się części mieszkańców, a także wójtowi gminy oraz radnym.
Sprawę poruszono podczas lipcowej nadzwyczajnej sesji Rady Gminy. - Nazwa ulicy Wyzwolenia nie odnosi się do wdzięczności społeczeństwa wobec Armii Czerwonej. Wobec tego nazwa jest zgodna z ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego. Nazwa ulicy Wyzwolenia nie widnieje na liście IPN z nazwami ulic przeznaczonych do zmiany. Ulica Wyzwolenia została nadana w hołdzie wszystkim mieszkańcom Sadek. Zmiana nazwy ulicy z Ignacego Tomyślaka na Wyzwolenia jest formą oddania hołdu wszystkim lokalnym bohaterom i uczestnikom Powstania Wielkopolskiego - tak argumentowała wówczas swoją decyzję Rady Gminy. Wniosek o powrocie do pierwotnej nazwy został przedłożony wojewodzie. W dniu 24 sierpnia Wojewoda Kujawsko – Pomorski rozstrzygnięciem nadzorczym nr 88/2018 stwierdził nieważność uchwały nr XLVIII/43/2018 Rady Gminy Sadki z dnia 23 lipca 2018 r. w sprawie zmiany nazwy ulicy Ignacego Tomyślaka położonej w miejscowości Sadki.

Podczas załatwiania wszelkich formalności w urzędach i instytucjach należy zwracać uwagę na fakt poprawnego wpisywania adresu na ulicę Ignacego Tomyślaka.

Oceń artykuł: 14 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (9) Zgłoś naruszenie zasad

  • 0 (18)

  Nemezis , w dniu 11-09-2018 17:41:04 napisał:

  Ale władza ludowa i jej pogrobowcy pieliby z zachwytu: "Nazwa ulicy Wyzwolenia nie odnosi się do wdzięczności społeczeństwa wobec Armii Czerwonej"... Rozumiem, że powojenna Polska składała hołd także żołnierzom podziemia niepodległościowego, Polskim Siłom Zbrojnym na Zachodzie, członkom PPS-u i wszystkim tym, których zwykła zwać "reakcją". Przecież o uzasadnienie właśnie idzie! Dorabianie ideologii, by wpisać się w dzisiejszą politykę historyczną czemu ma służyć? Kwestionowaniu Tomyślaka, jego zasług, niekwestionowanego patriotyzmu? A może wpisywaniu się w retorykę "niech będzie jak było"...

  odpowiedz

  • -4 (18)

  Sadikowianin Jeden, w dniu 11-09-2018 18:14:35 napisał:

  Już myślałem, że Rada Gminy wraz z Wójtem Gminy razem coś skutecznie zdołają, jeszcze w tej kadencji, uczynić. Ja rozumiem, że temat zastępczy, interesujący tylko kilka osób - a tu kolejna porażka! W imię zgody i należytego współdziałania, takiego oczekiwanego, a jednak porażka! Co dalej Państwo Radni, Panie Wójcie? Skarga do WSA, NSA, ETS? W imię czego?

  odpowiedz

  • 7 (13)

  max, w dniu 11-09-2018 20:10:05 napisał:

  Może Benny Hilla,żeby chociaż było śmiesznie !!! Na głupotę nic się nie poradzi !!!

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 0 (10)

  Zosia, w dniu 13-09-2018 09:42:08 napisał:

  Dobra Zmiana Działa. :-). Mieszkańcy Sadek doskonale wiedzą, kto cył oprawcą i ciemiężycielem a kto prawdziwym bohaterem. Prawo i sprawiedliwość jak widać w naszej kochanej ojczyźnie jeszcze jest i działa. Dziękujemy Panie Wojewodo :-)

  odpowiedz

  • -1 (9)

  Xyz, w dniu 13-09-2018 15:18:06 napisał:

  Hahaha! Dobrze,że ta cała rada z wójtem na czele dostała po nosie od Wojewody i że g.... za przeproszeniem potrafi zdziałać .Tak trzymać!

  odpowiedz

  • 5 (9)

  Stefan, w dniu 13-09-2018 19:50:19 napisał:

  Ciekawe kto zmienił ulice Wyzwolenia na Tomyslaka na złość mieszkańcom Sadek? Dobra zmiana. Dość już tej dobrej zmiany

  odpowiedz

  • -1 (9)

  Obserwator , w dniu 14-09-2018 16:18:31 napisał:

  Wójt jest do d... bo powinien w czasie zaproponować nazwę ulicy, ale on nawet nie wie jakie w Sadkach są ulice, a teraz zwala winę na innych.

  odpowiedz

  • -1 (1)

  sadkowianka, w dniu 22-09-2018 01:53:38 napisał:

  Jedna główna nr 10 ulica w Sadkach Wyrzysk- Nakło i tyle zachodu przecież to winna być ulica Wyrzyska. I koniec dysputy.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Lakiernictwo
MEBLE PIOTR PASIEKA
Budowa hal
Botox i kwas hialuronowy
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Fotokubek z kolorowym uchwytem w kształcie serca
24,90PLN
Fotokubek z łyżeczką i kolorowym wnętrzem
34,90PLN
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ciesz się perfekcyjnym makijażem codziennie

Wykonujemy profesjonalny makijaż permanentny oczu, brwi i ust. Zapraszamy do naszego Studia Urody i Odnowy Biologicznej przy ul. Nowej 15 B w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)